Захист батьківщини та примусова праця — такі нововведення плануються у російських школах. Держдума ухвалила законопроєкт, який дозволяє обов’язково залучати школярів до праці. Раніше для цього потрібна була згода батьків. Тепер участь у прибиранні класу чи шкільної території стане обов’язковою. Також у шкільну програму вводять новий предмет — “Основи безпеки та захист Батьківщини”, повідомляє FREEДОМ.
2023-й оголошений у Росії роком педагога та наставника. Ось тільки завдання вчителів у РФ — зовсім не розвиток вільної особистості. Головне для путінського режиму — так зване військово-патріотичне виховання у школах. Простіше кажучи, пропаганда.
“Пропаганда ефективніша у невеликих містах. Там, де люди бідніші, там, де менше доступу людей до незалежної інформації, і пропаганда працює краще: що телевізійна, що в школах”, — говорить голова російської Міжрегіональної профспілки “Альянс вчителів” Данило Кен.
З вересня до шкільної програми вводять предмет “Основи безпеки та захист Батьківщини”, а також початковий військовий вишкіл. На це виділять 140 годин на рік — по два уроки на тиждень. А ще дітей примушуватимуть до праці.
“Російська влада неминуче має для російського суспільства розбавляти військовий та “патріотичний” порядок денний громадянським та мирним. Показувати, що є якісь ідеї та плани розвитку країни, оскільки політичних та економічних реформ, реальних успіхів влада людям запропонувати не може, але вона апелює до якихось ідей”, — пояснює Данило Кен.
З початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну в школах РФ запровадили обов’язкові уроки “Розмови про важливе”. Їх проводять не лише вчителі, а й військові, зокрема учасники війни проти України. Головне завдання таких уроків — мілітаризація нового покоління.
“У Росії зараз у старших групах у дитячому садку вже вчать розбирати та збирати автомат Калашнікова. Їм уже показують відео боїв. Це увійде до психіки дитини. Щоб вивести дитину із цього стану, спеціалістам потрібно буде працювати роками”, — коментує кандидат психологічних наук, спеціаліст із психодіагностики Дмитро Попов.
Не всі російські педагоги згодні виховувати для режиму нове “гарматне м’ясо”. За відмову йти в ногу з владою десятки російських учителів притягнуті до адміністративної відповідальності або були змушені піти з роботи. Наприклад, у Пермі після погроз у соцмережах прихильників війни звільнилася директорка школи Олена Ракінцева. Вона відмовилася вводити до шкільної програми пропагандистські уроки.
“Я свою позицію як керівника школи озвучувала на всіх рівнях: і на батьківському, і на учнівському, і на вчительському і вище: “Якщо не знаєш, як діяти зараз, почитай закон”. Закон про освіту, саме ст. 48 п. 3 чітко говорить про те, цитую з пам’яті, що педагогічним працівникам забороняється використовувати освітню діяльність для політичної агітації, релігійних чи інших переконань”, — сказала директорка школи Олена Ракінцева в інтерв’ю Deutsche Welle.
Три адміністративні справи відкрили проти приватної школи “Новоколедж” в Новосибірську за відмову включати в шкільну програму “Розмови про важливе”. Пізніше засновника школи Сергія Чернишова визнали іноагентом, і він звільнився.
“У російській системі освіти відбувається відхід від різноманіття, яке декларує наш російський закон про освіту, до одноманітності. Тобто всіх закочують під один гребінець, в один асфальт. Запроваджують єдині програми з літератури, з історії. Ось ці всі “розмови про важливе” — це ж не просто факт, там же є єдина програма”, — зазначив засновник “Новоколеджу” Сергій Чернишов в інтерв’ю виданню “Настоящее время”.
Раніше педагоги могли тихо саботувати пропагандистські “Розмови про важливе”, кажуть правозахисники. Але з 1 вересня буде внесено зміни до шкільної програми. Якщо це буде у програмі, то відмовитись від її виконання буде неможливо.
Нагадаємо, раніше колишні ув’язнені агітували російських школярів вступати до приватної військової компанії “Вагнер”, у Санкт-Петербурзі навіть відкрили молодіжний клуб “Вагнеренок”, куди з лекціями вже приходили депутати Держдуми, силовики та активісти.