Посадовці в уряді РФ роблять гроші на санкціях — як працює схема, розповів експерт з нафтогазового ринку

Ілюстративне фото: stock-maks.com

Корупція — системоутворювальний фактор у російській державі зараз і вона процвітає. Корупція в РФ народилася давно і не тільки у військово-промисловому комплексі. Зокрема, урядовці наживаються, користуючись ситуацією санкційних обмежень. Про це сьогодні, 3 липня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив експерт з нафтогазового ринку Михайло Крутіхін.

“Війна анітрохи не призвела до того, що красти стали менше, відкати і розпили держкоштів стали менше. Нічого подібного, навпаки, навіть більше. Найцікавіше те, що зараз корумповані урядовці беруть найактивнішу участь у санкціях. Санкції, які обмежують ціну російської нафти, так звана стеля російської нафти, добре, вони працюють, і перша ціна нафти, за якою її нафтові компанії продають, з цієї ціни сплачуються якісь податки. Ця величина служить для обчислення податків і ще деяких зборів у РФ. І все, на цьому санкції закінчуються. А далі починається свистопляска, в якій беруть участь якраз корумповані посадовці”, — говорить він.

Експерт пояснив, як працює схема:

“Нафту продають не, наприклад, індійській компанії, а своїй власній, зареєстрованій десь за кордоном. І вона вже далі, отримавши нафту за цією низькою ціною, починає перепродавати її з прибутком. Тут беруть участь і ті російські посадовці, які, наприклад, перевели з Росії власність російських танкерів із компанії “Совкомфлот” (найбільша судноплавна компанія Росії, — ред.) на якусь компанію в ОАЕ. І вони там користуються тим, що перевозять цю нафту. Численні посередники, знову ті самі посадовці”.

Крутіхін уточнив, що санкції закінчуються в порту, коли нафту відвантажили, а далі починається царство посадовців і з нафтових компаній, і з уряду, і наближених Путіна, які роблять собі на цьому гешефт.

“Вони цю маржу “розпилюють”. У підсумку нафта продається дешевше, ніж 60 доларів за барель. Але залишається у них до цього ще якась сума між митною і кінцевою ціною у покупця, яку із задоволенням ці посадовці “розпилюють”. Мало того, їм набагато вигідніше зараз мати якомога нижчу ціну на виході з Росії, тому що тоді їм залишається більше можливостей для “розпилу”. Тому були пропозиції перерахунку вихідної ціни, що вона має бути вищою. І всі ці зусилля, про які оголошує уряд, вони нікуди не ведуть, ніхто цю ціну не перераховує, і чим більша ця маржа, різниця, тим вигідніше для урядовців. Тож кому війна, а кому мати рідна. Вона годує корупціонерів”, — сказав експерт.

За його словами, російські нафтовики йому особисто кажуть, що такого розгулу, свободи, як зараз, у галузі раніше не було.

“Перестали перевіряти нафтові компанії щодо податкових дисциплінарних заходів, екологічних тощо. Контролери взагалі не ходять по нафтових компаніях, тому що зрозуміло, що задіяні посадовці в уряді, які роблять на цьому гроші. Гуляй рваніна, наче завтра Росія жити вже не буде, зараз треба накрасти стільки, скільки можна”, — резюмував Михайло Крутіхін.

Зазначимо, розслідування The Insider показує, що корупція багато в чому стала причиною російського вторгнення до України. Протягом багатьох років Володимир Путін використовував її для концентрації влади у своїх руках і знищення інститутів, які могли б запобігти війні. Вона підштовхувала його до постійного збільшення військового бюджету для підтримання лояльності військових, водночас створюючи ілюзію всемогутності російської армії та стимулюючи бажання випробувати її на полі бою. Вона ж створює для російських еліт стимули для продовження безглуздої та очевидно програної війни, оскільки дає змогу наживатися на держзамовленнях і адміністративному хаосі, породжуваному війною, а також допомагає утримувати владу.

Читайте також: Євросоюз готує 12-й пакет санкцій: які обмеження торкнуться Росії (ВІДЕО)

Нагадаємо, як заявив голова правління Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Ігор Бураковський, кожен новий блок санкцій Європейського Союзу є кроком уперед, адже 11-й пакет — це коригувальний механізм для перекриття лазівок для Росії.

Прямий ефір