Верховний головнокомандувач, президент України Володимир Зеленський повідомив про зміну керівництва Збройними силами України (ЗСУ). Замість генерала Валерія Залужного головнокомандувачем ЗСУ призначено генерал-полковника Олександра Сирського. Нова управлінська команда розпочала роботу 8 лютого.
Рішення верховного головнокомандувача
8 лютого президент України зустрівся з Валерієм Залужним. Вони обговорили питання оновлення збройних сил. Володимир Зеленський подякував Залужному за два роки роботи та запропонував йому й надалі працювати в команді.
“Це була одна із сотень наших розмов за час цієї війни. Майже два роки постійного аналізу кожної ситуації. Обговорили зараз фронт. Загрози, напрямки, усі виклики. Авдіївка — надзвичайні дії наших воїнів та надзвичайні складнощі в обороні міста. Запорізький напрямок. Дуже жорстокий. Південні напрямки. Виклики для Харківського регіону. Та можливості України цьогоріч. Третього року повномасштабної війни. Ми повинні зробити саме цей рік вирішальним. Вирішальним для досягнення українських цілей у війні”, — сказав президент у вечірньому зверненні того дня.
Зеленський зазначив, що кожен рік цієї війни має свій характер. Перший рік — Україна вистояла, почала повертати захоплені Росією території. Другий рік — перемоги в Чорному морі відкинули Чорноморський флот РФ із північно-західної частини акваторії, посилення сил ППО дало змогу відновити контроль над українським небом.
“Але, на жаль, не змогли досягти цілей нашої держави на землі. Ми маємо чесно говорити: відчуття стагнації саме на Південних напрямках та складнощі в боях на Донеччині вплинули на суспільний настрій. Українці стали рідше говорити про перемогу. Але український дух не втратив віри в перемогу. Україна зберігає свій історичний шанс. Реалізувати його — наш обов’язок“, — заявив він.
Президент наголосив, що цей рік має стати часом України, коли кожен український воїн знатиме, як і раніше, що Українська держава, українська армія здатні перемагати.
“Я вдячний генералу Залужному за два роки захисту. Я вдячний за кожну перемогу, яких ми досягли разом і завдяки усім українським воїнам, які героїчно витягують цю війну на собі. Відверто поговорили сьогодні про те, що потребує змін в армії. Термінових змін. Я запропонував генералу Залужному бути й надалі разом у команді Української держави. Буду вдячний за його згоду“, — додав Зеленський.
Також верховний головнокомандувач повідомив про оновлення керівництва ЗСУ.
“Це не про прізвища. І тим більше не про політику. Це про систему нашої армії, про менеджмент у ЗСУ та про залучення досвіду бойових командирів цієї війни. Кожен солдат, кожен сержант і кожен офіцер, який бачить фронт, розуміє, які рішення потрібні. Суттєво більша технологічність дій армії. Перезавантаження генералітету. Штаби всіх рівнів мають знати й відчувати фронт так само, як солдати на “нулі”. Бойові командири цієї війни, командири з “нуля” мають реалізувати свій особливий досвід на рівні всієї армії — у керівництві“, — пояснив Зеленський.
Наразі Сили оборони України — це майже мільйон осіб, які були призвані для захисту держави. Президент акцентував, що на сьогодні більша частина з них “не відчула фронт так, як меншість, яка реально на передовій, реально воює”. У зв’язку з цим потрібен інший підхід до ротацій, мобілізації та рекрутингу. І загалом — інший підхід до управління фронтом.
Зеленський наголосив, що хоче, щоб бачення війни було єдиним і у воїнів у Работиному або Авдіївці, і в Генеральному штабі, і у Ставки верховного головнокомандувача.
Для досягнення окреслених цілей підбирають нову команду військових управлінців під керівництвом нового головнокомандувача ЗСУ — генерал-полковника Олександра Сирського, який до цього був командувачем Сухопутних військ ЗСУ.
“Ретельно підбирається кожен, чий досвід зараз послужить оновленню Збройних сил. Я провів десятки розмов із командирами різного рівня. Зокрема, сьогодні говорив із бригадними генералами Андрієм Гнатовим, Михайлом Драпатим, Ігорем Скибюком та полковниками Павлом Палісою і Вадимом Сухаревським. Усі вони розглядаються на керівні посади в армії та служитимуть під проводом найбільш досвідченого українського командувача — бойового командувача — генерал-полковника Олександра Сирського. Він має успішний досвід захисту — провів Київську оборонну операцію. Він має також і успішний досвід наступу — Харківської визвольної операції“, — повідомив глава держави.
Також президент говорив із генералами Мойсюком і Забродським. Їхній досвід — теж на службі державі. Днями головком Сирський представить команду перезавантаження Збройних сил України.
Зеленський поінформував, яких очікує найближчим часом змін у ЗСУ:
- На столі має з’явитися реалістичний, детальний план дій ЗСУ на 2024 рік. З урахуванням реальної ситуації на полі бою зараз і перспектив.
- Кожна бойова бригада на першій лінії повинна отримати ефективну західну зброю — має відбутися справедливий перерозподіл такої зброї на користь саме першої лінії фронту.
- Треба розв’язати проблеми з логістикою. Авдіївка не повинна чекати, поки генерали з’ясують, де в них на складах застрягли дрони.
- Кожен генерал має знати фронт. Якщо генерал не знає фронту, він не служить Україні.
- Має бути виправлена надмірна та невиправдана чисельність у штабах.
- Треба побудувати в армії дієву систему ротацій. За основу можна взяти досвід окремих бойових бригад ЗСУ та підрозділів Державної прикордонної служби України, де існує така система. Ротації — це обов’язково.
- Потрібне очевидне підвищення якості навчання воїнів — тільки навчені солдати на першій лінії.
- У структурі Збройних сил створюється новий рід сил — Сили безпілотних систем. Повинен бути призначений перший командувач.
“2024 рік може стати успішним для України лише за умови ефективних змін в основі нашої оборони, якою є Збройні сили України. Ми всі пишаємося нашою армією. І ми повинні зробити все, що від нас залежить, щоб Українська армія стала армією-переможцем “, — резюмував Володимир Зеленський.
Що відомо про Олександра Сирського
Отже, новим головнокомандувачем Збройних сил України став Олександр Сирський. Йому 58 років.
У 2000-х роках командував 72-ю механізованою бригадою. На початку 2014 року Сирський був призначений першим заступником начальника Головного командного центру ЗСУ, відповідав за співпрацю з НАТО.
З початком збройного вторгнення РФ у 2014 році очолив штаб антитерористичної операції (АТО) на території Донецької та Луганської областей.
Сирський — учасник найзапекліших боїв на Донеччині — за міста Дебальцеве, Вуглегірськ, населені пункти в Бахмутському районі. Так, узимку 2015 року був одним із головних командирів АТО під час боїв за Дебальцеве. Йому вдалося вивести українських військових із майже оточеного росіянами міста. За цю операцію Сирського нагородили орденом Богдана Хмельницького.
З 2016 року очолював Об’єднаний оперативний штаб, який координує дії українських військових на Донбасі. Із 2019-го був командувачем Сухопутних військ ЗСУ.
На початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну Сирський відповідав за оборону Києва. Після перемоги в битві за Київ отримав звання Героя України. Був одним із командувачів контрнаступу ЗСУ в Харківській області восени 2022 року. Також керував обороною Соледара і Бахмута в Донецькій області.
8 лютого 2024 року указом президента України Олександра Сирського призначено головнокомандувачем ЗСУ.
ДЕНИС ПОПОВИЧ: Зміна командування ЗСУ пов’язана зі зміною філософії та стратегії війни
Зміну керівництва Збройними силами України в ефірі телеканалу FREEДOM прокоментував військовий оглядач Денис Попович.
— За час повномасштабної агресії Путін змінив трьох командувачів російського угруповання військ — Дворніков, Жидко, Суровікін, зараз на цій посаді Герасимов. Протягом двох років чотири людини керували нападом Росії на Україну. Україна ж уперше проводить настільки масштабні реформи в командуванні ЗСУ. Президент Зеленський говорить про зміну філософії Сил оборони України. А що вкладається в це поняття?
— Валерій Залужний був і залишається авторитетом і для суспільства, і для Збройних сил України. Це людина, з якою пов’язують успіхи першого, найважчого етапу повномасштабного вторгнення — Валерій Залужний як головнокомандувач зумів запобігти захопленню Києва.
Хоча за цим напрямом чимала роль Олександра Сирського, який зараз очолив ЗСУ. Із Сирським пов’язані переможні кейси не тільки по Києву, але це і наступ ЗСУ на Харківщині. Тобто це теж бойовий командир, який має позитивний бойовий досвід.
Вочевидь, призначення Сирського пов’язане з необхідністю повернути перемоги української армії у 2024 році. Хоча, потрібно визнати, що Олександр Сирський буде змушений діяти за тих обставин, які склалися на сьогодні. А це, перш за все, брак боєприпасів, необхідність тримати оборону, проблема з мобілізацією (хоча це питання виходить за рамки компетенції головкому).
На мій погляд, перед новим головкомом стоїть питання асиметричного ведення бойових дій. Як приклад — успішний досвід Чорного моря, де завдяки асиметрії — тобто використанню морських дронів — вдалося завдати поразки російському Чорноморському флоту.
Тобто поняття нової філософії бойових дій включає і знаходження тих моментів, які дозволяли б Україні здобувати перемоги в існуючій ситуації. Подивимося, наскільки це вдасться новому головнокомандувачу.
— Президент Зеленський у своєму відеозверненні, коли говорив про підбір нової військової команди, згадав відомих для українських Сил оборони командирів — це бригадні генерали Андрій Гнатов, Михайло Драпатий, Ігор Скіб’юк і полковники Павло Паліса та Вадим Сухаревський. Що вам відомо про цих людей, які в майбутньому вибудовуватимуть стратегію бойових дій?
— Це авторитетні командири, зокрема вони командували частинами української армії під час АТО. Деякі з них беруть участь у бойових діях з першого дня російського вторгнення 2014 року. Це ті командири, які, на думку і Володимира Зеленського, і, очевидно, Олександра Сирського, можуть структурувати дії української армії, підвищити її бойові можливості. Саме тому вони були запрошені на ці керівні посади в команді Сирського.
Якщо ці люди обіймуть вищі керівні посади, то це дуже добре. Вони можуть привнести свій переможний досвід, організаційний досвід і це дасть свій позитивний ефект.
— Президент у своєму зверненні зробив акцент на найскладнішій зараз ділянці фронту — Авдіївському напрямку, де противник не припиняє спроби захопити Авдіївку. Як тут йдуть справи і як діяти новому військовому керівництву?
— Путін поставив політичне завдання — взяти Авдіївку. Дедлайн позначено — “вибори” президента РФ, до 15 березня. У запасі в російських військових — трохи понад місяць. Для поставленої мети дозволено використовувати всі можливі ресурси, сили і засоби.
Ось росармія і намагається всіма силами і засобами виконати завдання, поставлене Путіним, але в межах свого розуміння ведення бойових дій, і, виходячи з тієї ситуації, яка склалася сьогодні на тій ділянці фронту.
Можливості української армії, безумовно, беруться до уваги. Російські командири бачать можливість оточити Авдіївку, використовуючи свою чисельну перевагу і перевагу в боєприпасах і вогневій силі.
На превеликий жаль, на сьогодні ситуація в районі Авдіївки вкрай важка. Російська армія намагається обійти Авдіївський коксохім. Якщо раніше вона намагалася його захопити, то зараз намагається обійти, щоб перекрити єдину “дорогу життя”, частину шосе, якою зараз постачається все необхідне для ведення бойових дій авдіївським гарнізоном Сил оборони України. Є просування у росіян на цьому етапі.
І це ще одне завдання, яке стоїть перед Олександром Сирським, — як не допустити оперативного оточення Авдіївки.
— Які завдання для нового головкома ви бачите на Лимано-Куп’янському напрямку? Чи зміниться тут стратегія? Можливо, ви бачите використання асиметричних дій по відношенню до російських окупантів, які накопичили досить серйозні резерви на цьому напрямку.
— Асиметричні дії — це моє припущення. Зрозуміло, які завдання перед собою ставить Олександр Сирський. Методи, якими вони будуть вирішені, — це будуть його досягнення і його відповідальність.
Для Сирського немає секретів щодо ситуації на Лимано-Куп’янському напрямку, ні на Авдіївському напрямку, ні на будь-якому іншому.
Він до нового свого призначення був командувачем усіма Сухопутними військами. А Сухопутні війська — це найбільший вид збройних сил, це практично половина української армії, якщо не більш ніж половина. Тому, гадаю, що Сирський розуміє ситуацію, яка зараз склалася на будь-якому з напрямків, де російська армія чинить тиск.
Хочу нагадати, нещодавно Олександр Сирський відвідував Лимано-Куп’янський напрямок. Він там планував ведення бойових дій, роздавав розпорядження. Він розуміє, як ситуація розгортається.
Основне завдання української армії на сьогодні — перебувати в обороні, не допустити просування противника до Куп’янська. Це завдання не першого місяця, і воно не змінюється.
Але цілком можливо, що Олександр Сирський побачить якісь нові можливості для проведення контрнаступальних операцій. Згадаймо 2022 рік, Харківський напрямок, коли російська армія намагалася наступати, зокрема й на Донбас на той момент. І в тій ситуації Силам оборони України вдалося провести наступальні дії, відкинути противника. Можливо, Сирський бачить аналогічні можливості й зараз.
— А на що бере курс противник? Росармія так і планує продовжувати захоплювати буквально по метру територій з величезними втратами, повністю знищуючи населені пункти?
— Їхнє завдання — здобути перемогу, яка необхідна для “виборів” Путіна. Ми знаємо, що Борис Надєждін — єдиний умовний опонент Путіна — був знятий з реєстрації на вибори, тож залишився тільки Путін. Немає жодної альтернативи. Путін все одно виграє “вибори”, у цьому не було жодних сумнівів. Але йому було б краще виграти “вибори”, здобувши якусь перемогу на фронті. І російська армія намагатиметься цю перемогу здобути.
Один із варіантів, з їхнього погляду, — це Авдіївка. Там, очевидно, будуть сфокусовані всі зусилля.
Але вони не відмовляться і від просувань на інших ділянках фронту, де вони зараз намагаються наступати. Це Лимано-Куп’янський, Авдіївський, Бахмутський напрямки. На Бахмутській ділянці фронту на українську армію теж чиниться досить серйозний тиск. І ще одне завдання перед ними стоїть — битва за район Лівобережжя Херсонської області.
— За минулу добу 910 одиниць особового складу втратила російська армія. Практично по 1000 солдатів зараз втрачають росіяни на добу заради того, щоб Путін собі забезпечив і так очевидну перемогу на так званих виборах?
— Так, близько 1000 солдатів російської армії на день зараз кладуть своє життя для того, щоб забезпечити політичні бажання Путіна. Так ця війна від початку затівалася для того, щоб Путін зайняв своє місце в історії.
— Крім уже ліквідованих 392 тисяч особового складу росармія ж втратила тисячі одиниць техніки. Як втрата техніки впливає на можливості окупаційних військ, на їхню тактику?
— Дуже просто впливає. Якщо немає техніки — просто кидають у бій більше піхоти. Вони дійсно бережуть техніку. І відомо, що Путін віддавав пряму команду берегти техніку, а солдатів кидати в бій, тому що живої сили в російській армії нестачі немає. Солдатів у Росії поки що можна набирати, зокрема шляхом прихованої мобілізації.
А ми знаємо, як у Росії проводиться ця прихована мобілізація: пропонуються хороші фінансові умови, і під них заманюються чоловіки, особливо з бідних регіонів РФ. І люди йдуть, тому що у них немає роботи, у них є заборгованості за кредитами, у них є інші фінансові проблеми. А на фронті йде оплата як з боку місцевої влади, звідки ти призивався, так і з боку держави.
Потенціал у живій силі у РФ існує, на жаль. І завдяки людям, “м’ясним штурмам”, цій навалі й вирішується проблема з нестачею техніки.
— У ніч на 9 лютого американський кореспондент Такер Карлсон опублікував у соцмережі своє інтерв’ю з Путіним, заради якого він їздив до Москви. У цьому інтерв’ю російський диктатор повторив усе ту саму маячню, яку ніс протягом останніх років. Також там було кілька меседжів бачення Путіна стосовно закінчення цієї війни. Він буквально сказав: “нехай опоненти думають, як переломити ситуацію”. Це він, найімовірніше, волав до Вашингтона. Путін прямо вказував Карлсону, як американцеві: мовляв, ви це все почали, це ваша проблема, ось тепер і вирішуйте. Як правильно розуміти бачення закінчення війни Путіним? Чого чекають у Кремлі?
— Путін в інтерв’ю заявив і кілька разів повторив, що Росія готова вести переговори. Мовляв, ми ніколи не відмовлялися від переговорів. І він адресує відозву до Вашингтона: зробіть таким чином, щоб президент України Зеленський скасував свій “декрет” про те, що не можна вести переговори з Путіним.
Протягом усього інтерв’ю йде чіткий меседж — посадіть Зеленського за стіл переговорів зі мною, і що ці переговори передбачають завершення війни на умовах Путіна. Він про це і раніше заявляв, і зараз вкотре підтвердив.
Але це інтерв’ю опубліковано в соцмережі на сторінці Такера Карлсона, яка має велике охоплення. І це інтерв’ю зроблено в момент, коли у США вирішується питання надання військової допомоги Україні. Тобто це інтерв’ю — своєрідне послання республіканцям, які ухвалюватимуть рішення про допомогу. А не виділення допомоги, на думку Путіна, може підштовхнути Україну до переговорів.
Тобто тема переговорів йшла “червоною лінією” через усе це інтерв’ю.
Читайте також: Дві години брехні та марень: дебанкінг “нашумілого” інтерв’ю Путіна Такеру Карлсону