У Росії напередодні набув чинності закон про конфіскацію майна за “злочини проти безпеки країни”, зокрема за поширення “фейків” про російську армію. Поки що це такий собі пропагандистський хід — влада прагне залякати громадян, які виїхали, і, відповідно, на їхньому прикладі залякати і тих, хто залишився в РФ. Однак уже незабаром можуть запустити кілька пілотних кейсів: виберуть, наприклад, “іноагентів” і відкриють проти них кримінальні справи. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив адвокат Микола Полозов.
“Враховуючи, що “вибори” Путіна в Росії — це така реперна точка, у Кремлі намагаються до цієї дати все встигнути. Тому що після неї, вочевидь, багато норм законодавства, які були посилені останнім часом, якраз активно почнуть застосовуватися”, — зазначив правозахисник.
Він вважає, що закон про конфіскацію покликаний залякати російських громадян.
“Що стосується конкретно цього закону про конфіскацію, як міри додаткової кримінальної відповідальності, поки що можна сказати, що це такий пропагандистський хід, тобто залякати тих, хто поїхав, і відповідно залякати і тих, хто залишився, на прикладі окремих виїхавших, у яких що-небудь обов’язково конфіскують”, — сказав Полозов.
Але якщо говорити в більш масштабному контексті, акцентував адвокат, то це дуже зручний інструмент для перерозподілу власності.
“Адже йдеться не тільки про квартиру умовного “іноагента”, який “фейки” про російську армію поширює, а від цієї квартири дохід отримує, здаючи її в оренду. Може йтися і про акції, і про підприємства, про великий бізнес. Достатньо силовикам буде показувати пальцем на власників, на менеджмент цих організацій і казати, що вони “дискредитують” армію або поширюють “фейки”. Власне, всі механізми можна вже запускати і між собою силовикам це все радісно ділити”, — сказав адвокат.
На думку Полозова, влада РФ запустить кілька пілотних кейсів: вибере певних “іноагентів” і порушить проти них справи.
“Проти когось уже є справи відкриті. Потім з’ясують, чи є в них якесь майно, яке можна відібрати. І під телекамери це все радісно відбиратимуть. Оскільки крім спроб залякати людей, щось потрібно ще росіянам продавати. Будуть продавати це “розкуркулення”. Усе це буде в пропагандистському режимі онлайн-шоу відбуватися і всіляко обговорюватися соловйовими і скабєєвими. Тому, я думаю, що якісь прецедентні рішення вже не за горами”, — резюмував правозахисник.
Читайте також: “Іноагентів” планують позбавити можливості заробітку в Росії — подробиці (ВІДЕО)
Нагадаємо, згідно з новим законом, передбачається покарання за розповсюдження “фейків” про російську армію, а також конфіскація коштів, які використовуються нібито для “фінансування дезертирства, диверсійної діяльності та розголошення державної таємниці”. Як заявив спікер Держдуми В’ячеслав Володін, “посилення законодавства необхідне, оскільки наявних заходів недостатньо”.