Зараз на фронтах в Україні тривають одні з найважчих боїв за весь час російського вторгнення. Про це сьогодні, 27 листопада, на пресконференції напередодні зустрічі міністрів закордонних справ країн-членів НАТО заявив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, повідомляє кореспондент телеканалу FREEДОМ у Європі.
“Ми бачимо інтенсивні бої, надзвичайно складну ситуацію на лінії фронту, особливо на сході України. Протягом останніх тижнів, кількох місяців ми бачимо одні з найінтенсивніших бойових дій за всю війну. Це відбувається в той час, коли лінія фронту істотно не змістилася. Але нам потрібно розділяти факти, що лінія фронту не дуже сильно зміщується і що йдуть дуже важкі бої. І знову ми вражені хоробрістю, компетентністю українських військ, а також їхньою здатністю завдавати ударів за межами російських ліній оборони, углиб території, контрольованої Росією”, — сказав він.
Столтенберг додав, що, звісно, західним партнерам хотілося, щоб “українці звільнили якомога більше території і якомога швидше”. Проте військові досягнення можна вимірювати “не тільки в квадратних метрах, а й у втратах, які завдаються противнику”.
“Навіть попри те, що лінія фронту не зрушила, українці змогли завдати російським окупантам важких втрат, вимірюваних як особовим складом, так і ліквідацією бойових спроможностей. А також можливість відтіснити Чорноморський флот на суттєвій частині Чорного моря. Це значні досягнення. Таким чином, це залишається важливим військовим досягненням, хоча останніми місяцями ми не побачили якихось значних територіальних успіхів”, — зазначив генсек НАТО.
Він наголосив, що Україна досягає великих успіхів на фронті, попри скептицизм деяких експертів напередодні повномасштабного вторгнення.
“Оцінюючи досягнення, ми повинні пам’ятати відправну точку. На початку війни ми боялися, що Україна паде протягом кількох тижнів, і президент Путін контролюватиме Київ. Цього не сталося. Сталося зворотне — українцям вдалося витіснити російські війська з півночі, сходу і півдня країни. Були звільнені 50% території, яку Росія окупувала на початку війни. Росія зазнала великих втрат. Росія стає все більш ізольованою, слабшою політично, економічно, у військовому плані. Отже, загалом ми побачили великі поразки Росії, яка не досягла стратегічної мети з контролю над Україною. Українці ж багато чого досягли”, — перелічив Столтенберг.
Водночас генсек НАТО наголосив, що не варто недооцінювати Росію, яка, попри значну підтримку, що надається Україні, продовжує вести бойові дії.
“Ми ніколи не повинні недооцінювати Росію. Їхня оборонна промисловість перебуває у воєнному стані. Вони здатні поповнити свої сили боєприпасами та новими ресурсами. Вони отримали значну кількість боєприпасів з Північної Кореї. І вони готові приносити в жертву людей”, — сказав він.
Це означає, додав генсек НАТО, що Україну варто підтримувати й надалі. Зокрема, країни НАТО планують забезпечувати Україну дедалі досконалішими системами, технологіями.
“Технологія — це не тільки один конкретний предмет чи зброя. Йдеться про те, як вони можуть діяти разом, як ми можемо використовувати дрони, як ми можемо використовувати кіберпростір тощо. Тобто як ми можемо використовувати окремі системи та з’єднувати їх, а потім надавати нові можливості. І Альянс також працює над цим”, — уточнив Столтенберг.
На запитання про те, чи можлива ситуація, за якої Україні доведеться пожертвувати частиною територій, генсек НАТО відповів:
“Україна сама має вирішити, які прийнятні способи покласти край цій війні. Наша відповідальність — підтримати Україну і дати їй можливість звільнитися якомога більше, і перебувати на найвигідніших позиціях, коли або якщо почнуться переговори. Тому я вітаю постійну підтримку з боку союзників по НАТО”.
При цьому ні Україна, ні західні партнери не побачили жодних ознак того, що президент Путін готується до миру.
“Насправді він планує війну. І чим більше військової підтримки ми надамо Україні, тим сильнішою буде її позиція на полі бою і тим сильнішою буде її позиція за потенційним столом переговорів… В інтересах нашої безпеки — щоб президент Путін не виграв цю війну”, — резюмував Столтенберг.
Читайте також: У розпал війни повноправне членство України в НАТО неможливе, — Столтенберг