Оцінюватиме збитки, які завдає РФ культурній спадщині в Україні, ЮНЕСКО. Днями його місія планує приїхати до Одеси. У місті російським ракетним обстрілом було знищено частину Спасо-Преображенського собору. Це частина історичного центру Одеси, а собор знаходиться у списку об’єктів всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Крім того, завдано збитків 29 пам’ятникам культурної спадщини національного та місцевого значення.
ЮНЕСКО вже прирівняла обстріли історичних та культурних об’єктів України, їхнє знищення та пошкодження до військового злочину. При цьому Росія досі є членом Комітету всесвітньої спадщини організації.
Впливова німецька неурядова організація World Heritage Watch закликала виключити Росію із Комітету всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Верховна Рада України також звернулася до організації, парламентів та урядів її держав-членів із проханням розпочати консультації щодо виключення РФ.
За ухвалу проголосували 296 народних депутатів на пленарному засіданні 28 липня.
Для зруйнованих об’єктів оцінка місії може мати два результати. Це або виділення коштів на відновлення об’єктів культурної спадщини із спеціального фонду ЮНЕСКО, або вилучення їх зі списку об’єктів всесвітньої спадщини організації.
Про свою готовність брати участь у відновленні Спасо-Преображенського собору заявила офіційна Італія.
“Росія знищує європейську цивілізацію та її священні символи. Атака на собор Одеси — це для мене атака на серце, на символ християнства, світу… Після таких моментів ще більше переконуєшся у тому, хто агресор, і що ми маємо продовжувати підтримувати Україну”, — заявила очыльниця італійського уряду Джорджа Мелоні.
Одеський Спасо-Преображенський собор був закладений у 1795 році та освячений у 1808 році. У 1936 роцы його повністю зруйнували більшовики. Собор було відбудовано у 1999–2011 роках на місці зруйнованого попередника.
Руйнування оглянув президент України Володимир Зеленський. Він сподівається, що споруда буде відновлена.
Основний удар припав на праву частину собору. Там пробито перекриття до нульового поверху. Зовсім поряд з-під завалів дістали вцілілу Касперівську ікону Божої Матері. Саме її вважають покровителькою Одеси.
Доки місія ЮНЕСКО не огляне зруйновані будівлі, розбирати завали не можна.
Про масштаби руйнування культурної спадщини в Україні загалом, і, зокрема, в Одесі, чи можна буде відновити об’єкти і хто за це заплатить — в ефірі телеканалу FREEДОМ говорили:
- Катерина Чуєва, заступниця міністра культури та інформаційної політики України;
- Людмила Филипович, релігієзнавиця;
- Сергій Братчук, речник Української добровольчої армії.
КАТЕРИНА ЧУЄВА: ЮНЕСКО готує пакети допомоги
— Масштаби таких руйнувань ми зможемо остаточно побачити тільки після того, як закінчиться війна. Наразі більшість територій все ще залишаються недоступними для моніторингу. Вчені, представники охоронних угруповань просто не можуть туди потрапити.
Ми збираємо інформацію зараз разом із обласними адміністраціями з приводу руйнувань та оцінки збитків, завданих об’єктам культурної спадщини. З того, що зараз можна стверджувати, це 664 об’єкти, не рахуючи тих, які були пошкоджені протягом останніх двох тижнів у Львові та Одесі. Ці цифри ще доповнюються та уточнюються.
Наприклад, за попередніми оцінками Львівської міської ради, реставрація тих об’єктів, які були нещодавно пошкоджені у Львові — це комплекс історичних житлових будинків у буферній зоні ЮНЕСКО — коштуватиме більш ніж 100 мільйонів гривень.
З такими обсягами руйнувань та ушкоджень Україна не стикалася. Ми, на жаль, змушені часто говорити після Другої світової війни.
Існує кілька донорських пропозицій від ЮНЕСКО і ми зараз дискутуємо про те, які об’єкти могли б увійти до таких пакетів допомоги. Їх необхідно буде визначити разом із місцевими органами влади. Тому що Мінкульт не містить на своєму балансі всі об’єкти, і ми не можемо довільно вирішувати, які об’єкти мають бути відреставровані.
Наразі розглядаються пакети допомоги також від донорів із Японії. І ми дуже сподіваємось на те, що фінансові обсяги такої допомоги збільшуватимуться.
Частиною роботи ЮНЕСКО є верифікація даних та дистанційний моніторинг руйнування об’єктів культурної спадщини. Вся інформація безпосередньо їм передається та доступна. Вони також перевіряють цілу низку об’єктів за допомогою супутникових знімків, потім фіксують, аналізують ці дані.
Найближчим часом ми очікуємо на прибуття місії експертів ЮНЕСКО для того, щоб на місці оглянути, оцінити руйнування.
Злочини проти об’єктів всесвітньої спадщини можуть бути класифіковані як військові.
ЛЮДМИЛА ФИЛИПОВИЧ: Росія має заплатити за зруйновані культові споруди
— Я знаю про кількох ініціатив з боку державної служби. Вони моніторять шкоду, яку завдають російські війська саме об’єктам культурної цінності. Зокрема це стосується втрачених культових споруд. У цьому списку вже понад 500 таких об’єктів, і цей список поповнив Спасо-Преображенський собор в Одесі. Поки що збирається інформація, вона доводиться до міжнародних структур.
Коли стріляють по пам’ятниках архітектури, то це втрати не лише України, а й усього світу.
Я знаю, що готуються документи для судів, де розглядатимуться ці питання. І ясно, що готуються такі судові рішення, щоб Росія заплатила якусь контрибуцію, щоб вона була покарана у фінансовому сенсі.
СЕРГІЙ БРАТЧУК: До приїзду ЮНЕСКО розбирати історичні руїни не можна
— Сьогодні не можна розпочати повне прибирання тих руїн, які залишилися після ракетної атаки ворога в історичній частині Одеси. Йдеться передусім про історичні пам’ятки, бо є відповідний протокол, алгоритм дій.
До приїзду комісія ЮНЕСКО жодних робіт ніхто проводити не може.
Комісія ЮНЕСКО приїжджає, вони проводять свої дослідження, дають оцінку, все це протоколюється, і на гора з’являються відповідні документи.
Я хотів би, впевнений, що так і буде, щоб ці документи увійшли також до загального кримінального провадження, яке розглядатиме міжнародний військовий трибунал або просто міжнародний трибунал з військових злочинів РФ.
Думаю, що по Одесі буде особлива папочка , бо Одеса — це наша українська культура, це те, чим ми живемо і дихаємо.
Це посилить і так безпрограшний варіант засудження російських військових злочинців. І відповідно Росія заплатить репарації за ті руйнування та жертви, які вона принесла країні.
Читайте також: Росія знищує значні культурні об’єкти в Одесі: неоднозначна реакція ЮНЕСКО (ВІДЕО)