Напередодні президент України Володимир Зеленський зустрівся з президентом США Джозефом Байденом у Білому домі. Це вже другий візит українського лідера до Вашингтона від початку повномасштабного вторгнення Росії і третій — за час його президентства. Також очільники країн зустрічалися під час візиту Байдена до Києва на початку цього року та на полях саміту НАТО у Вільнюсі кілька місяців тому, повідомляє FREEДОМ.
Так, лідери країн провели зустріч в Овальному кабінеті, під час якої Байден зазначив, що народ України проявив величезну хоробрість, і ця хоробрість надихнула весь світ. Він також наголосив, що разом із партнерами та союзниками США сповнені рішучості зробити все можливе для того, щоб мир був з Україною.
“Жодна країна у світі не може бути по-справжньому в безпеці, якщо ми не встанемо і не захистимо свободу України перед лицем російської жорстокості та агресії. Саме тому ми зібрали коаліцію з понад 50 країн, 50 держав, щоб допомогти Україні захистити себе, і це вкрай важливо. І саме тому разом із нашими партнерами по Україні ми надали гуманітарну допомогу, а також забезпечили десятки мільйонів людей продовольством, чистою водою і багатьом іншим. І саме тому ми розпочали процес формалізації наших довгострокових зобов’язань щодо гарантування безпеки України разом із “Великою сімкою” та іншими партнерами”, — запевнив президент США.
Володимир Зеленський подякував Джо Байдену та народу Сполучених Штатів за допомогу й підтримку та наголосив, що економічний діалог між країнами є доказом того, що Україна та США справді є союзниками та стратегічними друзями.
“Тепер я з нетерпінням чекаю, пане президенте, на нашу бесіду на благо наших країн і всього світу, коли йдеться про озброєння. Ми обговорюватимемо це питання з особливим акцентом на протиповітряну оборону. І хочу сказати, що цей день особливий, саме в цей день рік тому ми провели перший великий обмін полоненими, військовополоненими і журналістами. Ми повернули додому захисників “Азовсталі”, а також громадян Сполучених Штатів. І я щасливий, що ми це зробили. Дякую, пане президенте. Дякую”, — сказав глава Української держави.
За підсумками зустрічі США оголосили про виділення нового пакета військової допомоги Україні на суму 325 млн дол. До нього увійшли: ракети ППО, додаткові боєприпаси для HIMARS, системи протиповітряної оборони, кулемети для протидії дронам, касетні снаряди, артилерійські снаряди, протитанкові системи, зокрема Javelin, понад 3 млн набоїв до стрілецької зброї, 59 легких тактичних автомобілів, підривні боєприпаси, запчастини для технічного обслуговування та інше польове обладнання.
За словами державного секретаря США Ентоні Блінкена, цей пакет військової допомоги має надати нового імпульсу контрнаступу ЗСУ.
“Пакет містить додаткові боєприпаси ППО, щоб допомогти зміцнити протиповітряну оборону України проти повітряних атак з боку Росії. Він також містить артилерійські боєприпаси та протитанкові засоби, а також касетні боєприпаси, які ще більше підвищать здатність України продовжувати контрнаступ проти російських сил”, — повідомив Блінкен.
Також, уже наступного тижня до України прибудуть перші американські танки Abrams (“Абрамс”).
“Я схвалив наступний транш американської допомоги Україні, який включає більше артилерії, більше боєприпасів, більше протитанкового озброєння. А наступного тижня перші американські танки “Абрамс” будуть доправлені до України”, — заявив Байден.
А у своєму відеозверненні за підсумками візиту до Білого дому президент України також заявив про довгострокову домовленість зі Штатами про спільне виробництво сучасного озброєння. Зеленський підкреслив, що це новий рівень єдності України та США й історичний крок.
Як повідомляє NBC News, США все-таки передадуть Україні ракети великої дальності ATACMS. Спочатку це буде невелика кількість. Наразі не відомо, коли саме ATACMS буде доправлено до України, а також коли буде зроблена публічна заява про їхнє передання. Тактична ракетна система ATACMS призначена для ураження цілей, розташованих у глибині оборони противника. Для запуску ракети використовується модернізована пускова установка M270 або HIMARS. Максимальна дальність польоту ракети ATACMS — 300 км. Точність — 2-3 метри.
Читайте також: Зеленський у США: зустріч із Байденом та підсумки візиту обговорюємо з експертами
Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський 19 вересня під час загальних дебатів Генеральної асамблеї ООН заявив, що сьогодні людство повинне діяти в цілковитій солідарності, щоб врятувати життя. Повний текст цього виступу — тут.
А 20 вересня на засіданні Ради безпеки ООН глава Української держави заявив, що застосування права вето в ООН потребує реформування, і це може стати ключовою реформою. Повний текст цього виступу — тут.