Сьогодні, 14 листопада, у Брюсселі (Бельгія) відбулася зустріч міністрів оборони країн Європейського Союзу. Головне питання порядку денного — підтримка України. Головний підсумок зустрічі — ЄС має наростити допомогу Україні, враховуючи ситуацію, що склалася на полі бою. Про це з місця подій повідомляє спеціальний кореспондент каналу іномовлення України FREEДОМ в Європі Віталій Сизов.
У зустрічі також узяв участь генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг.
“Ситуація на полі бою складна, і це робить ще більш важливим, щоб ми продовжували і посилювали нашу підтримку України, тому що ми не можемо дозволити президенту Путіну перемогти. Україна має здобути перемогу як суверенна, незалежна держава в Європі. І в наших інтересах підтримувати Україну”, — заявив він.
Очільник Північноатлантичного альянсу розповів, що, попри важку ситуацію, підтримка України приносить свої відчутні результати, адже наразі Росія оголосила про наміри побудувати військову базу для свого флоту на території Абхазії — тимчасово непідконтрольної території Грузії. А це означає, що Москва виводитиме свій флот із тимчасово окупованого Криму.
“Українцям дійсно вдалося атакувати військово-морські об’єкти в Криму. І тому Росія шукає альтернативи і на ділі демонструє ті досягнення, яких домоглися українці в атаках на російський флот”, — сказав Столтенберг.
Верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель розповів, що зараз Євросоюз працює над своїм баченням гарантій безпеки для України і дуже скоро їх представить.
“До кінця місяця моя команда вирушить до України і представить нашу пропозицію щодо довгострокових зобов’язань із гарантування безпеки України, яка має бути схвалена Радою Європейського Союзу до кінця року”, — повідомив глава європейської дипломатії.
Боррель уточнив, що Євросоюз уже надав тільки військової допомоги Україні на суму 27 млрд євро. Європосадовці шукають шляхи виконати свою обіцянку про постачання 1 мільйона снарядів до України. Для цього вони хочуть переспрямувати військовий експорт із третіх країн до України, що не так просто з огляду на довгострокові контакти, які змушені виконувати європейські виробники. Утім, єврокомісар з питань внутрішнього ринку ЄС Тьєррі Бретон вважає, що до березня країни-члени ЄС будуть здатні виробляти 1 мільйон снарядів на рік. Питання тільки в замовленнях, які мають забезпечити країни, що входять до Євросоюзу. Виробнича база для цього вже створена.
“Від лютого потужності з виробництва боєприпасів у Європейському Союзі зросли майже на 20-30%. Таким чином, ми досягнемо мети з нарощування потужностей з виробництва боєприпасів. Навесні потужність ще трохи підніметься”, — запевнив Бретон.
Міністр оборони Фінляндії Антті Хяккінен пояснив, у чому труднощі з виробництвом і постачанням боєприпасів. На його думку, не у всіх країнах є необхідна військова індустрія і політичне розуміння того, що витрати на оборону доведеться збільшувати на десятиліття вперед.
“Тут необхідне фінансування ЄС. І нам також потрібна така тверда прихильність до оборонної промисловості в довгостроковій перспективі, розуміння, що нам потрібні ці боєприпаси на наступне десятиліття для підтримки України і, звичайно, для власних потреб. Нам потрібно пам’ятати, що ми повинні підтримувати Україну в довгостроковій перспективі, але також ми повинні підвищити власний оборонний потенціал європейських країн”, — сказав Хяккінен.
Учасники зустрічі вважають, що Європейський Союз зробив величезний ривок у розвитку своєї військової індустрії порівняно з ситуацією два роки тому, але зараз настав час для наступного рішучого кроку.
Читайте також: Зброя, гроші, гуманітарна допомога: Захід не втомився допомагати Україні
Нагадаємо, 13 листопада у Бельгії відбулася зустріч міністрів закордонних справ країн Європейського Союзу. Однією з центральних тем була Україна. Учасники зустрічі ще раз запевнили, що Україна, як і раніше, може розраховувати на повну підтримку від союзників і навіть на її збільшення.