Альтернативний “зерновий коридор” працює стабільно, що є позитивним сигналом як для потенційних покупців української аграрної продукції, так і для самих фермерів. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіла в. о. міністра аграрної політики та продовольства у 2019 р., посол з особливих доручень у МЗС України у 2022-2023 рр. Ольга Трофімцева.
“Це вже позитив. Тобто у нас немає, скажімо так, якихось зривів, у нас немає якихось форс-мажорних ситуацій, які б призвели до того, що наші партнери, наприклад, власники суден, а також страхові компанії, скажімо так, надміру нервували, і щоб це впливало на ухвалення рішень щодо того, чи можна, чи не можна користуватися портами Великої Одеси. Відповідно, це дуже великий плюс для нас”, — сказала Трофімцева.
Вона згодна з твердженням, що Україна поступово наближається до тих обсягів, які експортувалися перед великою війною. Портова інфраструктура працює попри атаки РФ й спроби країни-агресора дестабілізувати ситуацію в Одеській і Миколаївській областях.
“Ми бачимо, що, по-перше, наші протиповітряні сили теж удосконалюються з кожним днем, і, відповідно, це теж вносить свій внесок у стабілізацію роботи й в поліпшення умов роботи “зернового коридору”. Відповідно, ми заходимо у 2024 рік з оптимізмом, знову ж таки дивлячись на цифри щонайменше січня-грудня минулого року”, — сказала експертка.
Трофімцева підкреслила, що все це позитивні сигнали не тільки для зовнішніх партнерів, для потенційних покупців української аграрної продукції, а й для самих українських фермерів, від яких залежить наявність зерна або олійних культур для експорту. Зараз якраз розпочинаються перші польові роботи, й фермери будуть спокійніше себе почувати, знаючи, що є можливість експортувати і в них є певний горизонт планування.
Експертка також зазначила, що вражають цифри оцінки прямих та непрямих збитків, яких зазнав український агропромисловий комплекс за час війни.
“Фактично зараз прямий збиток українському АПК оцінюється на рівні 8,7 млрд дол. за цей час. І можна сказати, що до 30% тією чи іншою мірою тих інвестицій, того капіталу, який було вкладено в український АПК, було за цей час або знищено повністю, або значною мірою пошкоджено. Насамперед страждає, природно, сільськогосподарська техніка та об’єкти інфраструктури”, — сказала вона.
Проте, за словами Трофімцевої, зараз працюють не тільки порти Великої Одеси, а й ведеться робота над розширенням можливостей так званого Дунайського напрямку.
“Відповідно, це все в комплексі дає можливість розширити це вузьке горлечко експорту для того, щоб повноцінно український АПК, скажімо так, на всю свою потужність мав змогу не тільки працювати, не тільки виробляти продукцію, а й її продавати в тих звичних обсягах для того, щоб приносити валютну виручку для України, — сказала вона.
Читайте також: Понад 22 млн тонн за пів року: як Україна експортує зерно без участі Росії (ВІДЕО)
Нагадаємо, аналітик Центру досліджень продовольства і землекористування Київської школи економіки Павло Мартишев заявив, що Україні для повного переходу на морський експорт необхідно залучити порт у Миколаєві. Крім того, мінування моря і загрози атак на кораблі та портову інфраструктуру знижують кількість потенційних суден, які можуть проходити морським коридором.