П’ятий енергоблок Запорізької атомної електростанції з 8 червня мав бути переведений у режим “холодного зупину”, але російське окупаційне керівництво цього не зробило. Про це сьогодні, 14 червня, в ефірі телеканалу FREEДОМ сказала експертка з питань ядерної енергетики та ядерної безпеки Ольга Кошарна.
“Що стосується стану енергоблоків. 8 червня Держатомрегулювання видало розпорядження про переведення енергоблока 5 з гарячого зупину в холодний негайно. Сьогодні у нас 14-те. Жодних рухів російське керівництво ЗАЕС не робить на цю тему. Тобто вони продовжують його тримати в гарячому зупині. Що мені не подобається в повідомленні Гроссі на офіційному сайті, російське керівництво ЗАЕС його переконало в тому, що пара, яка там виробляється на п’ятому енергоблоці, необхідна для перероблення трапних так званих вод, стічних вод після роботи пральні тощо. І мені це дивно, що вони приймають ці аргументи. Тому що якщо взяти на терези безпеку і взяти на терези, що там накопичаться ці води стічні, вони не дуже-то й радіоактивні зовсім, можна сказати. По-друге, можна пересувну таку установку, тепловий котел привезти”, — сказала Кошарна.
Водночас вона звернула увагу, що генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі заявив про своє занепокоєння у зв’язку з контрнаступом Збройних сил України.
“Мені не сподобалося у вчорашньому його висловлюванні, що він не бачить жодних ознак перебування на майданчику ЗАЕС важкої військової техніки. Чомусь Велика Британія бачить ознаки, і про це було повідомлено на засіданні Ради безпеки ООН представницею Великої Британії… Мені здається, що ось ці принципи, які він оголосив, вони, загалом-то, мало стосуються ядерної та радіаційної безпеки в технічному сенсі”, — сказала Кошарна.
Експертка наголосила, що за безпеку АЕС відповідають національний уряд, конкретно оператор і національний регулятор, який видає дозвіл на експлуатацію ліцензії.
“Тому я чекаю від нашої державної інспекції ядерного регулювання, негайного рішення про зупинення ліцензії на експлуатацію енергоблока конкретно № 5… Тоді, значить, ми зробимо всі юридичні кроки. І про це потрібно повідомити МАГАТЕ, усім регуляторам європейських країн, США, Канаді, своїм колегам. І ми маємо бути юридично чисті, що з нашого боку ми не контролюємо цю станцію, там немає інспекторів українських з ядерної авіаційної безпеки”, — сказала Кошарна.
На її переконання, Росія порушила другу статтю Міжнародної конвенції про протидію актам ядерного тероризму, і всі дії РФ мають бути розглянуті міжнародним судом у Гаазі.
“І ми повинні готувати документи й мати хорошу юридичну основу для того, щоб її визнали країною — ядерним терористом”, — наголосила Кошарна.
Вона також повідомила, що співробітники Запорізької АЕС відчувають сильний психологічний тиск з боку росіян. Зафіксовано навіть випадки самогубств серед робітників.
Кошарна прокоментувала й ситуацію з безпекою на АЕС у зв’язку з підривом росіянам Каховської ГЕС. За її словами, головне — зберегти цілісність ставка-охолоджувача атомної електростанції.
Читайте також: Зеленський зустрівся з генеральним директором МАГАТЕ
Нагадаємо, 6 червня російські окупаційні війська підірвали Каховську гідроелектростанцію, розташовану на річці Дніпро в Херсонській області.