Організація з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ) вже не має жодного впливу. Україна та країни Балтії правильно зробили, ухваливши бойкотувати міністерську зустріч ОБСЄ в Північній Македонії через візит туди російської делегації на чолі з міністром закордонних справ РФ Сергієм Лавровим. Таку думку сьогодні, 29 листопада, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив експерт із міжнародних відносин, народний депутат України VI скликання Євген Добряк.
“Констатуймо так: за великим рахунком ОБСЄ — мертва структура. Вона не виконує своїх прямих функцій, не може впливати на будь-які процеси, конфлікти, конфліктогенні ситуації, загрози, виклики. Це не та організація, яка створювалася як організація з безпеки і співробітництва в Європі ще в ті давні часи, яка несла на собі певну частину відповідальності і навантаження в глобальній європейській і глобальній політиці. Мені незрозуміло, чому немає повної ізоляції Росії в ОБСЄ, це фактично помилка, я вважаю. Тому що чим більшою була б ізоляція від різних міжнародних майданчиків, на яких Росія представлена, тим менше б давалося б слова таким, як Лавров і іже з ним, які пропагуватимуть і захищатимуть злочини, які вони вчиняють на території України, і не тільки — і в Африці, і на Близькому Сході тощо. Я вважаю, це помилка”, — сказав він.
За словами експерта, те, що ОБСЄ — мертва організація, яка не має впливу, вона продемонструвала ще від 2014 року, коли місія ОБСЄ була представлена на Донбасі.
“Жодного вона значення не мала, за певних ситуацій вони кудись тікали, незрозуміло що підтримували, у певних моментах підтримували російську агресивну політику тощо”, — нагадав Добряк.
Він вважає, що ОБСЄ, найімовірніше, так само як і Організація Об’єднаних Націй (ООН), буде реформована, буде переформатована в якусь іншу систему, в систему інших координат, інших інтересів, іншої своєї архітектури. Але це буде трохи пізніше.
“На жаль, так, ми бачимо такий фактор. Правильно ми зробили, що ігноруємо цей майданчик. Повинні до кінця європейці переглянути цей свій ліберально-демократичний принцип, коли кровожерливого ведмедя можна вгамувати якимись маленькими порціями хліба чи якогось цукру, і він стане добрішим і кращим, і послухає всіх інших добрих людей. Це повна нісенітниця. Це глибока помилка європейців, з росіянами в цьому відношенні треба бути дуже жорсткими. Їх треба максимально сильно виводити з усіх міжнародних майданчиків, конференцій, рад тощо. Там, де вони можуть якимось чином висловлювати свою точку зору. Тому що потім їхні ж пропагандисти будуть усередині Росії розповідати, що ось, Росія представлена в ОБСЄ, як вона чудово виступила, в ООН таке зробили, на БРІКСі — таке. Тут треба максимально ізолювати такі держави і таких керівників від міжнародних майданчиків”, — висловився Добряк.
Також експерт прокоментував інформацію, що це міністерське засідання ОБСЄ відвідає державний секретар США Ентоні Блінкен. Разом із цим його зустріч із Лавровим не планується.
“Тут послідовна політика американців і британців, які чітко і конкретно, якщо немає контактів, значить їх і не буде. При тому, це на всіх майданчиках. Це дуже позитивно і дуже добре”, — підсумував Євген Добряк.
Читайте також: Російська делегація на чолі з Лавровим братиме участь у міністерській зустрічі ОБСЄ в Північній Македонії — пояснення політолога
Нагадаємо, міністр закордонних справ Латвії Кріш’яніс Каріньш сьогодні, 29 листопада, перед зустріччю Ради Україна – НАТО заявив, що глави МЗС країн Балтії не братимуть участь у міністерській зустрічі ОБСЄ в Скоп’є (Північна Македонія).