Євросоюз продовжив усі санкції щодо Росії ще на пів року. За повідомленнями журналістів “Радіо Свобода”, єдиною країною, яка вимагала оцінити вплив обмежень, виявилася Угорщина. На засіданні Ради ЄС виступив президент України Володимир Зеленський. Однією з центральних тем звернення став майбутній, уже 12-й санкційний пакет, передає FREEДОМ.
Санкції Євросоюзу вже завдали колосальної шкоди російській економіці. Дефіцит бюджету в майже 3,5 трильйона рублів — тому доказ. І зупинятися на досягнутому Брюссель не планує. 23 червня затвердили 11-й пакет санкцій і одразу почалася робота над наступним, 12-м пакетом обмежень.
“Важливо не зупинятися в санкціях. Що менше буде пауз, то менше Росія адаптується до тиску на неї та менше придумає, як обходити санкції. Спасибі, що 11-й санкційний пакет приділяє увагу спробам Росії обійти санкції через треті країни, і таку увагу варто посилити в 12-му санкційному пакеті ЄС”, — заявив президент України Володимир Зеленський.
Обмеження, які союзники Києва запровадили невдовзі після початку повномасштабного вторгнення російської армії до України, заблокували основні джерела доходу Москви та зупинили цілі сектори російської економіки. Але Кремль знайшов обхідні шляхи, щоб знизити ефект від санкцій.
“Якщо, наприклад, вводиться податок, то завжди знаходиться шлях, як його обходити. Точно так само, якщо вводяться санкції, то знаходять шляхи, як їх погасити. Ба більше, Росія на рівні держави веде політику обходу санкцій. Вона абсолютно свідомо порушує міжнародні норми, щоб обходити ці санкції потрібні саме заходи, які зроблять ці санкції скільки-небудь герметичними”, — сказав старший економіст CASE-Ukraine Володимир Дубровський.
Особливо гостро стоїть питання про контрабанду компонентів для озброєння. Росія створила для цього цілу мережу підставних фірм і агентів. Так, в агентстві Reuters дізналися, що менеджер американської компанії Extreme Networks допомагав постачати в Російську Федерацію високі технології.
За даними Newsweek, у подібних схемах бере участь низка китайських компаній. А журналісти “Радіо Свобода” виявили схему за участю фірм із Киргизстану та Казахстану. Після цього розслідування Астана офіційно визнала, що через Казахстан перевозили до Росії товари подвійного призначення.
Такі складні комбінації значно зменшують обсяги постачань необхідного Росії обладнання. Нові санкції спрямовані на те, щоб звести це значення до нуля.
“Санкційна політика, введена зараз щодо Російської Федерації, затримує виробництво. Вона не робить його настільки швидким, настільки масовим, як би хотілося росіянам. Але вона його не може повністю заблокувати. Тому зараз санкції наших партнерів спрямовані на те, щоб закрити ці дірки, які дають змогу РФ постачати зброю за паралельним імпортом”, — зазначив оглядач Денис Попович.
Крім блокування шляхів обходу вже запроваджених обмежень, у 12-му пакеті ЄС можуть бути й санкції щодо російської атомної енергетики. На них Київ наполягає ще з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну.
Введення заходів проти російського монополіста “Росатом” активно просувають союзники України — Польща і Литва. Також Варшава наполягає на забороні імпорту російських алмазів.
Читайте також: Новий пакет санкцій проти РФ став коригувальним механізмом для наведення ладу в запроваджених обмеженнях — розбір Бураковського
Нагадаємо, попри ембарго, цінову стелю та інші санкції, накладені на російський нафтовий бізнес, країна-агресор продовжує торгувати сировиною, нехай і в значно менших обсягах. Росія створила так званий “тіньовий танкерний флот” та розробила схеми, що дозволяють частково обходити міжнародні обмеження. В 11-му санкційному пакеті Європейського Союзу передбачено механізми ліквідації цих лазівок.