Сім закритих Гельсінкі прикордонних переходів із Росією можуть відкрити до Різдва, повідомили в прикордонній охороні країни. У Фінляндії сподіваються, що проведені жорсткі обмеження протягом місяця дадуть змогу змінити ситуацію на кордонах. Під жорсткими обмеженнями мається на увазі припинення роботи практично всіх КПП і патрулювання кордону з Росією офіцерами Агентства Євросоюзу Frontex, інформує FREEДОМ.
За словами прем’єр-міністра Фінляндії Петтері Орпо, роботу продовжить поки що тільки один КПП “Райя-Йоосеппі”, що за 240 кілометрів від Мурманська. Після рішення Гельсінкі в Мурманській області місцева влада ввела режим підвищеної готовності.
“Фінляндія з країни, яка змушена була узгоджувати свою зовнішню політику з Радянським Союзом, перетворилася на повноцінну, потужну європейську державу, на яку в оборонному плані сьогодні робить велику ставку весь Європейський Союз. Як на мене, це прекрасний приклад нарощування суб’єктності, незважаючи на тиск російських спецслужб”, — зазначив кандидат політичних наук, виконавчий директор “Міжнародної асоціації малих міст” Олексій Буряченко.
Фінська влада вважає, що криза не могла виникнути сама по собі. Росія допомагає мігрантам перетинати кордон, і таким чином створює загрозу національній безпеці Фінляндії.
“Ми вже вжили заходів щодо закриття пунктів перетину кордону, і, якщо знадобиться, будемо закривати їх і далі. Закриття всього кордону було одним із варіантів, який все ще обговорює уряд. Приймання заяв про надання притулку у Фінляндії може бути перенесено в місце подалі від сухопутного кордону. Країна, як і раніше, дотримуватиметься своїх міжнародних зобов’язань і гарантуватиме, що притулок зможуть попросити ті люди, які дійсно його потребують”, — пише Reuters із посиланням на міністерку закордонних справ Фінляндії Еліну Валтонен.
Лише в листопаді через східний кордон до Фінляндії прибуло понад 600 біженців з Ємену, Афганістану, Кенії, Марокко, Пакистану, Сомалі та Сирії. Біля КПП росіяни влаштували для мігрантів стихійну велопарковку.
Водночас на відсутність у них документів прикордонники країни-агресора уваги не звертають.
“Місцеві жителі там скаржилися, що їх не пропускають у певні населені пункти, де існує прикордонний контроль, зона прикордонного контролю. Для них потрібні спеціальні перепустки, щоб пройти, проїхати. А ці групи мігрантів без документів десятками і сотнями можливо наближаються до кордону, і прикордонники російські їх не затримують, тобто свобода повна. Звичайно ж, це все організовано Росією. Це таке бажання і на півночі Росії зробити якусь напругу з сусідніми країнами”, — сказав голова Громадської ліги “Україна — НАТО” Сергій Джердж.
Дістатися до Фінляндії за допомогою мухарибів, це посередники, коштує від 2 до 3 тисяч євро, з’ясували фінські та опозиційні російські журналісти.
У цю суму входить так званий “пакет” послуг: запрошення в Росію, квиток на літак до Мінська або Москви, дорога до Санкт-Петербурга і підвезення до кордону. Велосипеди біженці купують окремо. Крім того, платять за отримання російської візи.
Попри численні підтвердження, Москва всі звинувачення на свою адресу відкидає. Офіційні представники держав ЄС і політичні аналітики вважають, що створюючи міграційну кризу, Кремль хоче досягти одразу кількох цілей: дестабілізувати внутрішню ситуацію в блоці, відволікти увагу від війни Росії проти України та, ймовірно, відправити до Фінляндії, а звідти і до інших країн ЄС, співробітників російських спецслужб або завербованих ними біженців.
Читайте також: “Ганебна практика Росії”: у Єврокомісії прокоментували кризу на фінському кордоні
Нагадаємо, минулого тижня Фінляндія призупинила роботу семи з восьми діючих пропускних пунктів на кордоні з Росією. Вони перестануть працювати в ніч на 25 листопада. Офіційна причина — наплив нелегальних мігрантів із російського боку.