Засолення і спустошення земель — наслідок підриву Каховської ГЕС: українські фермери рятують урожай (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Наслідки підриву росіянами Каховської гідроелектростанції (ГЕС) ставлять під загрозу врожай у південних регіонах України. Місцевим аграріям терміново потрібна допомога держави. Інакше, кажуть вони, проблем буде набагато більше, повідомляє FREEДОМ.

Агроном Віктор Свідерський показав фермерські угіддя в Миколаївській області. Територія була залита водою після підриву Каховської ГЕС. Від цього місця річка далеко, вода затопила поле приблизно за добу. Якщо її не відкачати, то там буде мертве болото.

Поруч обробляє поле фермер Євген Ващенко. За його словами, за 3-4 тижні будуть кавуни. Кавуни вижили завдяки саморобній дамбі неподалік від полів. Свою та кілька сусідніх ділянок вдалося врятувати, але місцевим аграріям терміново потрібна допомога держави.

“Потрібно привернути увагу влади. Обов’язково осушити канали, щоб вода відійшла. Вона налилася як у чашку й осідатимуть солі”, — пояснив Ващенко.

Наскільки земля забруднена, видно на одній із ділянок: вода відійшла, але лишилися білі плями — сіль і бруд, які принесла повінь. Цю пошкоджену землю фермери порівнюють із бетоном. Після того, як відкачають воду, землю потрібно буде повертати до життя. Методи залежать від типу забруднення.

“Якщо засолення — це гіпсування, якщо відмирання родючого шару землі, то це привезення гною, удобрення землі”, — каже агроном.

За оцінками Міністерства аграрної політики та продовольства України, засоленими будуть приблизно половина всіх затоплених земель.

“Дуже зміниться сольовий режим. Спочатку підніметься, а потім опуститься рівень ґрунтових вод. Це безпосередньо вплине на міграцію хімічних елементів, і сильно вдарить по рослинному світу”, — повідомив науковий співробітник Всесвітнього центру даних КПІ ім. Ігоря Сікорського Сергій Гапон.

Розв’язати проблему важливо, тому що навіть якщо на цих угіддях вдасться зібрати врожай, то він може виявитися непридатним для продажу.

“Тому що аграрна продукція проходить моніторинг. Зараз високий ризик у зв’язку з цим зневодненням, щоб не допустити там деградацію території і якогось спустошення”, — зазначив заступник директора Інституту водних проблем і меліорації Національної академії аграрних наук Михайло Яцюк.

Спустошення — це ще одна загроза. Ця пустеля може поширюватися безконтрольно і в підсумку охопити мільйон гектарів. Адже землі втратили родючість, і найголовніше — залишилися без зрошення.

“Але якщо не залатати пролом, то ми спостерігатимемо ще кілька місяців, як вода йде з Каховського водосховища”, — каже Гапон.

Українська влада має намір відновлювати Каховську ГЕС, але це нелегка справа. Тільки будівництво дамби може тривати понад рік, а щоб наповнити водосховище до колишнього рівня, знадобиться не менше п’яти років. Тому місцевим аграріям потрібно шукати інші виходи.

Від повені постраждали кілька регіонів. Херсонцям експерт радить бурити свердловини, у регіоні є запаси підземних вод. Але це тимчасове рішення. За словами агронома Свідерського, не можна буде вирощувати на великих площах, але одна свердловина забезпечуватиме до 10 гектарів землі.

Зерна і технічних культур тут вирощували приблизно 1 млн 200 тис. тонн на рік, овочів майже 500 тис. тонн, ягід — близько 250 тис. тонн. Це мінус 2 млн тонн виробництва на рік. У грошах — 1,5 млрд дол. Щорічно. Тому ще одна порада фермерам — змінити культури. Продукція матиме попит на ринку, каже перший заступник міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький, плюс допоможе відновити територію. Уряд зараз формує план дій — спочатку землі перевірять, потім визначать, які рекультивувати, які законсервувати, а далі вирішуватимуть, як допомогти фермерам. Заступник міністра уточнив, що якщо земля консервується, то орендар або власник звільняється від оподаткування.

Поки ж дірку, що утворилася, намагаються заповнити інші регіони, в яких стали більше садити овочів і фруктів.

https://www.youtube.com/watch?v=meKrp7gwDcU

Читайте також: Екоцид в Україні: перелік злочинів Росії, підрахунок збитків і план із відновлення (ВІДЕО)

Нагадаємо, російські війська підірвали дамбу Каховської ГЕС. Забруднена прісна вода у великій кількості потрапила в Чорне море, що призвело до падіння солоності морської води та її забруднення. Відновлюватися ситуація буде тривалий час, оскільки все залежить від природних процесів і ускладнено воєнними діями.

Прямий ефір