Північна Македонія пустить російську делегацію на щорічне засідання ОБСЄ на рівні міністрів закордонних справ. Із цим рішенням не погодилися Україна та країни Балтії. Держави бойкотують зустріч через участь у ній глави МЗС Росії Лаврова. Представники інших країн на засідання приїдуть. Однак посол США в ОБСЄ заявив, що контактів із Лавровим у Скоп’є у них не буде, інформує FREEДОМ.
Одна з центральних тем 30-ї сесії глав МЗС ОБСЄ — війна Росії проти України. І вперше від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну на засіданні ОБСЄ буде присутній глава МЗС федерації Сергій Лавров. Уряд Північної Македонії дозволив проліт над своєю територією російських літаків, які перевозитимуть делегацію. У МЗС України заявили: Київ відмовляється брати участь у міністерському засіданні ОБСЄ через рішення допустити на зустріч Лаврова.
“Присутність російської делегації на міністерському засіданні на рівні міністра вперше після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну лише посилюватиме кризу, в яку Росія загнала ОБСЄ… Спільними зусиллями повинні працювати над порятунком ОБСЄ від Росії, а не надсиланням сигналів про можливість повернення до форм співпраці державі, яка існувала до лютого 2022 року, яка розв’язала наймасштабнішу з часів завершення Другої світової війни збройну агресію в Європі”, — написав у Facebook Олег Ніколенко, речник Міністерства закордонних справ України.
Представники Литви, Латвії та Естонії не приїдуть на міністерське засідання ОБСЄ. Участь Лаврова може легітимізувати країну-агресора як повноправного члена організації та применшити її жорстокі злочини в Україні та порушення принципів ОБСЄ, наголосили глави дипломатичних відомств країн Балтії у спільній заяві.
“Ми танцюємо під скрипку, на якій грають росіяни, і я з цим не згоден… Якщо існує організація, яку можна було б назвати фактично мертвою, то у нас буде дуже велика ймовірність побачити, як ОБСЄ стане такою”, — заявив у коментарі агентству Bloomberg міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс.
Представники інших країн блокувати засідання не планують. Представники США та Євросоюзу пояснюють — їхнім завданням на зустрічі буде опонувати російським тезам та маніпуляціям. Зазначають, що особистих зустрічей із главою МЗС Росії не планують.
“Я маю поїхати на Раду міністрів ОБСЄ, тому що ми є членом ОБСЄ. Ми маємо представити наші погляди та опонувати поглядам Росії”, — заявив верховний представник ЄС із закордонних справ та політики безпеки Жозеп Боррель.
Політологи переконані, що таким чином США та ЄС хочуть зберігати якісь можливості для діалогу та дипломатії.
“Вони знову ж таки триматимуться за уявлення, що потрібно зберігати якісь можливості для діалогу, для дипломатії, для взаємодії з Росією. Росія просто працює на підрив будь-яких міжнародних інституцій і просто важливо показати, що вони нібито впливають на ухвалення рішень. Я гадаю, що це просто глобальний підхід. Там, де не можуть впливати на ухвалення рішень, принаймні будуть все блокувати”, — заявив політолог Петро Олещук.
Однією з тем засідання в Скоп’є будуть вибори нового голови ОБСЄ. Раніше очікувалося, що Північну Македонію на цій посаді змінить Естонія, але Росія та Білорусь наклали вето на це рішення. Невдовзі пропозицію головувати у 2024 році отримала Мальта, яка позиціонує себе як нейтральна держава. Але Росія заблокувала і цей варіант.
Читайте також: Участь російської делегації у зустрічі ОБСЄ — глибока помилка європейців: погрози позначив експерт-міжнародник