Війна Росії проти України в уявленні, у сприйнятті росіян проходила різні фази. Спершу був шок, потім — довге занурення, що поступово змінилося її витісненням. Таку думку озвучила російська соціологиня Олена Конєва у програмі “Люди доброї волі” телеканалу FREEДОМ.
“Ці два роки — це час наших безперервних досліджень. Тому емпірична база у мене велика. Почалося, звичайно, з шоку. Шок — це найголовніша і основна перша реакція, вона була універсальна для всіх”, — сказала Конєва.
Але шок, за її словами, минув досить швидко, не виправдалися якісь страшні очікування і почалися різні фази адаптації, дезадаптації.
“Потім був досить довгий період занурення у війну. Тобто коли люди, з одного боку, усвідомили, що війна буде довго, і вона над ними нависає, а з іншого — до неї треба якось пристосовуватися. І всі почали шукати якісь свої шляхи пристосування до неї, адаптації якихось своїх планів, переїздів, від’їздів”, — зазначила соціологиня.
І поступово люди прийшли до стану, коли війна начебто не присутня в їхньому житті, вважає Конєва.
“Починаючи з цієї осені, росіяни увійшли у фазу витіснення — це коли є війна, але ти просто про це не думаєш”, — акцентувала гостя ефіру.
Витіснення війни, за словами соціологині, має у росіян дві природи.
“Одна — небажання, щоб на тебе тиснула ця важка плита, усвідомлення, що війна все одно йде. А інше джерело цього витіснення — це якраз відсутність війни в житті людей. Для величезної, більшої частини Росії, крім прикордоння, війна ніби не існує. Вибухи, безпілотники, які стали з’являтися на території Росії досить глибоко, з ними справляються. Жертв практично немає. І тому війна не присутня”, — пояснила Конєва.
Вона також акцентувала, що в державному потоці інформації в РФ війни присутньо небагато. У передвиборчий рік війну з пропагандистських міркувань постаралися прибрати максимально.
“Залишилися тільки кілька радикальних каналів, як Соловйов та інші, просто для підтримки якоїсь частини населення. Населення ж ділиться на різні сегменти, і якомусь сегменту обов’язково потрібно давати цю їжу, інакше вони будуть глибоко розчаровані. З жовтня ми побачили досить помітне, навіть різке скорочення ядерної підтримки війни”, — сказала соціологиня.
Конєва зазначила, що війна — це вже фонове явище для великої кількості росіян.
“Про війну можна вже взагалі не говорити, коли зустрічаєшся з друзями або в колі родини. Спочатку був такий дух, що не хотілося цим ділитися, тому що можна було нарватися на протилежну точку зору, посваритися. І оскільки це заважає роботі й заважає стосункам у родині, то люди зменшили цей потік. А зараз ця ситуація пішла ще глибше”, — пояснила Конєва.
Повна версія інтерв’ю: Від шоку до витіснення: як змінюється ставлення росіян до війни, обговорюємо із соціологинею Оленою Конєвою
Як повідомлялося раніше, близько 2,5 тис. російських учених виїхали з РФ від початку повномасштабного вторгнення Росії до України. Вчені, зокрема зі світовим ім’ям, покинули країну через антивоєнну позицію, тиск влади, прямі погрози з боку силовиків і неможливість займатися наукою.