Виїзне засідання міністрів закордонних справ країн-членів Європейського Союзу, яке відбулося в Києві сьогодні, 2 жовтня, насамперед показало, що немає альтернативи українській формулі миру. Підтримка майже 30 країнами відкриває простір для розуміння партнерів України важливості дотримання формули миру. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив дипломат, надзвичайний і повноважний посол України в Республіці Хорватія, Боснії і Герцеговині (2010-2017 рр.) Олександр Левченко.
“Насамперед Європейський Союз підтвердив, що альтернативи формулі миру немає. Якщо ми говоримо про мирне розв’язання ситуації в Україні та закінчення війни з Росією, то це, перш за все, використання 10 принципів формули миру. Очевидно, до всього вже країни Євросоюзу готові були приєднатися за 10 цими пунктами, включно хто у продовольчій безпеці, хто у енергетичній безпеці, хто у безпеці інфраструктури та її відновленні в Україні після російських ракетних атак, хто для того, щоб поговорити й підтримати на міжнародному рівні питання екології й екологічної безпеки, яких зачепили дуже серйозно російські обстріли й використання Чорноморського флоту на Чорному морі, що призвело вже й до втрати життя 50 тисяч дельфінів. Це взагалі страшна екологічна катастрофа. Зрозуміло, що і вибухи Каховської ГЕС, і наслідки жахливі, яких зазнає Україна і сусідні країни, з огляду на пов’язаність екологічних систем країн регіону Чорного моря”, — сказав він.
І, звісно ж, додав дипломат, питання про те, що має настати юридична відповідальність для тих, хто скоїв воєнні злочини.
“Про це є обов’язки країни за міжнародними конвенціями. Воєнні злочини не мають терміну покарання. Зрештою, це створення умов для того, щоб мир настав, тобто процесу виведення іноземних військ, тобто російських військ з території України, і, власне кажучи, підписання мирного договору. Тому що без мирного договору війна не є юридично закінченою”, — додав Левченко.
За його словами, підтримка фактично майже трьох десятків найрозвиненіших країн у Європі формули миру і позиція Києва щодо того, як має бути закінчена розв’язана Росією війна, відкриває простір до розуміння й інших партнерів ширше — в Азії, Африці, Латинській Америці — щодо того, чому дуже важливо цих пунктів дотримуватися, їх підтримувати, ними керуватися, на них орієнтуватися з тим, щоб серйозно сісти і їх обговорити.
“І найголовніше, почати реалізовувати за повної міжнародної підтримки формули миру. І в такій ситуації, звичайно ж, російському агресору буде дуже складно. Дуже складно розповідати всім, що на них напали. Як Путін на початку війни заявив, що Москва користувалася Статутом Організації Об’єднаних Націй, пунктом 51, який дозволяє, так би мовити, в порядку самооборони вести воєнні дії тощо. Тому Росія буде повністю в ситуації самотності, в ситуації, коли світ вимагає мирного рішення, а Москва його не може реалізувати, хоча Кремль періодично постійно заявляє про те, що він за мирне рішення. Але як у радянські часи “Ми боремося за мир або хоча б за частину його”. Тобто, враховуючи, що слово “мир” має кілька смислових значень у російській мові”, — розповів експосол.
Тож, резюмував Левченко, цей саміт міністрів закордонних справ підтримав українську формулу миру як серйозне політичне зібрання голів зовнішньополітичних відомств майже 30 країн, які сказали рішуче “так” тому, щоби процеси, які описано у формулі миру, було запущено, обговорено та, врешті-решт, реалізовано.
Читайте також: Згода на територіальні претензії Росії до України відкриє скриньку Пандори, — Умланд
Нагадаємо, як повідомив верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель, представники усіх 27 держав-членів Євросоюзу вперше в історії зібралися на зустріч Ради ЄС з закордонних справ за його межами — в українській столиці.