Осінній призов до російської армії наближається до екватора. Розпочався він 1 жовтня й закінчиться 31 грудня. Перші строковики вже роз’їхалися по військових частинах, а тих, хто не прийшов сам, намагаються заманити до військкоматів найрізноманітнішими способами. Мобілізація ж у Росії не припиняється з моменту її оголошення у вересні 2022 року, повідомляє FREEДОМ.
У колоніях ув’язнених, як і раніше, агітують підписувати контракти з Міноборони РФ. А в провінції діють за старою, перевіреною схемою: людей кличуть до військкомату нібито для звірки документів, а за кілька тижнів людина опиняється в окопі.
“Ось усі ці люди, які брешуть про те, що мобілізацію закінчено, їм потрібно зазирнути в закон. Володимир Путін повинен підписати документ, указ про завершення мобілізації. Це прямо йдеться в законі про мобілізаційну підготовку. Підпису Путіна немає, документа цього немає. Висновок простий — мобілізація в Росії не завершена”, — наголосив журналіст Telegram-каналу “Можем объяснить” Ілля Давлятчин.
Військовий комісар Якутії Олександр Авдонін заявив про необхідність відправляти на війну в Україну щотижня до кінця року по 15 жителів від кожного району республіки. І це при тому, що найбільше мобілізованих саме з віддалених й найбідніших регіонів РФ. Але, за оцінками експертів, набір свіжого “гарматного м’яса” йде зі скрипом.
“Якби набір проходив так успішно, то не потрібна б була ця силова мобілізація, яка триває. І не дарма Путін не підписує указ про її завершення. Не потрібно було б знову йти в колонії та набирати тих людей, які там сидять, і вмовляти їх їхати на війну. А у них, у принципі, ось цей такий безправний контингент, я зараз не збираюся їх захищати — убивці та злодії, грабіжники, розбійники не потребують мого захисту — але все-таки у них немає іншого виходу”, — сказав Давлятчин.
Військкоми регулярно шлють росіянам SMS з вимогою з’явитися до військкомату, а через деякий час переходять до погроз: лякають занесенням у списки “Сторожового контролю”.
“Сторожовий контроль” — система політичного розшуку в Росії, створена під прикриттям боротьби з екстремізмом. У цю базу даних заносяться всі помітні політичні та громадські діячі, яких у Росії називають потенційними екстремістами”, — пише видання “Север.Реалии”.
“Сторожовий контроль” — база, за якою затримують розшукуваних, наприклад в аеропортах або на вокзалах. Але вносити до неї громадян за неявку до військкомату — незаконно, пояснюють правозахисники. Надсилання SMS теж не є належним способом сповіщення. Жодних правових наслідків за неявку по SMS не буде, запевняють юристи.
За даними української розвідки, в Росії мобілізують на війну проти України понад 20 тис. осіб на місяць. І справа тут не в ротації.
На зустрічі з блогерами й співробітниками медіа президент РФ Володимир Путін заявив, що контрактники та мобілізовані, які беруть участь у війні проти України, не повернуться додому до її закінчення — незалежно від того, на який термін вони укладали договори з Міноборони, або коли були мобілізовані.
Читайте також: Хочеш жити — здавайся в полон: експерти розповіли, як російським військовим зберегти своє життя