Значне прискорення інфляції з початку року зафіксував Росстат. Багато росіян більше не можуть дозволити собі базові продукти. Причини — погіршення економічної ситуації, обвальне падіння курсу рубля, колапс на паливному ринку і криза з виробництвом м’яса, повідомляє FREEДОМ.
Російська влада після чергового літнього стрибка цін запевняла покупців, що до осені вартість продуктів знизиться.
Барнаульці все менше тішать себе улюбленими продуктами. Причому це не червона риба або сир із пліснявою, а ковбаса або печиво.
“Хліб теж подорожчав. Я раніше могла дозволити собі ковбаску, якісь копченості. Я не можу це купити. Дуже дорого”, — розповідає місцева жителька.
Одна з причин подорожчання товарів — ослаблення курсу рубля. За даними Росстату, від початку вересня споживчий кошик із сотні товарів і послуг подорожчав на 0,6%, удвічі більше, ніж за весь серпень, а річна інфляція зросла до 5,7%, що є новим максимумом з лютого.
“Загалом, я не знаю, як живуть пенсіонери. Ось я за один раз витратила 7 тис. руб (72,43 дол.). Якщо закуповуватися овочами і м’ясом, то це буде 10 тис. руб (103,47 дол.). І це тільки на тиждень — два. Як жити, я не знаю”, — каже місцева жителька.
Цифри Росстату, за словами фінансових експертів, далекі від реальних. Рівень інфляції в Росії набагато вищий. На ситуацію вплинула і паливна криза. Ціни на бензин і дизель у Росії відчутно зросли за останній місяць. Різке зростання цін на паливо моментально запускає механізм карткового будиночка, коли весь споживчий ланцюжок стає дорожчим.
Під питанням опинилася посівна кампанія. А це причина подорожчання хліба.
За результатами опитування Фонду громадської думки 40% росіян відчули істотне подорожчання м’яса.
“Ми оголосили ембарго на все західне. Нам говорили, що у нас відкриваються ніші для імпортозаміщення. Будемо вирощувати своє м’ясо і продавати. Це так не працює. Тому що це такі капіталомісткі галузі з довгим інвестиційним циклом. Щоб виростити цю корову, треба кілька років, щоб вона почала давати молоко чи м’ясо”, — пояснює економіст Володимир Мілов.
Від початку повномасштабної війни в Україні, за підрахунками експертів дослідницького холдингу Romir, інфляція для споживачів сягнула 47%. Сподіватися на зниження цін росіянам не варто. Пропагандисти закликають громадян економити й запасатися продуктами.
Читайте також: Паливна криза в Росії: причини та наслідки обговорюємо з експертами