Обмеження імпорту українських зернових до низки країн Європейського Союзу є порушенням правил гри на внутрішньому ринку ЄС. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ заявила в. о. міністра аграрної політики та продовольства у 2019 році, експосол з особливих доручень у МЗС України Ольга Трофімцева.
Вона зазначила, що Україну підтримують і Єврокомісія, і європейські країни-важковаговики.
“Це стосується і позиції Німеччини. І Іспанія, і Франція виступили точно так само із заявою про те, що подібні односторонні обмеження не можна допускати, і що це є порушенням, дійсно, правил гри на внутрішньому ринку Європейського Союзу, і в принципі, це порушує, скажімо так, таку консолідацію загальноєвропейської позиції”, — сказала Трофімцева.
Вона також звернула увагу, що в даному випадку йдеться про обмеження саме на імпорт до Польщі, Словаччини, Угорщини та Румунії, яка також продовжила цю заборону на наступні 30 днів. У ці країни українські експортери не можуть зараз везти зернові та олійні, але транзит відкритий.
“І це, на мою думку, один такий з основних моментів, на які варто звернути увагу, тому що саме транзит для нас є тут найбільш важливим, принциповим, і нам необхідно справді працювати над тим, щоб транзит був якомога швидшим, якомога ефективнішим і з якомога меншою кількістю обмежень, затримок, перевірок і всього іншого”, — сказала Трофімцева.
На її думку, зараз дипломати працюватимуть над тим, щоб зняти все-таки ці односторонні обмеження, тому що це проти правил гри і нікому, за великим рахунком, не допомагає. З іншого боку, зусилля торговельно-економічної дипломатії мають бути спрямовані на розширення логістичних, інфраструктурних можливостей для українського агроекспорту та для європейських логістичних компаній, транспортних компаній, компаній, які задіяні в якомусь виді перевалки, в роботі портів.
“Тобто тут насправді такий фронт робіт дуже великий, і він стосується і української сторони, і європейської”, — переконана Трофімцева.
Вона також констатувала, що в даному випадку відбулося накладення і економічних, і політичних чинників, тому що, наприклад, Польща і Словаччина перебувають напередодні виборів і це призводить до додаткового напруження, драматизує ситуацію.
“Називають навіть це торговельною війною. Поспішаю розчарувати. Ситуація далека від торгових воєн, м’яко кажучи. І навіть те, що відбувається там, якщо читати новини щодо, наприклад, подачі Україною документів до арбітражу в межах Світової організації торгівлі, то навіть це не є чимось таким надзвичайним, а в принципі нормальною практикою в торговельних відносинах. А якщо говорити про збіг чинників, то от, так, політичні такі моменти, скажімо, в країнах, таких як Польща чи Словаччина. Плюс справді, зараз ситуація на внутрішньому ринку Європейського Союзу, як, у принципі, і на світових ринках, не є такою сприятливою для фермерів, бо ціни знизилися, ринок насичений тими ж зерновими. Відповідно, більше потрібно докладати зусиль для того, щоб їх продати, більше потрібно докладати зусиль для того, щоб їх експортувати… Ситуація, природно, може змінитися через кілька місяців, але саме зараз ми маємо такий стан речей”, — наголосила Трофімцева.
Читайте також: Блокування експорту українського зерна серйозно б’є по економіці України, — Мартишев
Нагадаємо, Україна подала вимоги до Світової організації торгівлі про проведення консультацій зі Словаччиною, Польщею та Угорщиною, які заборонили імпорт української агропродукції.