Довгоочікувана зустріч лідерів двох наддержав — так ЗМІ охрестили переговори президента США і лідера Китаю. Джо Байден і Сі Цзіньпін говорили про війну Росії проти України, про Тайвань, Ізраїль та двосторонні відносини, повідомив FREEДОМ.
Китайський лідер прибув до США вперше за останні шість років. Його зустріч із Джо Байденом ЗМІ назвали головною подією листопада.
Лідери найбільших економік світу говорили понад чотири години: обговорили війну Росії проти України, ситуацію в Ізраїлі та питання Тайваню, а також намагалися згладити гострі кути у своїх відносинах. Хоча на пресконференції за підсумками переговорів Джо Байден заявив, що Китай і Сполучені Штати залишаться конкурентами.
“Сполучені Штати продовжуватимуть активно конкурувати з КНР, але будуть керувати цією конкуренцією, щоб вона не вилилася в конфлікт. Там, де це можливо, де наші інтереси збігаються, ми будемо працювати разом, саме цього чекає від нас світ. Цього від нас чекають не тільки жителі Китаю, Сполучених Штатів, а й усього світу. Ми з головою Сі Цзіньпіном також обмінялися думками щодо низки регіональних і глобальних проблем, включно з відмовою Росії припинити жорстоку агресивну війну проти України та конфлікт у секторі Гази”, — заявив президент США Джо Байден.
Він намагався відмовити Китай допомагати Росії у війні проти України, а також вплинути через Пекін на військову допомогу Москві з боку Північної Кореї, кажуть експерти. Однак якихось офіційних заяв двох лідерів, які б конкретно стосувалися війни Росії проти України, не було.
“Китай просто не готовий поки що такі заяви робити, оскільки він ще сам не визначився з тією позицією, яку займає з приводу агресії, яку здійснює Російська Федерація. Але явно ж ці розмови, напевно, йшли про те, що необхідно дотримуватися територіальної цілісності, і війна не може бути способом розв’язання якихось проблем, тим паче проблем, яких ніколи не існувало і які просто були придумані для того, щоб розв’язати агресивну війну однієї країни проти іншої”, — пояснив політолог Ігор Рейтерович.
Сі Цзіньпін на вечері з керівниками провідних американських компаній заявив, що Китай готовий бути партнером і другом США.
“Нашими основоположними принципами в китайсько-американських відносинах є взаємна повага, мирне співіснування і взаємовигідне співробітництво. Якої б стадії розвитку не досяг Китай, він ніколи не буде прагнути до гегемонії або експансії та ніколи не буде нав’язувати свою волю іншим. Китай не шукає сфер впливу і не буде ні з ким вести холодну або гарячу війну”, — наголосив лідер КНР.
Зустріч лідерів Китаю і США стала новою відправною точкою у відносинах двох держав, заявили в Міністерстві закордонних справ КНР. У відомстві також повідомили, що під час переговорів сторони домовилися, зокрема, про співпрацю у сферах економіки, штучного інтелекту та екології. А також США і Китай домовилися про відновлення каналів прямого зв’язку між військовими двох країн.
Своєю чергою, ЗМІ зазначають, що, серед іншого, після переговорів Джо Байдена і Сі Цзіньпіна до США, можливо, знову повернуться панди. Китайський лідер натякнув, що це цілком може статися. Раніше через напружені відносини двох країн усіх панд із Вашингтонського зоопарку вивезли додому — до Китаю.
Читайте також: Сі ясно дав зрозуміти, що буде двополярний світ, у якому роль Москви – васала або проксі-сили Пекіна, — політолог
Нагадаємо, США веде переговори щодо звільнення американських громадян, які стали заручниками терористів ХАМАС у секторі Гази.