Приєднання України до ініціативи Тримор’я відкриває перспективу для відновлення зернової угоди без участі Російської Федерації. Про це сьогодні, 8 вересня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив політолог Ігор Рейтерович.
“Це відкриває додаткові перспективи. Чому? Тому що один з альтернативних шляхів відновлення, скажімо так, зернової угоди без участі Російської Федерації, оскільки вона займає вкрай неконструктивну позицію, продовжує займатися відвертим шантажем, якраз і передбачає акцентування уваги, зокрема, на регіоні, який частково має відношення до Тримор’я, оскільки там буде задіяно ту саму Румунію, ось ми знаємо останню інформацію про Хорватію, що порти там використовуються. Тому в цьому контексті це, звичайно, відкриває додаткові можливості, додаткові перспективи”, — сказав він.
На думку Рейтеровича, на першому етапі реалізації якихось нових ініціатив не вийде закрити всі потреби, які закривала попередня зернова угода. Однак, це дасть змогу вже вивозити частину продовольства, вирощеного та зібраного в Україні для експорту.
“І зрозуміло, що з кожним роком ці процеси можуть розширюватися, оскільки ми прекрасно розуміємо, що в будь-якому разі після нашої перемоги Україна залишатиметься одним із найбільших у світі виробником аграрної продукції. І тому зараз уже шукати, налагоджувати та запускати нові шляхи експорту нашої продукції — це дуже правильна ініціатива. А те, що ці країни дуже уважно до цього ставляться, ну, видно, тому що і Україна отримала відповідний статус, і вони про це дуже багато також говорять й звертають на це увагу. Є тут ще третій момент. Вони об’єктивно з економічної точки зору в цьому зацікавлені. Кожна країна може отримати від цього певну економічну вигоду. І це дуже правильна політика, до речі, політика, на якій базується Європейський Союз”, — сказав політолог.
Він констатував, що й ініціатива Тримор’я відкриває перед країнами-членами додаткові можливості
“Це все будуть координуватися, звичайно, з Європейським Союзом, якщо ми говоримо, наприклад, про зернові коридори, то з Організацією Об’єднаних Націй, з іншими партнерами України. Але країни можуть взяти на себе додаткові якісь, скажімо так, механізми розв’язання цієї проблеми, взяти в цьому активну участь та в перспективі непогано на цьому заробити. Тобто, знаєте, говорити про відсутність якогось інтересу тут не слід. Навпаки, його треба всіляко підкреслювати, тому що це правильна позиція і позиція, до речі, сильної держави”, — сказав Рейтерович.
Політолог нагадав, що Україна, навіть у контексті широкомасштабної агресії з боку Російської Федерації, вирощує і збирає врожай, виконує контрактні зобов’язання, налагоджує ще й якісь нові механізми, нові зв’язки, намагається вирішити проблему з експортом.
“Хоча це проблема не виключно України, це проблема глобального характеру. І ось ініціатива, про яку ми зараз говоримо, вона дає змогу, ну, частково вже нібито ці проблеми розв’язувати. І, до речі, є ще додатковим сигналом таким символічним, але досить відчутним у бік РФ, що Росія може продовжувати займатися шантажем, сподіватися і вірити в те, що не вийде Україні, наприклад, вивозити надлишки продовольства, які йдуть на експорт, але Україна знаходить нові шляхи. І заяви, які були, прямо, зокрема, були спрямовані в бік РФ, що ми з Україною, ми будемо шукати якісь додаткові можливості й обов’язково вирішимо ті проблеми, які Росія намагається створити кожен день”, — підкреслив Рейтерович.
Читайте також: Росія провокує продовольчу кризу — аналіз експерта
Ініціатива Тримор’я — це геополітичне, інфраструктурне та економічне об’єднання 12 країн Європейського Союзу. Спільна територія країн-учасниць цієї ініціативи має вихід до Чорного, Адріатичного та Балтійського морів. На саміті ініціативи Трьох морів у Бухаресті 6 вересня Україна стала асоційованою державою-учасницею Тримор’я.