Поки що Китай не “кидатиме” РФ: інтереси Пекіна у відносинах із країною-агресором, ЄС і США окреслив аналітик

Прапори Росії та Китаю. Фото: gettyimages.com

Китай сфокусований сам на собі — він дивиться на всі світові процеси з погляду пріоритету своїх національних інтересів. Водночас Пекін дуже зацікавлений у співпраці із Заходом, насамперед зі США. А поки що ситуативно сприймає Росію як актив у збереженні та посиленні своєї співпраці зі США. Про це сьогодні, 26 листопада, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів аналітик, аспірант Цзіліньського університету Петро Шевченко.

“Китай — центристська цивілізація, не дарма символ Китаю — лун — дракон. Це означає фокус на самому собі. Китай насамперед дивиться на всі процеси крізь оптику, призму своїх власних інтересів. А в міжнародних відносинах він на все дивиться з точки зору пріоритету своїх національних інтересів. Сучасний Китай створився завдяки тому, що його під’єднали до глобальної економіки на початку 90-х-2000 років, коли Цзян Цземінь і Білл Клінтон підписали меморандум про входження Китаю до СОТ, це дало ефект вибухової бомби для китайської економіки. Китай хотів би далі продовження цієї політики співпраці, насамперед з боку США. Коли б Америка ділилася своїми технологіями, своїм ринком, своїм капіталом із Китаєм”, — сказав він.

Аналітик зазначив, що тема інвестицій порушувалася на нещодавній зустрічі Джозефа Байдена і Сі Цзіньпіна в Сан-Франциско. Китай не хотів би конкуренції, яка зараз утворилася.

У цьому контексті Шевченко пояснив, для чого Китаю потрібні відносини з РФ:

“Тут ми бачимо колізію, дилему, що, з одного боку, Захід розуміє, що Китай уже виріс, став конкурентом, проти нього потрібно вже конкурувати. Але з іншого боку, чим зараз Захід може пожертвувати, щоб домовитися з Китаєм? Тому я думаю, що на цьому тлі Китай поки що (це дуже важливо підкреслити) ситуативно сприймає Російську Федерацію як актив через те, що він перебуває в конкуренції з Америкою, насамперед. Тому що з Європою, я думаю, Китай вважає, що він зможе домовитися, тому що це торгівля, економіка, і компліментарність економік. ЄС — це величезний ринок”.

Він уточнив, що Китай все ще хоче себе позиціювати як глобальний виробничий майданчик.

“І я думаю, що насамперед, звісно, Китай використовує відносини з Росією для того, щоб вплинути на США і спробувати з ними домовитися, щоб більше співпрацювати: більше співробітництва і менше стримування. Але поки що ми бачимо, що конкуренція зберігається. Я думаю, що поки що Китай не “кидатиме” Російську Федерацію просто тому, що він вважає, що ці відносини йому вигідні. Китай дивиться на все з точки зору своїх прагматичних інтересів — йому вигідно купувати російські дешеві енергоносії, а з іншого боку, йому потрібні західні ринки. Ось Китай балансує на межі своїх інтересів”, — резюмував Петро Шевченко.

https://www.youtube.com/watch?v=C72qoM5Fq3w

Читайте також: Китай не хоче тиснути на Росію, щоб вона закінчила війну — причини назвала сходознавиця

Нагадаємо, Франція закликає Китай не допомагати Росії у війні проти України. Як зазначила міністерка закордонних справ Франції Катрін Колонна, співпраця з КНР має важливе значення для просування справедливого і міцного миру. Тим часом, за даними The Washington Post, російські та китайські компанії обговорили проєкт будівництва тунелю між Росією та окупованим нею українським Кримом.

Прямий ефір