Сьогодні, 22 вересня, під час візиту до Канади президент України Володимир Зеленський виступив на урочистому засіданні канадського парламенту. FREEДOM пропонує повну версію цього виступу.
— Шановні пані та панове! Канада!
Перш ніж почати, я хочу нагадати одну річ. Це дуже важливо для розуміння і України, і Канади. І що ми робимо, що нам потрібно робити. Робити разом.
1983 рік. Місто Едмонтон. Його історія тісно пов’язана з долею України та українсько-канадської спільноти. Того року в Едмонтоні було споруджено перший у світі пам’ятник жертвам Голодомору. Величезне спасибі! Він був побудований на згадку про геноцид українського народу. Геноциду, замовленого і здійсненого Москвою. Перший у світі пам’ятник жертвам Голодомору.
На той час в Україні ще не було меморіалів у пам’ять про жертв геноциду українців. Адже тоді Україна перебувала під контролем Москви. Цієї осені минає 40 років від того першого і дуже важливого дня пам’яті жертв Голодомору. Відтоді багато чого змінилося.
Україна здобула незалежність. Україна відновлює свою історичну пам’ять.
Десятки інших країн — їхні парламенти, їхні уряди — вже визнали Голодомор геноцидом українського народу. Тільки цього року таких визнань було 11. І я впевнений, що світ — весь світ — визнає правду про Голодомор.
Але є дещо, що не змінилося ні за 40 років від дня встановлення пам’ятника в Едмонтоні, ні за 90 років від часу Голодомору. Москва зараз, як і завжди, прагне контролювати Україну і використовує для цього всі доступні засоби, включно з геноцидом.
Це геноцид — те, що російські окупанти роблять з Україною. І коли ми хочемо перемогти, коли ми закликаємо світ підтримати нас, йдеться не просто про звичайний конфлікт. Йдеться про порятунок життів мільйонів людей. Буквально фізичний порятунок.
Простих жінок і чоловіків, дітей… Наших сімей. Цілих населених пунктів. Цілих міст… Руйнування Росією Маріуполя, Волновахи, Бахмута або будь-якого іншого міста чи села в Україні не повинно залишитися безкарним. Життя і справедливість мають восторжествувати — скрізь в Україні, для всіх українців.
Ця російська агресія має закінчитися нашою перемогою, щоб Росія ніколи не повернула геноцид в Україну і навіть не намагалася це зробити. Москва має програти — раз і назавжди. І вона програє!
Шановні спікери! Увесь парламент Канади! Шановний Джастіне, пане прем’єр-міністре! Пані та панове з уряду! Шановні представники всіх громад і міст! Усі громадяни Канади!
На мій погляд, однією з найсильніших якостей вашої країни є те, що справедливість для Канади — не порожній звук. Інший надзвичайно важливий факт, що стосується вас, полягає в тому, що ви ніколи не робите політичної ставки на ненависть і ворожнечу. Ви завжди на світлому боці історії.
І під час Першої світової війни, і в період між цими страшними війнами, і під час Другої світової війни, і під час Холодної війни ви завжди захищали свободу. Ви завжди відстоювали справедливість.
Я не сумнівався, що ви станете на бік свободи та справедливості, коли Росія розв’язала повномасштабну війну проти України. Дякую.
Але ніколи не буває достатньо лише обрати правильний бік. Потрібно також уміти бути лідером на цьому боці. І ви це робите. Ви — лідер. Я дякую вам за це, Канада!
Дякую за вашу політичну підтримку України. Це справді підтримка лідера. І вона має глобальний масштаб.
Бо коли ти борешся за щось, коли ти борешся за добро в людській природі, хибний нейтралітет виглядає очевидно аморальним. Коли людина бачить справжніх лідерів, у всіх інших, хто боїться бути справжнім, говорити, боротися, — є тільки два варіанти. Змінюватися або бути відкинутими.
Я дякую тобі, Канадо, за те, що ти є справжнім прикладом лідерства і чесності для стількох людей в усьому світі — прикладом, який надихає інших захищати життя.
Підтримка Канадою України зброєю і технікою дозволила нам врятувати тисячі життів. Це містить системи протиповітряної оборони, бронетехніку, артилерійські снаряди та дуже значну допомогу в розмінуванні… Дякую!
Лідерство Канади в санкціях проти Росії за цю війну і терор дійсно спонукає інші країни світу наслідувати ваш приклад.
Я особливо вдячний за вашу надзвичайно сильну, стовідсоткову підтримку руху України до НАТО.
За вашу активну участь у навчанні наших солдатів. Це дуже важливо. Це вже традиція — Канада готує тих, хто захищає світ. Тисячі й тисячі льотчиків під час Другої світової війни… Тисячі й тисячі українців зараз… Ось що робить перемогу сильною і незамінною — навчання. Дякую Вам за це!
Дякую вам за економічну підтримку. За те, що допомогли Україні позбутися залежності від російського ядерного палива. Це прогрес не тільки для нас. Україна і Канада разом зі своїми партнерами та друзями демонструють усім, що цілком реально повністю розірвати наші зв’язки з сумнівними російськими ядерними технологіями.
Крім суто технологічної небезпеки, російська атомна галузь служить і політичній експансії Москви. Росія використовує ядерні технології та будівництво атомних електростанцій, як газ і нафту, для політичних атак на суверенітет інших держав.
Росія намагається зламати суверенітет інших країн, маніпулюючи енергетичними ресурсами. — усіма енергетичними ресурсами.
Тому що більше країн буде звільнено від російських енергоресурсів, то скоріше енергія у світі знову стане просто енергоресурсом, а не зброєю проти суверенітетів.
Ще один важливий напрям нашої співпраці. У буквальному сенсі — правосуддя. Сьогодні на переговорах із Джастіном, із паном прем’єр-міністром ми обговорювали канадську ініціативу щодо того, щоб “Велика сімка” активізувала зусилля з конфіскації російських активів. Ті кошти, які Росія та її поплічники використовують для оплати війни, мають бути спрямовані на справедливу компенсацію шкоди, завданої війною і терором.
Необхідна також активна і глобальна робота з притягнення Росії до відповідальності за злочин агресії та за абсолютно всі злочини від цієї агресії — всі смерті, всі депортації… кожної дитини та дорослого. Кожне життя має бути захищене.
Кожній атакованій нації потрібна справедливість. Це потрібно і всьому світу. Щоб інші потенційні агресори бачили, що війна закінчується вироком для агресора.
Я закликаю вас, Канада, поширити свою здатність бути лідером на інші країни, особливо в питанні справедливості, переслідування агресії, компенсації за агресію. Щоб агресор відчув, наскільки сильна справедливість.
І найбільше я хотів би подякувати вам, Канада, за суто людську річ — за те, що українці почуваються як вдома, перебуваючи тут, у Канаді. Дякую. Це не просто історична спадщина. Це спадщина характеру.
Українсько-канадська спільнота — це мільйони українських доль, які стали долею Канади з усім різноманіттям її громад. Волелюбність. Мужність. Наш особливий внутрішній заклик до справедливості. Здатність нашого народу ділитися комфортом, де б він не перебував, будувати і творити, а не руйнувати та принижувати. Українські прапори в Канаді — це частина повсякденного життя, як абсолютна довіра до Канади в Україні.
Насправді така близькість дає багато відповідей, зокрема й на запитання про цю війну. Чи можемо ми здатися? Ні. Чи можемо ми зрадити добре в людській природі? Ні. Чи можемо ми погодитися зі злом? Ні. Чи можемо ми дозволити стерти нашу ідентичність? Ні.
Україна і Канада — це одне й те саме: ми стоїмо і боремося за життя. У цій війні переможе Україна, а не геноцид. Переможцями будуть люди, а не Кремль. Переможе свобода. Переможе справедливість. Ви можете знати це про нас напевно, тому що ви точно знаєте про себе, що ніколи не підкоритеся злу.
І нехай коли-небудь в Едмонтоні, як і в інших містах світу та містах України, буде споруджено пам’ятник на честь перемоги нашого народу в цій війні. Нашу спільну з вами перемогу. З вами — народом Канади, з усіма вашими громадами, з усією вашою спадщиною, спадщиною добра.
Пані та панове!
Сьогодні я і моя прекрасна перша леді мали честь зустрітися з генерал-губернатором Канади високоповажною Мері Саймон. Вона навчила мене одного слова зі своєї рідної мови — ajuinata (“аджуїната”). Вона сказала, що значення цього слова — не здаватися, залишатися сильним всупереч усьому. Так і буде… Ajuinata Canada! Ajuinata Ukraine!
Слава Україні!
Читайте також: Зеленський у США: зустріч із Байденом та підсумки візиту обговорюємо з експертами