Партнери допомагають повертати додому депортованих Росією українських дітей — нові кроки (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: ukrinform.ua

Союзники допоможуть повернути додому дітей, яких Росія викрала на тимчасово окупованих територіях України. Канада запропонувала створити коаліцію країн, яка пришвидшить повернення маленьких українців. Ініціатива стане продовженням плану Bring Kids Back UA президента України Володимира Зеленського, повідомляє FREEДОМ.

Рішення про створення міжнародної коаліції, яка візьметься за повернення українських дітей, правозахисники називають великою перемогою. Які країни увійдуть до об’єднання, наразі невідомо. За словами керівника Офісу президента України Андрія Єрмака, над ініціативою працювало майже 30 держав та міжнародних організацій. Союзники спільно добиватимуться повернення всіх дітей, викрадених Росією на тимчасово окупованих територіях України.

“Зараз ми вже робимо перший крок для того, щоб перетворити політичні ініціативи на юридичні. І тому створення коаліції на підтримку повернення українських дітей може допомогти нам створити єдиний юридичний механізм повернення цих дітей. Канада є головою групи з питань дітей та збройних конфліктів усередині Організації Об’єднаних Націй, тому вона має усі контакти, які потрібні. Вона також може створити цілу мережу підтримки України з інших держав, і не лише глобальної Півночі, а й глобального Півдня”, — вважає експертка Регіонального центру прав людини Катерина Рашевська.

Канада активно запроваджує санкції за організацію масової депортації українських дітей Росією. Наприклад, лише до канадського списку санкцій внесли Олексія Талая — організатора мережі так званих таборів перевиховання українських дітей на території Білорусі. Київ також співпрацює із країнами глобального Півдня. Зокрема, за посередництва Катару в жовтні вдалося повернути п’ятьох українських дітей із Росії. Дипломатична робота ведеться й з країнами Латинської Америки.

“У Латинській Америці є з ким працювати. Це не безперспективний варіант, як стверджують песимісти, мовляв, глобальний Південь ніколи не підтримає Україну. А якщо є з ким працювати, то працюватимемо! Наш порядок денний у Латинській Америці — повернення дітей, впровадження формули миру, реформування ООН та протидія російській пропаганді”, — наголосила заступниця голови Верховної Ради України Олена Кондратюк у колонці для видання “Українська правда”.

Росія створила цілу систему викрадень та так званого перевиховання українських дітей. За даними правозахисників, на території РФ працюють щонайменше 46 спеціальних таборів. Ще сім — на території окупованого Росією Криму та вісім — у Білорусі. За словами уповноваженої президента України з прав дитини Дар’ї Герасимчук, у цих таборах дітей позбавляють доступу до інформації. Їх намагаються переконати, що батьки від них відмовилися. На дітей чинять психологічний тиск. З початку 2023 року зафіксовано понад 8 тисяч випадків викрадення Росією українських дітей. А на тимчасово окупованих російською армією територіях окупанти ведуть пропагандистську роботу в школах.

“Тепер упродовж листопада-грудня замість Санти чи Святого Миколая до дітей по школах ходитимуть окупанти, іноді без рук та ніг. І розповідати, яка це честь — віддати руку, ногу, життя заради “СВО”. Перед маріупольськими дітьми вбивці вихвалятимуться вбивствами їхніх знайомих і близьких і вимагатимуть від дітей цим пишатися”, — повідомив радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко у Telegram.

Щоб привернути увагу до проблеми й посилити тиск на Росію, Україна використовує і м’яку силу. У Києві відбулася прем’єра дитячої антивоєнної опери “Брундібар. Голоси дітей” у рамках ініціативи президента Володимира Зеленського Bring Kids Back UA. Оперу вперше виконали 1943 року в концентраційному таборі в Чехії. Це — історії дітей, які стали жертвами війни. У київській виставі беруть участь діти, які пережили російську окупацію, втратили будинки через обстріли російською армією та діти українських військових. У майбутньому цю антивоєнну оперу покажуть за кордоном.

Читайте також: Правозахисники розширюють список підозрюваних у масовій депортації українських дітей: злочини РФ — на міжнародних майданчиках (ВІДЕО)

Нагадаємо, Регіональний центр прав людини з травня по вересень 2023 року задокументував 85 випадків переміщення українських дітей на так зване “оздоровлення”, а насправді — в табори перевиховання в Росії. Йдеться про переміщення 8 522 дітей.

Читайте також: Потрібні нові міжнародні механізми, щоб змусити РФ повернути в Україну депортованих дітей — аналіз


Ви можете допомогти повернути неповнолітніх громадян України додому. Якщо проживаєте на території Білорусі, Росії або на тимчасово окупованих територіях України та володієте інформацією про депортованих дітей — напишіть у Telegram-канал “Я тут” або на сайт FREEДОМ. Київ гарантує анонімність.

Нагадаємо, телеканал FREEДOM у партнерстві з радницею-уповноваженою президента України з прав дитини та дитячої реабілітації і Ювенальною поліцією України запустив інформаційну кампанію “Знаєш — скажи!“, яка має на меті мотивувати мешканців Росії протидіяти примусовій депортації українських дітей і сприяти їхньому поверненню в Україну.

Прямий ефір