Російська Федерація обходить санкції завдяки співпраці з різними країнами, зокрема Туреччиною, Казахстаном та навіть Мальдівськими островами. Для протидії цьому необхідно посилити контроль за експортом товарів, які можуть бути використані Росією з воєнною метою. Таку думку сьогодні, 17 вересня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив кандидат економічних наук, головний консультант Центру зовнішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень Іван Ус.
“Список немаленький: це може бути та сама Туреччина, Казахстан, який з РФ входить до ОДКБ, але це можуть бути і маленькі, здавалося б, Мальдівські острови. Саме через Мальдівські острови Росія отримує необхідні для ракетобудування мікросхеми, поставки яких істотно зросли”, — сказав він.
За його словами, з травня 2022 року Росія почала здійснювати авіаперевезення на Мальдівські острови під приводом туризму, проте головною метою цих рейсів були мікросхеми.
“Уже три країни, які допомагають. Ще – Об’єднані Арабські Емірати, які також занесені до списку країн, що дозволяють Росії обходити санкції. Частково – Вірменія, але тут у мене менше підтверджень, проте країна називається. У принципі, будь-яка країна, яка не долучилася до санкцій і офіційно зберігає нейтралітет, вона гіпотетично може намагатися заробити на постачанні в Росію необхідних їй елементів”, — зазначив він.
У такому разі, необхідно, щоб Європейський Союз, Сполучені Штати Америки та інші члени “Великої сімки” (G7), а також країни, що підтримують санкції, посилили контроль над експортом.
“Якщо поставки підсанкційного для Росії товару в третю країну різко зростають, а потім ці товари якимось дивом, а може, не дивом, опиняються в Росії, щоб це було підставою для запровадження заборони на поставки цих товарів у треті країни. Тоді будь-яка країна буде розуміти, що спроби допомогти Росії обійти санкції, призведе до того, що проти цієї вже країни будуть санкції. Я думаю тоді, бажання таке пропаде”, — підсумував Іван Ус.
Читайте також: США шукають важелі, які можуть максимально боляче вдарити конкретно по Путіну, — політолог про санкції
На думку кандидата історичних наук, професора Празького університету та військового експерта Юрія Федорова, російська економіка послаблюється, але не варто перебільшувати економічну слабкість РФ. Грошей Путіну може вистачити, щоб продовжувати війну кілька років, а російське населення здебільшого готове до погіршення рівня життя.