Перших заручників звільнено з полону ХАМАС у рамках припинення вогню. Вони — єдина причина, через яку Ізраїль погодився тимчасово зупинити бойові дії. Звільнення перших заручників вітається громадянами Ізраїлю, а той факт, що їх обмінюють на палестинських в’язнів, не викликає такого неприйняття, як обмін 2011 року, коли для звільнення із полону ізраїльського військовослужбовця Шаліта було відпущено на волю понад тисячу палестинських ув’язнених. Про це у прямому ефірі телеканалу FREEДОМ заявив депутат Кнесету Євген Сова.
Водночас він зазначив, що організація родичів загиблих від терору подавала позов до Верховного суду Ізраїлю з вимогою відмовитися від угоди, заявляючи, що не можна відпускати причетних до терору. Але суд позов відхилив.
“Із 300 імен [палестинських в’язнів для обміну], які були опубліковані, немає явних убивць. Як це було, наприклад, у 2011 році, коли була угода щодо обміну на солдата Гілада Шаліта. У рамках цієї угоди якраз вийшов на волю і [лідер організації ХАМАС у секторі Гази] Яхья Сінвар після 20 років ув’язнення. Вийшло понад 250 людей із кров’ю на руках. Там були люди, які сиділи за вбивства… Але опублікували групу із 300 палестинських ув’язнених, яких можуть відпустити протягом кількох днів. Там є чимало людей, які досі не підсудні. Тобто вони поки що перебувають під слідством. Вони затримані за підозрою внаслідок дій терору, але суду над ними ще не було. Є такі, наприклад, як 16-річна дівчина, котра отримала 12 років за спробу вбивства поліціянта. Поліцейський, слава богу, залишився живим. Вона отримала 12 років у суді. Вона також була внесена ХАМАСом до списку на визволення”, — розповів депутат Кнесету.
Обмін відбувається за формулою один до трьох, тобто за одного поверненого ізраїльського заручника Ізраїль відпускає на волю трьох в’язнів. Серед них, як каже Сова, є й люди з ізраїльським громадянством. Але всі вони засуджені не за особливо тяжкі злочини та не до 15-20 років.
“ХАМАС — цинічна організація, тому можна від них чекати чого завгодно. Але поки що звільнення цих ув’язнених пройшло відносно спокійно. Ще раз кажу, тут немає тяжких терористів, які відбувають довічні терміни за вбивство євреїв. І один до трьох сприймається, проходить відносно спокійно, не як це було в угоді Шаліта, коли на одного солдата поміняли 1 000 палестинських ув’язнених… Тому сьогодні зовсім інакше дивляться на цю угоду”, — заявив гість ефіру.
Він також зазначив, що серед ізраїльських заручників чимало людей із подвійним громадянством, і ХАМАС, користуючись цим, намагався проводити якусь селекцію, але зараз уже відомо, що заручники, яких утримують бойовики, — ізраїльтяни. Серед загиблих внаслідок атаки ХАМАС мирних жителів — громадяни понад 40 країн.
Раніше повідомлялося, що в Ізраїлі набуло чинності чотириденне припинення вогню, в рамках якого відбувається визволення заручників.