Фактично глава КНР Сі Цзіньпін дає знак, що і він може бути лідером для частини планети, і Вашингтон залишатиметься геополітичним також лідером. Таку думку сьогодні, 16 листопада, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив політолог, голова Центру аналізу та стратегій Ігор Чаленко, коментуючи вітальну промову Сі на зустрічі з президентом США Джозефом Байденом.
“З одного боку, це позитивні слова, з іншого боку, це чергове закріплення двополярного стану в світі. Хочу зазначити, що вкотре ставили запитання Байдену — чи вважає він Сі Цзіньпіна диктатором, на що він ствердно відповів. І це є тією лінією розмежування між Сі Цзіньпіном і автократіями, які зараз кучкуються навколо КНР, і демократичних режимів, які зараз знаходять партнером США”, — сказав він.
Також у словах лідера Китаю було дано сигнал Москві, вважає політолог.
“Говорячи про Москву, звісно ж формально вони говоритимуть, що, ось, Китай бореться далі з американським імперіалізмом, що правильно, треба зменшувати там вплив США тощо. Але фактично це повністю ламає розуміння Москви, її того положення, яке вони хотіли б займати на геополітичній карті. Замість того, щоб будувати багатополярний світ, як це бачить Москва, Сі Цзіньпін ясно дав зрозуміти, що буде двополярний світ, а роль Москви в ньому — просто банально васала або проксі-сили офіційного Пекіна”, — каже Чаленко.
Політолог звернув увагу на тональність візиту Сі до Сан-Франциско і провів паралель із його візитом до Москви.
“Згадайте, як він приїжджав у березні до Москви. Наскільки різні тональності. Зараз ми бачимо рівну комунікацію, а в Москві чітко було зрозуміло, наскільки кремлівський режим сьогодні залежний від офіційного Пекіна. Тому, так, у Москві вкрай засмучені, але в них немає іншого вибору. Вони або перебувають у тотальній ізоляції, або лягають повністю під нинішній Китай”, — резюмував Ігор Чаленко.
Читайте також: Взаємодія військових, боротьба з наркотрафіком і глобальна безпека — про що домовилися Байден і Сі
Нагадаємо, раніше Чаленко висловив думку, що зустріч лідерів США та Китаю Джозефа Байдена і Сі Цзіньпіна була ефективною. Вона якраз мала відновити необхідний діалог між як двома лідерами на персональному рівні, так і між двома державами.