Дітям показати розмаїття світу, дорослим — Бучу: методи подолання наслідків роспропаганди у Криму й на Донбасі назвав експерт

Діти та війна. Ілюстративне фото: instagram.com/oleksandr_khomenko

Україні доведеться боротися з наслідками майже 10-річної російської пропаганди, зокрема впровадженої в освіту, у Криму та частині Донбасу, окупованої з 2014 року. Це має бути дуже м’який, але комплексний підхід, оскільки стосуватися має як дітей, так і їхніх батьків. З останніми може бути складніше. Такою думкою сьогодні, 8 вересня, у прямому ефірі телеканалу FREEДОМ поділився експерт та аналітик Центру громадянської освіти “Альменда” Олег Охредько.

“Дитяча психіка — пластична… Ми навчатимемо дітей дивитися на світ відкритими очима, а не в ту шпаринку, в яку Росія змушує їх дивитися. Треба показати їм усе різноманіття світу. І тут у нас є і критичне мислення, є дуже багато методик, які допомагатимуть працювати з дітьми. Треба використати всі психологічні підходи, можливі в сучасних системах навчання, які дозволять дітям показати можливості їхнього вільного життя та можливості вибору”, — коментує гість ефіру.

Охредько вважає: корисними будуть екскурсії та подорожі у змішаних групах дітей з деокупованих та інших територій України, повноцінний відпочинок у справжніх дитячих, а не воєнізованих, як у РФ, таборах.

“Дитячий колектив дуже швидко, я думаю, зможе показати всі переваги та всі вигоди вільного світу. І дитячі табори, де вони зможуть відпочити не так, як відпочивають зараз у Росії, де воєнізовані зміни, і діти замість відпочинку потрапляють у своєрідні казарми, а нормально, спокійно відпочити, розслабитися й отримати можливість жити далі вже вільно”, — каже експерт та аналітик Центру громадянської освіти “Альменда”.

Він наголосив, що підхід має бути комплексним — робота з усіма групами населення. Дорослих навряд переконають слова. Їм, на думку гостя ефіру, треба показати звільнені території, Бучу та інші населені пункти України, які свідчать про злочини росіян.

“І їм необхідно буде показувати реальність, з якою вони мають зіткнутися”, — пояснив він.

Щодо мілітаризації російського суспільства, на думку експерта, цією проблемою має перейматися цивілізований світ. Інакше після поразки у війні Росія готуватиметься до реваншу.

“Це буде основа їхньої ідеології після поразки. Світова спільнота має вже вирішувати. Цілком можливо, не припиняти санкції, запроваджувати певні вимоги, щоб було проведено демілітаризацію, змінено систему освіти. Напевно, це одна із перших вимог, що світова спільнота має висунути Росії, яка може погодитися на зміни після поразки у війні з Україною”, — вважає Олег Охредько.

Читайте також: За рік вони будуть готові вмирати, — експерт про кремлівську мілітаризацію школярів

Нагадаємо, Росія мілітаризує освіту на тимчасово окупованих територіях України. До шкіл завезли тисячі “агіток від Мединського” — нових російських підручників історії. Крім того, на захоплених територіях просувають “Юнармію”, відкривають дитячі військово-патріотичні табори, кадетські школи, змушують школярів відвідувати “Розмови про важливе” та дивитися патріотичне російське кіно.

Прямий ефір