Зараз у Росії спостерігається збалансований момент, коли ядро підтримки війни — це 20-25%, і абсолютно таке ж ядро не підтримки. І в цих 25% — дуже різні люди. Про це сказала російська соціологиня Олена Конєва в програмі “Люди доброї волі” телеканалу FREEДОМ.
“Противник війни — це дуже-дуже різна людина. І в цьому складність консолідації цих людей. Тому що коли ми говоримо “противник війни”, у нас в очах є підліток, який вночі на стіні малює антивоєнні гасла. Тобто в нас одразу відчуття є якогось протесту. Насправді, противників війни більше. Зараз ми бачимо збалансований момент, коли ядро підтримки війни — це 20-25%, і абсолютно таке саме ядро не підтримки. І в цих 25% — дуже різні люди”, — зазначила Конєва.
За її словами, парадокс у тому, що серед противників війни РФ проти України дедалі більше й більше людей, які підуть на вибори і, напевно, навіть проголосують за Путіна.
“Просто люди можуть не підтримувати війну з простої причини: вони бояться мобілізації, тому що бачать економічні наслідки”, — уточнила гостя ефіру.
Проте, каже вона, важливо, скільки людей загалом не підтримують війну, незалежно від їхніх політичних поглядів.
“Тому що найголовніше завдання нашого часу — припинити війну. Коли я це кажу, я завжди додаю — припинити війну на українських умовах, а не просто зупинити війну, заморозити її. Якщо подивитися на тих, хто проти війни, з акцентом на те — хто проти системи, хто проти Путіна, хто готовий допомагати українцям. Такі моменти, безумовно, звузять простір”, — пояснила Конєва.
На її думку, Бориса Надєждіна прибрали з передвиборчих перегонів у РФ якраз тому, що побачили: він міг би принести антивоєнному руху велику користь.
“Так, у його електораті люди, які проти війни, гонки озброєнь, вони готові до негайного примирення. Але в нього є ще одна цікава група. Це люди, у кого погіршилося матеріальне становище за останні два роки. Це люди, які побачили якусь альтернативу в цій людині, і вони, можливо, починають йому делегувати навіть те, чого Надєждін і не говорив”, — сказала Конєва.
Подібний ефект можна було спостерігати з главою ПВК “Вагнер” Євгеном Пригожиним, доповнила вона.
“Люди просто хочуть повірити хоч у Бога, хоч у Надєждіна. Вони навіть були готові повірити в те, що Пригожин — миротворець. Можете собі це уявити? Пригожин викликав у людей, які виступали проти війни, якусь наснагу, в них виникла якась надія. Вони раптом відчули, що все може змінитися, що раптом з’явилася людина, яка готова дійти до Кремля і щось там змінити”, — резюмувала Конєва.
Повна версія інтерв’ю: Від шоку до витіснення: як змінюється ставлення росіян до війни, обговорюємо із соціологинею Оленою Конєвою
Раніше Конєва сказала, що найцікавіший феномен останнього часу, який спостерігається в Росії, — феномен Надєждіна.