Кремль хоче контролювати абсолютно всі сфери діяльності росіян. Крім суспільного життя та освіти, Москва активно цензурує і мистецтво. Раніше силовики зривали виступи та не давали можливості працювати артистам, які висловилися на підтримку України, але останніми місяцями почали тиснути й на тих, хто висловлюється проти путінського режиму, повідомляє FREEДОМ.
Під каток репресій потрапляють і діячі мистецтва, які не виступають зі сцени. Наприклад, після двох арештів за антикремлівські графіті, художник під псевдонімом Philippenzo вирішив покинути Росію.
“На мене завели кримінальну справу за статтею 214, частина друга, за якою мені загрожувало до трьох років в’язниці. Це не було питання вибору. Це була остання можливість залишитися на волі, якою я скористався”, — заявив вуличний художник Philippenzo в коментарі “Настоящему времени”.
Скільки росіян покинуло країну з початку повномасштабної війни Росії проти України – підрахувати складно. У травні 2023 року Міністерство оборони Великої Британії оцінювало їхню кількість у 1,3 млн осіб. Також, за даними російського МВС, за дев’ять місяців поточного року 68 тис. росіян набули громадянство або посвідку на проживання інших держав, що вдвічі більше, ніж минулого року. Про масштаби міграції можна судити за непрямими ознаками, насамперед — економічними. За результатами дослідження RosExpert, 46% топменеджерів компаній відзначили кадровий голод.
“Не вистачає величезної кількості робочих рук і рекордно низька, близько 15%, кількість серед працівників людей до 30 років. Ніколи в новітній російській історії так низько це число не падало. І це найбільш потрібні працівники зараз у російській промисловості. Руйнуються цілі сектори економіки, про які ніхто не думав, що їх це може зачепити”, — зазначив кандидат політичних наук, колумніст Deutsche Welle Іван Преображенський.
Питання: “Що робити з релокантами?” — розділило російське суспільство. Згідно з опитуванням Russian Field, 20% росіян підтримують заборону на повернення громадян, які залишили країну через війну і мобілізацію. Тоді як 43% респондентів вважають, що держава має заохочувати їхнє повернення. Схожа картина і серед чиновників: представники економічного сектору б’ють на сполох, і закликають уряд зайнятися поверненням емігрантів. Але набагато частіше можна почути інші заяви.
“Ті, я б сказала, покидьки, які не просто виїхали, відпрацьовуючи свої жалюгідні копійки, формують базу, щоб зірвати майбутні вибори”, — заявила глава Центрвиборчкому Росії Елла Памфілова.
Експерти вважають, що найближчими місяцями варто очікувати нової хвилі еміграції з Росії. Це пов’язано як зі збільшенням кількості репресивних законів і політичних процесів усередині країни, так і зі скороченням шляхів виїзду з РФ. Раніше різке зростання кількості виїздів з Росії відбулося після оголошення мобілізації президентом РФ Володимиром Путіним. Після президентських виборів у березні, мобілізацію можуть посилити, ось тільки можливостей покинути країну у чоловіків призовного віку вже не буде.
“Якщо російська влада ухвалить рішення про проведення нової повномасштабної мобілізації, публічної та відкритої, то кордони автоматично закриються. Усе законодавство для тих, хто може бути мобілізований, підготовлено, їм не потрібно ухвалювати жодних додаткових рішень”, — пояснив кандидат політичних наук, колумніст Deutsche Welle Іван Преображенський.
Найчастіше росіяни емігрують до Ізраїлю, Туреччини, Вірменії, Грузії, Казахстану, Німеччини, Арабських еміратів, а також до ще десятка країн. У деяких із них навіть створюють особливі умови для релокантів. Наприклад, прем’єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян, заявив, що в країні раді присутності російських релокантів.
Читайте також: “Осінній призов — найжорсткіший за всю історію”: як Росія шукає ресурси на війну проти України (ВІДЕО)