Найцікавіший феномен останнього часу, який спостерігається в Росії, — феномен Надєждіна. Головне, що в ньому приваблювало людей — антивоєнна риторика. Про це сказала російська соціологиня Олена Конєва у програмі “Люди доброї волі” телеканалу FREEДОМ.
“Так, він не буде допущений до цих президентських перегонів, але він зробив дуже велику роботу. Його рейтинг, який ми заміряли наприкінці січня, становив 6%. Це дуже хороший рейтинг”, — зазначила соціологиня.
Зростання його рейтингу відбулося буквально за три-чотири тижні. А все тому, що Надєждін вів активний збір підписів, люди це обговорювали, він ставав більш відомим, вважає Конєва.
“Головне, що в ньому приваблювало людей — антивоєнна риторика. Про це у зв’язку з репресіями взагалі говорити було неможливо. А тут жива людина про це постійно говорить, і в досить різких фарбах”, — доповнила вона.
На думку соціологині, Надєждіна винесла хвиля. Він став результатом безсумнівних сподівань людей про мир.
“Коли ми в дослідженнях запитували у росіян про їхній образ перемоги Росії у війні, і яке особисте благо принесе їм ця перемога, то понад 50% людей говорили, що взагалі ніякого блага не принесе. 35% сказали, що будуть блага, що перемога принесе закінчення війни і повернення до довоєнної ситуації. Повернуться ті, хто виїхав із РФ, повернуться з фронту, відновиться економіка, ми почнемо відновлювати свої стосунки з Україною, з нашими родичами тощо. Так, не обговорюємо певний ступінь наївності відповідей, але образ перемоги в них — повернутися в стан, ніби війни не було”, — розповіла соціологиня.
За її словами, було і більш цікаве запитання: яких наслідків ви очікуєте для себе і своєї родини в ситуації виведення російських військ з України? І понад половина опитаних говорили, що для них нічого не зміниться.
“Це цікавий результат. Це означає, що люди, по-перше, не очікують якихось суттєво поганих наслідків для себе. Якщо люди казали, що для них щось зміниться при виведенні військ, то ми уточнювали: а що саме? І абсолютно феноменально, що ці люди починали розповідати те ж саме, як і в разі перемоги. Якщо війська виведуть, значить, повернуться наші близькі, й це означає для нас завершення війни. Тобто вони малюють нам ту ж картинку, яку вони розповідали про перемогу. Це означає, що найзагальнішим і об’єднуючим для всього населення Росії є, безумовно, бажання завершення війни”, — зазначила Конєва.
Соціологиня доповнила, що в останніх січневих хвилях досліджень росіян запитали: “Чого ви очікуєте протягом 2024 року?”.
“Найголовніше бажання всіх людей — і електорату Путіна, і електорату Надєждіна — це щоб основні зусилля нового президента були зосереджені на вирішенні внутрішніх проблем. Тобто до другої річниці війни, і до президентських виборів ми підійшли з повним усвідомленням, що люди хочуть завершення війни”, — резюмувала вона.
Повна версія інтерв’ю: Від шоку до витіснення: як змінюється ставлення росіян до війни, обговорюємо із соціологинею Оленою Конєвою
Нагадаємо, Борис Надєждін планував стати кандидатом на пост президента РФ, зібрав необхідну кількість підписів, але російський Центрвиборчком відмовив йому в реєстрації.