Міністр оборони США Ллойд Остін, напередодні нової зустрічі у форматі “Рамштайн”, прибув до Києва. Глава Пентагону заявив, що приїхав передати важливе повідомлення — а саме, що Сполучені Штати продовжать підтримувати Україну. Причому як найближчим часом, так і в довгостроковій перспективі.
Міністр оборони США Ллойд Остін у Києві зустрівся з президентом України Володимиром Зеленським.
Продовження підтримки США
Глава американського оборонного відомства обговорив з українським керівництвом подальше зміцнення стратегічного партнерства двох країн, “включно із забезпеченням Збройних сил України бойовими можливостями в зимовий період, а також для захисту країни від майбутніх російських загроз”.
Ллойд Остін зазначив, що для нього ця зустріч із Володимиром Зеленським стала ще однією можливістю “підтвердити непохитну підтримку України з боку Сполучених Штатів”.
“Послання, яке я доношу вам сьогодні, полягає в тому, що Сполучені Штати Америки з вами і залишаться з вами надовго. Отже, що відбувається тут, важливо не тільки для України, а й для решти світу, і це, безумовно, важливо для США”, — сказав міністр.
Зі свого боку президент Володимир Зеленський подякував за підтримку України і також попросив передати привітання з Днем народження американському президенту Джо Байдену, якому сьогодні виповнився 81 рік.
“Для нас дуже важливо, щоб Сполучені Штати були разом з Україною. Ми розраховуємо на вашу підтримку, на підтримку Конгресу, на двопартійну підтримку. Ми безмежно вдячні американському народу за солідарність із нами в ці важкі дні, місяці, весь цей час. Ми розраховуємо на вашу підтримку і пишаємося, що ви з нами”, — підкреслив президент.
Також під час візиту до Києва глава Пентагону зустрівся з міністром оборони України Рустемом Умеровим.
“Ми вдячні уряду США та американському народу за непохитну підтримку України в нашій боротьбі за свободу. Ми не змогли б протистояти неспровокованій і невиправданій російській агресії без вашої допомоги”, — акцентував Умеров.
Ллойд Остін наголосив на важливості майбутнього засідання Контактної групи з питань оборони України у форматі “Рамштайн”, яке відбудеться вже цього тижня — 22 листопада.
“Сподіваюся, що завдяки нашій спільній роботі, завдяки співпраці 50 країн, які працюють з нами, ми зможемо просунутися вперед і допомогти Україні досягти головної мети — а саме повернути собі суверенну територію”, — заявив Остін.
Навіщо міністр оборони США прибув до Києва — пояснюють експерти
Наскільки важливо для США та країн-членів НАТО продовжувати надавати військову допомогу Україні? Чи зміниться ситуація після американських виборів президента? Про що радився з українським військово-політичним керівництвом глава Пентагону Ллойд Остін напередодні 17-ї зустрічі у форматі “Рамштайн”? На ці запитання шукали відповіді в ефірі телеканалу FREEДOM:
- Сергій Лещенко, радник керівника Офісу президента України;
- Володимир Фесенко, політолог;
- Аліна Гриценко, головний консультантка Національного інституту стратегічних досліджень;
- Анна Бродська-Кроткіна, завідувачка програмою славістики в Університеті імені Вашингтона і Лі в штаті Вірджинія (США), доктор філологічних наук;
- Віктор Ягун, генерал-майор запасу СБУ.
СЕРГІЙ ЛЕЩЕНКО: Україна залишається партнером США
— 20 листопада ще символічно тим, що це день народження Джо Байдена. І в цей день міністр оборони США приїжджає до Києва. Це говорить про бажання навіть у день народження мати міст зв’язку. Це означає, що Київ залишається для адміністрації Байдена пріоритетом.
Однозначно, ситуація на Близькому Сході йде не настільки в райдужних кольорах, як, можливо, думалося спочатку. Тому що американське суспільство неоднозначно на боці Ізраїлю, і спроба адміністрації себе асоціювати з Ізраїлем може мати не до кінця позитивний ефект.
Для Вашингтона український успіх знову може стати пріоритетом номер один.
Тому що кейс, який не приносить дивідендів, почнуть поступово відсувати на другий план. А кейс, який однозначно відповідає американським інтересам, де є чіткий агресор (Росія) і країна, яка захищає свій суверенітет (Україна), повертатиметься на передній план.
І якщо ми буквально місяць тому трохи потрапили у хвилю якогось відчаю, то зараз, я переконаний, для нас знову ситуація повертається обличчям.
І візит міністра оборони дуже важливий. Є труднощі з отриманням доступу до фінансування у самих американців, а частина цього фінансування мала йти на оборонну допомогу Україні. Але при цьому є різні програми допомоги, і, наприклад, той самий ленд-ліз завжди залишався як “план Б” для України.
Ми самі до кінця не розуміємо, як ситуація може повернутися. Але міністр оборони — тут. Україна залишається партнером США. Ми не кинуті, якщо так вже зовсім примітивно говорити.
Водночас мало хто помітив інший важливий візит – генерального директора Fox Corporation Лаклана Мердока (до цієї медіаімперії входить американський телеканал Fox News, — ред.) Він був у Києві, зустрічався з президентом Зеленським. Вони вшанували пам’ять оператора Fox News, який загинув торік у Київській області.
А телеканал Fox News є для республіканців дуже знаковим. І той же Мердок побачив на власні очі звірства, які росіяни тут здійснювали. І для республіканців цей канал є гарною можливістю, щоб доносити важливість того, що відбувається в Україні. І я переконаний, що для нас це матиме позитивний вплив.
Сама Америка занурюється в метушню виборів. Ми на це мало можемо вплинути. Але пояснювати американцям, чому успіх України важливий для них, звичайно, наше завдання. І ми це робимо з усіх можливих трибун.
Читайте також: Візит Остіна, рекомендації Європі й США щодо України та боротьба з корупцією: актуальні питання обговорюємо з Сергієм Лещенком
ВОЛОДИМИР ФЕСЕНКО: Зараз із західними союзниками виробляється спільна стратегія
— Міністр оборони США приїжджає до нас не так часто. Потрібно це враховувати. Це свідчення збереження і розвитку партнерських відносин між Штатами та Україною в оборонній сфері.
Точно обговорювалися питання постачання Україні зброї та боєприпасів. І ця поїздка була перед конференцією “Рамштайн”, де щомісяця збираються міністри оборони та командувачі збройними силами країн, які входять до цієї коаліції.
Дійсно зараз у США непроста бюджетна ситуація. Я думаю, що візит Ллойда Остіна мав показати не тільки керівництву країни, а й українцям — США підтримували, підтримують і будуть нас підтримувати. А ті проблеми і труднощі, які зараз є, будуть долатися.
Для нас важливо, щоб було проголосовано пакет підтримки України на весь майбутній рік. Білий дім уже підготував відповідний законопроєкт. Він стосується підтримки України, Ізраїлю, країн Тихоокеанського басейну, зміцнення кордону США з Мексикою. У цьому законопроєкті є і питання безпеки самих Сполучених Штатів. Але більша частина цього пакета — підтримка для України в розмірі понад 6 млрд. доларів. Скоро конгресмени розглядатимуть цей законопроєкт.
Йдеться не просто про тактику, йдеться про стратегію. Ось це зараз найголовніше. Я думаю, що якраз про це йшлося під час візиту української делегації до Вашингтона і на зустрічі з міністром оборони США. Він зустрічався і з військовим керівництвом України.
Я думаю, що Ллойд Остін у Києві з перших рук хотів отримати інформацію про ситуацію на фронтах, про те, як розвиваються воєнні дії, які потреби зараз найгостріші у ЗСУ, як українське керівництво дивиться на перспективи воєнних дій і політичну ситуацію.
Думаю, що зараз триває дуже важливий процес узгодження стратегії — як нам разом із міжнародними партнерами в особі США, НАТО та ЄС діяти в умовах війни, яку Росія навмисно затягує.
АЛІНА ГРИЦЕНКО: До виборів у 2024 році підтримка Вашингтона незмінна
— Я припускаю, що поки у США не пройдуть вибори, ми можемо сподіватися на американську допомогу в тих самих масштабах. Досить складно прогнозувати, що буде після виборів.
Під час візиту міністра оборони США Ллойда Остіна, я думаю, йшлося про практичні військові дії — наскільки ЗСУ просунулися на лівому березі Дніпра, які перспективи деокупації Криму. Обговорювали прогрес українських сил і перспективи на майбутнє.
Зустрічі з американськими партнерами на різних рівнях свідчать про те, що підтримка Вашингтона незмінна. Принаймні, до виборів у 2024 році. Ми можемо покладатися на США як на нашого основного союзника. Зустрічі по лінії міністерства оборони спрямовані на оцінку того, що було зроблено, як використовувалася військова допомога і які стратегічні перспективи.
Візит Ллойда Остіна, я думаю, пов’язаний з обговоренням подальших кроків у рамках українського контрнаступу.
Україні потрібно досягти якихось певних військових успіхів до виборів у США восени 2024 року. Перемоги на фронті стануть політичним бонусом для американських демократичних сил.
АННА БРОДСЬКА-КРОТКІНА: Підтримка України веде до ослаблення РФ
— Зараз США попереджають Росію, що не відступлять і захищатимуть Україну. РФ живе війною і хоче воювати нескінченно. Так існують авторитарні режими. Особливо сьогодні, коли у Росії немає виразної ідеології та бачення майбутнього. Є тільки можливість контролювати своє населення і постійно його використовувати у військових діях.
Якби РФ вдалося захопити Україну, немає жодних сумнівів, що вона б пішла далі і зжерла б Польщу, країни Балтії. І цілком очевидно, що це були б країни НАТО. Для Альянсу виникла б загроза. На це і натякає Байден. Якщо Росія піде далі на країни НАТО, то Америці доведеться вступити в цю війну.
Військова підтримка України — це хороший спосіб послабити головного геополітичного противника США, тобто Росію.
ВІКТОР ЯГУН: Україні потрібно запускати оборонну промисловість
— Я так розумію, що основна тема, яку обговорювали з міністром оборони США — це посилення наших позицій в оборонній промисловості. Ми готуємося до того періоду, коли більшу частину потреб української армії доведеться закривати через свої оборонні підприємства або спільне виробництво із союзниками. Дуже важливо запустити процес поповнення не тільки наших запасів, а й запасів союзників.
Я думаю, запуск військово-промислового комплексу в Україні, США та європейських країнах був головною темою обговорень з Ллойдом Остіном.
Читайте також: США з Україною залишаться надовго, — глава Пентагону в Києві