Обстріли, паніка, мародерство та повна анархія — така ситуація зберігається у Шебекіному та інших прикордонних з Україною населених пунктах Бєлгородської області РФ. Там продовжуються зіткнення бійців Російського добровольчого корпусу (РДК) та легіону “Свобода Росії” з регулярною російською армією. Місцеві скаржаться на байдужість до їхньої долі російської влади й незадоволені тим, що Кремль зосередив основну увагу на завоюванні чужих територій замість наведення порядку на своїй, повідомляє FREEДОМ.
Російський добровольчий корпус та легіон “Свобода Росії”, що воюють на боці України, називають свою операцію у Бєлгородській області визвольною від путінського режиму. Під час неї російські добровольці змогли закріпитися у передмісті Шебекіна. В окрузі третій день продовжуються зіткнення з регулярною армією РФ.
У Міноборони Росії вже кілька разів прозвітували про ліквідацію формувань та вичавлювання їх за межі російського кордону. У відповідь бійці РДК із території РФ записують звернення, у полон взято кількох російських солдатів.
“Шановний В’ячеславе Володимировичу, я пропоную вам обміняти цих полонених лише на пару хвилин спілкування з вами в храмі без зброї й без солдатів”, — звернувся один із добровольців до губернатора Білгородської області Гладкова.
Губернатор за полоненими не поїхав. Натомість заочно їх поховав.
“Єдине, що зупиняє мене від розмов з ними, — це наші пацани, які перебувають у їхніх руках. Швидше за все, вони їх убили, хоч би як мені це було важко говорити”, — заявив Гладков.
Зрозумівши, що російська влада своїх солдатів залишила напризволяще, РДК, прихопивши ще кількох полонених, передала їх Збройним силам України для подальшого офіційного обміну на українських військовослужбовців.
“Ось ті самі ваші пацани, яких пан Гладков убив нашими руками у своєму відео. Як ви встигли помітити, ваших хлопців у нашому полоні стало набагато більше”, — прокоментували у РДК.
Ситуація в Білгородській області, на думку експертів, викликає в Росії шок та розгубленість.
“Поява росіян, які хочуть звільнити Росію від Путіна, зробити вільною зі зброєю в руках, та ще й за підтримки та у співпраці з воїнами інших народів, які теж хочуть вільної Росії, справляє величезне враження і шок, і розгубленість тощо”, — коментує директор програм практичної політики Інституту політосвіти Олександр Солонтай.
Покинутими владою виявилися і жителі російського регіону, де точаться бойові дії. За словами місцевих, уже тиждень у них немає води та електрики, не працюють екстрені служби та поліція, орудують бандити та мародери.
“Люди, які повертаються по речі, потрапляють під обстріли. “Швидка” туди не приїжджає. Якщо дістався місця за Шебекіним — тебе вивезуть. Не дістався — ти лежиш там і можеш загинути. Ситуація не під контролем нашої армії. Мародери працюють дуже сильно, хоча губернатор обіцяв, що посилить охорону. Але яка охорона, якщо там обстріли скажені йдуть”, — заявила мешканка Нової Таволжанки Наталія Черемченко у коментарі виданню “Настоящее время”.
Місцеві також скаржаться, що не було і немає організованої евакуації із зони бойових зіткнень. Люди виїжджають самостійно: хто як може, наражаючи себе на небезпеку. Більшість переселенців розмістили на стадіоні “Бєлгород Арена”. Але місць не вистачає, тож почали виселяти студентів із гуртожитків.
Частину дітей, евакуйованих із Шебекіного, поселили у школі-інтернаті у Калузі. За словами батьків, умови там нестерпні: по столах бігають таргани, зі стін та стель сиплеться тиньк.
На федеральних телеканалах тим часом показують окуповані українські території та боротьбу з міфічними нацистами в Україні.
“Показують Донецьк — таке у нас зараз і місто Шебекіне. Ледве поїхали з-під обстрілів. Прикро за нашу Бєлгородську область, що нас не захищають — це найприкріше”, — коментує одна із мешканок Шебекіного.
Експерт каже: для Путіна це — другорядне питання, окупуючи Крим, російський правитель уже розумів, що створює проблеми для свого народу та його майбутнього.
“Очевидно, що для Путіна безпека, люди, доля, майбутнє, діти — витратний матеріал, другорядне питання. Це бачимо на таких простих прикладах”, — зазначає директор програм практичної політики Інституту політосвіти Олександр Солонтай.
На тлі очевидної нездатності Міноборони Росії взяти під контроль ситуацію в Шебекінському міському окрузі, з критикою заради власного піару знову виступив голова ПВК “Вагнер” Євген Пригожин. Його конфлікт із військовими чиновниками загострився.
“Для чого ми брали Бахмут та перейменовували його в Артемівськ? Навіщо десятки тисяч людей, наших російських хлопців, гинуть, просуваючись на захід? Для того, щоб ми почали віддавати крок за кроком шматки Білгородської області, нашої споконвічно російської землі? Чому всі мовчать щодо загибелі цих мирних громадян? Де генерал Лапін? Де Шойгу? Де Герасимов? Де їхні пояснення перед російським народом?” — порушує питання Пригожин.
На думку політолога, “вежі” Кремля починають з’ясовування стосунків на тлі провалу планів в Україні.
“На ці конфлікти — Пригожин, Шойгу — треба дивитися глибше. Це конфлікт між ФСБ та Міністерством оборони. Тобто дві силові структури або, як ми ще любимо говорити, дві вежі Кремля, між собою вже починають з’ясовувати стосунки, виходячи з того, що плани, закладені на початку, як вони це називають, “спеціальної операції”, звичайно, провалилися”, — коментує політолог Олександр Антонюк.
А на думку радника керівника Офісу президента України Михайла Подоляка, трагічні події у Шебекіному варто розглядати як результат путінської імперської політики. Він також додав, що це російське місто стало моделлю майбутнього всієї Росії.
Читайте також: У Донецькій області спокійніше: в Росії від обстрілів тікають люди, а Кремль мовчить (ВІДЕО)
Нагадаємо, 22 травня російські добровольчі формування зайшли з території України на територію Бєлгородської області Росії. Після цього провели пресконференцію, під час якої підбили підсумки рейду: вони зайшли вглиб РФ на 42 км і протягом доби контролювали деякі населені пункти Російської Федерації. Також їм вдалося захопити бронетехніку та зброю збройних сил РФ, деякі документи військових та взяти полоненого. Рейди добровольців продовжуються, точаться бої, з деяких населених пунктів регіону, як, наприклад, міста Шебекіно, місцева влада евакуювала мешканців.
Читайте також: Події в Шебекіному відкривають росіянам очі: експерти про те, що відбувається в Бєлгородській області