Прямі збитки, яких зазнала українська енергетична інфраструктура від російських атак, можуть перевищувати 50 млрд доларів. Таку думку сьогодні, 20 вересня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив ексміністр палива та енергетики України Іван Плачков.
Цифру в 9 млрд доларів, відображену в звіті Київської школи економіки, він вважає заниженою.
“Ця сума значно більша. 9 млрд — це занижена цифра. Подивімось. Каховська гідроелектростанція — важко оцінити матеріальну шкоду, тому що вона пов’язана не тільки з енергетикою, вона пов’язана загалом із народним господарством — це і меліорація, і водозабори, і так далі. Якщо це все порахувати, то я думаю, що це значна цифра, щонайменше 5-6 млрд… Це Запорізька атомна станція: незрозуміло в якому вона зараз технічному стані, наскільки вона буде працездатна. І те, що вона не працює стільки часу — це колосальні збитки. І, звісно ж, важко порахувати ту шкоду, яку завдано інфраструктурі інших енергетичних об’єктів. Ми говоримо про руйнування близько 40% енергетичних об’єктів… Я думаю, що це понад 50 млрд, з огляду і на вартість обладнання, що треба його відновлювати, тощо”, — сказав Плачков.
Він нагадав, що енергетика є основою для української економіки, а також для цивілізаційної складової життя суспільства. На думку Плачкова, здійснюючи удари по енергетичній інфраструктурі, Росія хоче занурити Україну в темряву взимку та повернути її рівень життя назад на 100 років.
Експерт зазначив, що наразі енергетична компанія “Укренерго” відновлює лінії, готує резервні схеми, тому що запас міцності та запас резервування після торішніх ударів значно знизилися.
“У повному обсязі ми навряд чи зможемо відновити енергосистему в довоєнному вигляді, тому зима на нас чекає дуже складна, не менш складна, ніж торік”, — прогнозує Плачков.
Експерт додав, що навіть зараз енергосистема України працює з деяким дефіцитом. Крім того, він вважає, що Росія готується до більш масштабних ударів по українській енергетичній інфраструктурі, ніж вона здійснювала минулого року.
“Я б не розслабляв громадян України, і не говорив би, що це панічні настрої. Ми повинні бути готові, особливо великі міста, де дефіцит електроенергії власного вироблення — Київ, Харків, Одеса, та й по всіх містах ми повинні бути готові до короткострокових відключень електроенергії, й не виключено, що і довгострокових”, — сказав Плачков.
Також він вважає, що захисту потребує і наземна газова інфраструктура, яка також може піддаватися російським ракетним атакам.
Читайте також: Німеччина виділить 21 млн доларів Україні для підготовки енергосистеми до зими
Нагадаємо, минулої осені та взимку російські окупанти регулярно проводили масовані ракетні удари по Україні. Головною їхньою метою були об’єкти енергетичної інфраструктури. Через такі удари енергетика України була значно пошкоджена. Влада застосовувала графіки планових відключень світла.