Росія суттєво збільшить військові витрати 2024 року. Звідки Кремль планує брати гроші на продовження війни проти України та що чекає на громадян країни-агресора — у сюжеті телеканалу FREEДОМ.
Витрати на оборону з нинішніх 4% збільшилися до 6% ВВП і становитимуть третину від усіх бюджетних витрат. Так, в абсолютному вираженні витрати на армію становитимуть 10 трлн 800 млрд рублів, що на 4,5 трлн більше, ніж 2023 року.
“Щоб розуміти, що це таке, це 100 млрд дол.”, — уточнив виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.
Уперше в історії Росії бюджет на армію перевищить витрати за статтею “соціальна політика”. На виплати громадянам у майбутньому році планується витратити 7,5 трлн руб., що на 3 трлн 300 млрд менше, ніж на війну. Тож жити пенсіонерам і малозабезпеченим людям у Росії стане ще складніше.
Не покращиться і якість російських освіти та медицини. В той час, коли рубль порівняно з доларом знецінився на 30%, а інфляція, згідно з опитуваннями, зросла майже до 20%, видатки на освіту та охорону здоров’я збережуться на колишньому рівні — близько 1,5 трлн руб. Гроші ті самі, але купити на них можна буде набагато менше.
“Різко скорочуватимуться соціальні витрати, витрати на освіту, на охорону здоров’я, але, вибачте, а кого це хвилює в російській верхівці? Та нікого”, — каже економіст.
Заробляти на це гроші росіяни планують, попри санкції, накладені західними країнами у відповідь на повномасштабне вторгнення до України. Уряд Путіна очікує, що заробить у 2024 році на 22% більше, ніж поточного. Доходи збільшать шляхом підняття мит і нарощування експорту нафтових товарів. Зокрема, Кремль спирається на обробну промисловість, машинобудування, металургію та агропромисловий комплекс.
Щоб економіка країни-агресора не зміцніла, економісти вважають, що цивілізованим державам світу слід знову розширити список санкцій.
“Цілі сектори російської економіки не потрапили під санкційні обмеження. Притча во язицех уже “Росатом”, “Алроса”, торгівля алмазами, нікель, продаж рідкісноземельних металів”, — пояснив Пендзин.
Бюджет Росії на 2024 рік ще раз доводить, що Путін і його команда не збираються припиняти повномасштабну війну проти України. Значне зростання військових витрат — сигнал для Заходу, що настав час запроваджувати ще жорсткіші санкції проти РФ.
“Ринок-то залишається, доходи залишаються, cash flow залишається. Тому всі ці речі дають можливість РФ продовжувати фінансувати війну. Усі ці речі дають можливість РФ отримувати гроші в бюджет”, — сказав економіст.
Росіянам вкотре варто замислитися, чи потрібна їм влада, яка замість добробуту своїх громадян обирає злочинну війну проти невинних людей.
Міжнародні санкції вже чинять серйозний вплив на російську економіку: торговельний баланс із січня до серпня скоротився на 68% порівняно з тим самим періодом минулого року. Так у своєму Telegram-каналі написав керівник Офісу президента України Андрій Єрмак. І зазначив, що про додаткові санкції вже оголосили США. Обмеження, зокрема, торкнуться компаній, задіяних у виробництві безпілотників “Орлан” і “Шахед”, а також інших дронів, які використовує Росія.
Читайте також: Агонія режиму: 2024 року РФ планує спрямувати на військові витрати 40% держбюджету
Нагадаємо, раніше Пендзин розповів, що Китаю РФ вигідна під санкціями. У Пекіна є чітко свої власні інтереси. І в цих інтересах РФ виступає як ринок і сировинний придаток. Але сама КНР не хоче підставляти себе під потрапляння вторинних санкцій, які можуть вдарити і по її економіці.