У Києві створено Альянс оборонної промисловості. Україна готова запропонувати спеціальні умови компаніям, які висловлять готовність спільно розвивати оборонне виробництво, повідомляє FREEДОМ.
Про засади співпраці зі світовими виробниками сучасного озброєння під час першого Міжнародного форуму оборонних індустрій розповів президент України Володимир Зеленський. Створення альянсу — можливість для українського військово-промислового комплексу (ВПК) залучити іноземні інвестиції.
“До нас мають прийти якраз ті, кого ми не мали, — це німці. Компанія Rheinmetall — найбільший виробник оборонної техніки для сухопутних військ. Вона ці плани анонсувала досить давно, що хоче будувати в Україні заводи. Це дуже серйозні та дуже великі інвестиції”, — наголосив завідувач сектору Національного інституту стратегічних досліджень Олексій Їжак.
В Україні вже розпочалося будівництво заводу Baykar. За словами генерального директора Халука Байрактара, у планах — створити щонайменше 300 робочих місць. Виробництво дронів буде самодостатнім, екологічним та взаємовигідним для України та Туреччини. Компанія має намір інвестувати 100 млн дол. Гроші підуть на три проєкти, серед яких і завод. Його планують збудувати за півтора року.
“Ми тут, щоби максимально підтримати вас. Ми поважаємо вашу боротьбу за свободу та незалежність, за збереження вашого суверенітету. Перед нами стоять також деякі виклики. Це ланцюжок постачання, пошук та розвиток людського капіталу через вплив війни та нормативне середовище, особливо ті правила, які підтримуватимуть ці інвестиції”, — цитує генерального директора компанії Baykar Халука Байрактара видання “Фокус”.
За словами президента України Володимира Зеленського, в Україні створять спеціальний Оборонний фонд, який фінансуватиме виробництво зброї. Гроші для фонду, зокрема, братимуть із російських активів, конфіскованих на Заході.
До Альянсу оборонних індустрій уже увійшли 13 членів. Його базову декларацію підписали 38 виробників озброєнь із 19 країн світу.
“Наші виробники підписали на Форумі 20 документів із компаніями-партнерами. Угоди, меморандуми. Кожен такий документ стає новим виробництвом чи зміцненням наявного співробітництва. Це домовленості про спільне виробництво, це обмін технологіями, це постачання компонентів. Виробництво порохів, боєприпасів. Це підготовка персоналу для нашої “оборонки”. Окремо та дуже уважно розвиваємо українське виробництво дронів, наземних та морських автономних систем”, — заявив президент України Володимир Зеленський.
Міністр оборони України Рустем Умеров, говорячи про розвиток вітчизняного військово-промислового комплексу, зазначив, що візія України — розробляти світовий клас мілітарних продуктів і послуг.
ВПК України розвивається, оборонний альянс — перспектива зміцнення оборони України й після закінчення війни. На думку експертів, важливим є розширення номенклатури озброєння, що надається Україні.
“Наприклад, ми маємо самохідну артилерійську установку “Богдана”. Це може бути яскравим прикладом такого співробітництва. Це установка на колісному шасі, калібр 155 мм, він може змінюватись. Франція має свою високоефективну самохідну артилерійську установку “Цезар”. Вони між собою дуже схожі. А ми потребуємо вдосконалення наших “Богдан”, щоб вона дійшла рівня “Цезаря” і в якийсь момент випередила за своїми параметрами. Однак для цього нам необхідне використання технологій західного зразка”, — навів приклад військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив” Олександр Коваленко.
За словами експертів, міжнародні компанії вже готові інвестувати в оборонний комплекс України. Це означає, що ВПК України найближчим часом досягне стандартів НАТО.
Читайте також: Що із озброєння може виготовляти Україна: підсумки першого Міжнародного форуму оборонних індустрій підбиваємо з експертами
Нагадаємо, у Києві 29 вересня з ініціативи України відбувся перший Міжнародний форум оборонних індустрій. Його метою було об’єднати світову спільноту задля створення нового та потужного арсеналу озброєнь для України. У заході взяли участь 252 компанії із 31 країни світу.