Найголовніший стримувальний фактор для компаній, які допомагають РФ обходити обмеження, — це вторинні санкції. Позиція країн-партнерів України з цього питання має бути жорсткішою. Про це сьогодні, 2 червня, в ефірі телеканала FREEДОМ заявив доктор політичних наук Ігор Петренко.
“Деякі країни сприймають західні санкції як можливість заробити для себе. Це Вірменія, Грузія, Казахстан певною мірою, і багато інших країн, які користуються ситуацією і заробляють криваві гроші. Тому ми вже давно говорили, є у нас санкційна група Єрмака – Макфола, яка розробляє пропозиції нашим партнерам, і питання вторинних санкцій порушується вже дуже давно. Якоюсь мірою це реалізується, але поки що цього недостатньо. І тут має бути світ більш жорстким. Тому що, з одного боку, ми створюємо коаліції F-16, Patriot, танкові, з іншого боку, такі країни, як та сама Вірменія, займаються контрабандою електроніки, яка використовується РФ для виробництва озброєння. Тут трошки порушується логіка. Тобто ми з усього світу по нитці, умовно кажучи, збираємо для того, щоб себе захистити. З іншого боку, є країни, які просто користуються ситуацією і допомагають агресору продовжувати агресію. Тому, безумовно, тут потрібно реагувати. І це питання трошки вже затягнулося”, — сказав він.
За словами політолога, яку форму обере президент України Володимир Зеленський для боротьби з тими, хто дає можливість обходити Росії санкції, складно казати, враховуючи особливості його характеру. Він може і напряму говорити, називати прізвища, конкретні країни та апелювати фактажем.
“Говорити публічно, я вважаю, що це — можливий підхід. З іншого боку, ясна річ, що це може трошки ускладнювати наші відносини з деякими країнами. Але з іншого боку, це ефективність тих зусиль і коштів, які на сьогодні витрачають наші партнери. Тобто коли, з одного боку, хтось щось допомагає і дає, а з іншого боку, він допомагає агресору. Очевидно, це нівелює багато зусиль, і ті хороші справи, які роблять інші. Тут має бути позиція єдина і максимально жорстка. Загалом ситуація трохи змінюється, але поки що недостатньо. Але з огляду на вагу й авторитет нашого президента, я думаю, що такі публічні заяви можуть відігравати й досить суттєву роль”, — каже Петренко.
Він констатував, що знаходити лазівки обходу санкцій — дуже складна робота.
“Ми ж розуміємо, що законодавчо дуже складно все прописати настільки, щоб воно закрило всі будь-які можливості. Але на початку, особливо агресії проти України і введення перших санкцій, навіть Європейський Союз залишав певні лазівки для своїх компаній, які вони могли б використовувати. Пам’ятаєте цю ситуацію оплати за газ, коли Європейський Союз, з одного боку, каже, що ні, ми не платитимемо в рублях, коли Путін про це сказав, а потім вони ухвалили рішення таке, що факт зарахування грошей рахується тоді, коли на рахунок надійшло до банку, а банк потім проводив операцію обміну і, виходить, уже зараховував у російській валюті на рахунок “Газпрому”. Очевидно, що це лазівка, і неправильний підхід, оскільки виходить, що наші партнери йшли на поводу у Путіна”, — розповів він.
Політолог зазначив, що безумовно, ситуація змінюється, ці лазівки все більше прикриваються.
“Але без таких кейсів, коли певні компанії або країни потрапили б досить жорстко під вторинні санкції, всі будуть думати про те, що може пронесе, а може, ми ще не дозріли до цих рішень. Тому тут мають бути прецеденти дуже жорсткі й чіткі. Чи почують зараз президента Зеленського ті, кого це стосується, я думаю, що вони звернуть на це увагу, прекрасно розуміючи про те, що якщо він про це говорить, то значить, що… Він може публічно зробити певні заяви, і треба буде реагувати, щось робити, і, можливо, не буде іншого виходу, як вносити компанії, можливо, це може бути не дуже зручно з тих чи інших міркувань політичного характеру, чи ще якогось, може бути ще додатковим стримувальним фактором. Але найголовніший стримувальний фактор — це будуть конкретні прецеденти, коли на компанії або країни будуть накладені вторинні санкції. Поки що в нас, в основному, персонального характеру носять. Парочка компаній теж уже потрапляла”, — вважає Петренко.
Він уточнив, що є дуже багато досліджень, аналітичних центрів іноземних, американських, канадських та інших, які проводять розслідування на тему таких “помічників” країни-агресора. Дуже багато журналістських розслідувань.
“Заглиблюються в тему і чітко показують, де, що, як відбувається з іменами, прізвищами, явками і паролями. Але, на жаль, остаточної редакції не вистачає. Тому тут потрібно додавлювати, продавлювати. Україна показала, що вона вміє досягати поставлених цілей. І думаю, що в цьому контексті ми теж усе-таки прийдемо до успіху”, — резюмував Ігор Петренко.
Читайте також: ЄС за допомогою санкцій посилає Москві сигнал про неприпустимість проросійського реваншу в Молдові, — Фесенко