Сотні фахівців із 13 регіонів України ліквідовують наслідки підриву Каховської гідроелектростанції (ГЕС) у Херсонській області. Найбільш постраждалий район Херсона — Острів. Саме він першим повністю пішов під воду під час затоплення. Також його щодня обстрілюють російські війська. Як у найнебезпечнішому районі Херсона ліквідовують наслідки техногенної катастрофи, розповідає кореспондентка телеканалу FREEДОМ Дар’я Литовченко.
Острів розташований ближче за інші райони до річки Дніпро і найбільше постраждав унаслідок підтоплення. Тут у деяких дворах, будинках досі стоїть вода, але комунальні служби з усієї України приїхали зараз сюди та працюють над ліквідацією наслідків жахливої катастрофи.
“Ми приїхали за своєю ініціативою сюди, допомагати. Наша бригада, наші хлопці. Зараз потрібно розгорнути машини, і будемо вантажити далі якнайшвидше, щоб люди могли повернутися до своїх домівок. Ми прибираємо все, що принесла вода. Де більш-менш безпечно, щоб можна було зібрати мул і сміття. Дуже складна робота”, — розповідає волонтер із Рівного Михайло.
На запитання, чи не страшно йому було їхати, адже в місті постійні обстріли, він відповів, що була тривога в душі.
“Але потрібно допомагати. А що робити? Якщо всі будуть боятися, то нічого не буде”, — упевнений Михайло.
Житель Херсона Олег уперше приїхав додому після підтоплення.
“Зараз подивлюся, оплачу може. Що буде, те буде, нам не звикати, як то кажуть. Все буде добре”, — каже він.
Приїхав до рідного Херсона і військовослужбовець Сергій.
“Я проживаю з 2000 року на Острові. Херсонський професійний суднобудівний ліцей — чисто, красиво було. Красиві будинки, все красиво. А зараз бачите — просто жах. Збиток — колосальний. Ліцей, у якому я працював, звідси за 400 метрів, майже знищений”, — журиться Сергій.
Мешканка Херсона Олена Олександрівна під час підтоплення не стала залишати рідну домівку, каже, що в неї тварини на утриманні, а близьких немає, усі померли.
“Нікуди їхати. Я люблю свою квартиру, як би захист, фортеця моя. Більше в мене немає іншої, розумієте”, — пояснює жінка.
Також не залишала рідну домівку Клавдія.
“Сиділи в кімнатах. У вікно визирала, бачила тільки, як люди катаються туди-сюди на човнах. Молодці, пропонували допомогу, евакуювали. Мені нікуди було, я не евакуювалася”, — зізналася мешканка Херсона.
Волонтер Олександр Рибалка повідомив, що жителям Херсона допомогу надають із перших днів підтоплення, яке було спричинене підривом Каховської ГЕС.
“Починали з евакуації, потім коли вода відійшла, завозили генератори в підтоплені райони. Завозимо також продукти харчування, продукти швидкого приготування, щоб люди просто залили окропом і могли спокійно харчуватися. Також для розігріву їжі ми привозимо газові пальники з балонами, зараз теж велику партію людям віддали. Крім того, доставляли Power Bank, щоб у людей була можливість хоча б зарядити телефони, привозили також мотопомпи, тому що більшість підвалів досі затоплені, щоб люди могли викачувати звідти воду”, — розповів Олександр Рибалка про допомогу, яку надають місцевим жителям волонтери.
За словами жителя Херсона Олександра, у місті немає світла, газу та води, проте волонтери допомагають, роздають безплатно газові таганки.
“Можна нагріти воду, приготувати їжу якусь”, — сказав чоловік.
На запитання, як люди живуть без електроенергії, він зауважив, що коли звільнили місто від російських окупантів, херсонці місяць жили без світла.
“Зараз тепло, довгий час доби та без світла можна обійтися. Це не критично. Якщо є газ – можна хоч щось приготувати, нагріти воду. Без світла можна жити”, — вважає Олександр.
Чоловік повідомив, що після підриву Каховської ГЕС обстріли з боку російських окупантів посилилися, стріляють із танків.
Над ліквідацією наслідків підтоплення в Херсоні зараз працюють сотні фахівців з усієї України. Водночас російська армія продовжує обстрілювати звільнене місто. Кількість загиблих мирних громадян унаслідок аварії на Каховській ГЕС зросла до 21 людини, з них п’ятеро загинули через прицільні обстріли росіян.
Читайте також: Як виживають на Острові після потопу — репортаж із найбільш постраждалого району Херсона (ВІДЕО)