Попри ембарго, цінову стелю та інші санкції, накладені на російський нафтовий бізнес, країна-агресор продовжує торгувати сировиною, нехай і в значно менших обсягах. Росія створила так званий “тіньовий танкерний флот” та розробила схеми, що дозволяють частково обходити міжнародні обмеження. В 11-му санкційному пакеті Європейського Союзу передбачено механізми ліквідації цих лазівок, повідомляє FREEДОМ.
Попри санкції та дипломатичну ізоляцію Росії, деякі країни продовжують торгівлю з РФ та навіть збільшують її обсяги. Наприклад, імпорт російської нафти в Індію за минулий рік зріс у 10 разів. При цьому країна заощадила до 5 млрд доларів за рахунок знижок і встановленої стелі ціни на російську сировину.
“Аналіз даних показав, що в травні на російську нафту припадало близько 40% імпорту сирої нафти Індією, що призвело до скорочення імпорту з Іраку до трирічного мінімуму і з Саудівської Аравії до найнижчого рівня з вересня 2021 року”, — йдеться в публікації агентства Reuters.
Енергоносії з Росії задешево отримує й Китай. Однак загалом, як стверджують експерти, Москва в рази зменшила обсяги експорту нафти та нафтопродуктів від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну. А це означає, що до держбюджету країни-агресора надходить менше грошей. Наприклад, тільки за січень 2023 року Москва недоотримала понад 52 мільярди рублів нафтогазових доходів.
“Це Китай, Індія, що дивно, трохи Арабські Емірати і навіть Австралія трохи бере російську нафту. Тут більше цікаво інше — те, що санкції дуже круто працюють. Зараз вийшла статистика, яка показала, що за цей рік експорт російської нафти склав 190 млн тонн. Але оскільки до цього була статистика засекречена, іноді вона була нерелевантна, я сказав би, але ми можемо говорити про те, що обсяг нафти впав десь із 270 млн тонн за рік до 190”, — сказав експерт із питань енергетики Андрій Закревський.
Протягом першого року повномасштабної війни Росії проти України західні компанії допомогли переправити понад 530 мільйонів барелів нафти з РФ. Оборудки, щоправда у значно меншому обсязі, було укладено і 2023 року. Нафту через санкції доставляли так званим методом STS — Ship-to-Ship Transfer. Це коли сировину перевантажують не в порту, а просто в морі. Мало того, що такі маніпуляції — ні що інше, як фактично шахрайські схеми з обходу міжнародних обмежень, так вони ще й створюють серйозну загрозу морській акваторії. Частина таких STS-угод відбуваються з розливом нафти в море.
“Будь-які операції, високотехнологічні операції з нафтою тільки через те, що нафта є нафта, і навіть, ви прекрасно знаєте, що літр нафти може зіпсувати квадратний кілометр поверхні моря, — це небезпечно. Коли раніше нормально працювала логістика, і це відбувалося все в портах, відбувалося все під великим технологічним контролем, і було все зручно, а так, коли судно бовтається в морі й з одного перевантажує щось — це завжди нічого доброго не приносить”, — сказав Закревський.
Щоб перекрити лазівки обходу обмежень, в 11-му пакеті санкцій Євросоюзу передбачено жорсткіший контроль за суднами, які транспортують нафту. Якщо у відповідних органів з’являться підозри в тому, що компанія перевозить сировину з РФ, її танкери не зможуть заходити в порти країн Євросоюзу.
“У разі таких підозр або встановлення фактів ці судна не допускатимуться до терміналів і портів Європейського союзу. Тобто це досить серйозний захід і будемо сподіватися, що все-таки Європейський Союз буде більш активно займатися цим питанням, ніж раніше. Тому що існує на сьогодні “тіньовий флот” із понад 150 суден, де відбуваються ось такі операції з обходу санкцій”, — повідомив директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко.
Однак, як стверджують експерти, обмежень в 11-му санкційному пакеті недостатньо для того, щоб остаточно позбавити РФ нафтогазових доходів.
“Коли нафту поставляють, наприклад, на нафтопереробні заводи Індії, Сінгапуру, Туреччини або інших країн, там переробляють, отримують нафтопродукти з новим кодом товарним. І теж ці нафтопродукти часто потрапляють не тільки на ринок Європейського Союзу, а й на ринок України. Тобто дуже складно тут щось зробити, тому що такі операції не заборонені санкційним пакетом Європейського Союзу і країнами G7”, — сказав Омельченко.
За даними російського Мінфіну, базові нафтогазові доходи РФ у 2023 році прогнозувалися на рівні 8 млрд рублів. Однак станом на початок березня, ще до введення останніх обмежень, показник скоротився до 6 млрд.
Читайте також: Санкції працюють: доходи нафтогазової сфери РФ знизилися щонайменше наполовину, — Рябцев
Нагадаємо, 23 червня Рада Європейського Союзу затвердила 11 пакет санкцій проти Росії. Головна його відмінність — наявність методів впливу на країни, через які в РФ продовжують йти паралельний імпорт та підсанкційні товари.