100 днів у російському полоні провів мешканець селища Савинці Харківської області Анатолій Гарагатий. На початку повномасштабного вторгнення РФ він зафільмував просування техніки супротивника та виклав відео з коментарями на своєму Youtube-каналі. Коли російські військові дізналися про це, блогера затримали, знищили всю його техніку, самого били й намагалися змусити працювати на російські пропагандистські канали. Гарагатий навідріз відмовлявся — окупанти називали його “найупертішим бандерівцем”, повідомляє FREEДОМ.
Анатолій Гарагатий — фотограф із майже півстолітнім стажем. У селищі Савинці, звідки він родом, жоден випускний вечір, весілля чи інше свято не обходилися без нього та його виїзної камери. Ще до початку війни чоловік “перекваліфікувався” на місцевого журналіста та блогера: завів Youtube-канал, де викладав фільми про життя селища. 2 березня 2022 року, коли побачив із балкона, як у Савинцях рухається колона російської техніки, зняв мінірепортаж. Блогер розповідає, що страху не було: думав, що українці скоро переможуть, тож про наслідки тоді не думав.
“Не вірилося, це як гра була… Окупанти зайшли до Савинців”, — згадує Анатолій Гарагатий.
Через два місяці до будинку Анатолія прийшли 8 людей з автоматами: усю техніку, цінності та документи забрали, чоловіка сильно побили, одягли мішок на голову та відвезли до райвідділу Балаклії. Там була розташована в’язниця, де утримували місцевих. Тоді Гарагатий ще не знав, що за свою українську позицію йому доведеться провести за моторошних умов понад три місяці, ходити на допити, пережити тортури.
“Третя камера, в якій я сидів 100 днів… Примушували мене працювати на них, щоб я знімав їхню армію і хвалив їхні війська, але я відмовлявся і за це сидів так довго”, — коментує блогер.
За 100 днів полону 70-річного блогера допитували 8 разів. Кожен вихід за двері камери він вважав останнім у своєму житті. Але російські військові зненацька відпустили Гарагатого 4 вересня 2022 року. А за тиждень Збройні сили України звільнили Харківську область від окупантів. Росіяни кинули людей у в’язниці, їм довелося вибиратися самим. Досі у відділенні поліції фіксують свідчення колишніх полонених про російські звірства.
“Ми можемо лише здогадуватись, що насправді пережили тут люди, адже картина була дуже страшною. На стінах були всякі написи, навіть молитва. Тобто люди молилися, і вони, можливо, навіть не здогадувалися, чи зможуть вони прокинутися наступної доби, рахували дні за допомогою позначок на стіні… Постраждалі звертаються досі, ми все це фіксуємо, продовжуємо працювати”, — говорить старша офіцерка Ізюмського відділення №1 Головного управління Нацполіції у Харківській області Христина Гутник.
Уже за тиждень після звільнення Гарагатий роздобув у друзів техніку та почав знімати та викладати у мережу сліди “русского миру” у Харківській області. Він об’їздив усю Балаклею та Ізюм, побачив масштаби: зруйновані будинки, школи, дитсадки, цвинтарі з могилами земляків, яких закатували окупанти. Тепер вважає, що побувавши в полоні, ще легко відбувся.
“За останні 9 місяців надивився такого”, — каже Анатолій Гарагатий, ледве стримуючи емоції.
У своїх відеороликах блогер із Савинців показує зруйновану інфраструктуру регіону. Його часто критикують за це у коментарях, але Гарагатий упевнений: це відео допоможе змінити думку тих, хто ще не визначився із позицією щодо повномасштабної війни, розв’язаної Путіним проти України.
“Щодня щось видаю. Розруху. Люди вже не хочуть дивитися на таке, і мені вже самому дивитися не хочеться. А як не дивитися? Треба ж людям показувати, змінювати їхню свідомість, бо вони й досі думають російською”, — коментує блогер із Савинців.
Ролик про перемогу України у війні в Анатолія Гарагатого вже заготовлено, лежить в архіві. Там дорослі та діти розповідають про те, що пережили. Але на пенсію 70-річний блогер, фотограф та журналіст після перемоги не збирається, навпаки, хоче за допомогою донатів зібрати кошти на нову камеру, щоби продовжувати знімати історії мешканців рідного краю.
Читайте також: “Нам дали лише номерки, за якими ми знайдемо своїх дітей”: мешканці Ізюма розповіли про російську окупацію (ВІДЕО)
Нагадаємо, правоохоронці на звільненій території Харківської області виявили вже 16 приміщень, де окупанти катували мирних мешканців.
Читайте також: Молотки, зашморги, оголені дроти: російські окупанти знущалися з людей на Харківщині — виявлено 16 катівень (ФОТО, ВІДЕО)