Присутність президента України Володимира Зеленського на саміті G7 (“Великої сімки”) — дуже гарна перспектива до того, що Україну розглядають як повноправного стратегічного партнера щодо розв’язання і геополітичних питань після закінчення війни. Таку думку сьогодні, 21 травня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив доктор політичних наук Ігор Петренко.
“Присутність України, по-перше, це — історичний момент. Попри те, що президент Зеленський перед G7 виступав шість чи сім разів, боюся помилитися, по-моєму, шість разів, особиста присутність на такому заході дуже важлива. Дійсно, це визнання важливості України. Але тут ми насамперед маємо подякувати японській стороні. Це країна, яка приймає саміт, вона багато в чому і визначає порядок денний. І одним із головних питань цього засідання було питання війни в Україні, допомоги, підтримки України тощо”, — сказав він.
За словами політолога, в історії дуже мало прецедентів, коли б на такі збори запрошували іншу країну.
“За обсягом економіки Україна ще поки що не дотягує до G7, будемо реалістами. Але в питаннях геополітики тут абсолютно ми посідаємо досить важливе місце. І найголовніше — це не просто присутність України, це ті результати, які ми маємо. Так, у мене є невеличкий осад, мені здається, G7 могли б бути жорсткішими стосовно Російської Федерації в питанні запровадження санкцій. Ми бачимо, що не на все вони поки що готові. Але загалом, знову ж таки, країни G7 дуже допомагають Україні і фінансово, і в питанні озброєнь”, — каже Петренко.
Політолог зауважив, що президент Зеленський як головний інструмент української дипломатії може знайти необхідні слова, достукатися до світових лідерів для того, щоб збільшити допомогу і підтримку України.
“Тому я впевнений, що він теж тут цим скористався. Його головний посил і заклик це було, що давайте прискорюватися в наданні допомоги і підтримки Україні, давайте будемо ставати ще більш жорсткими до РФ. Хоча, в принципі, як допомога наростає, так і жорсткість до Російської Федерації теж. Але щодо другого питання у мене є відчуття, знаєте, не до кінця виконаної роботи”, — висловився він.
Також політолог прокоментував інформацію, що пропагандисти в РФ, висвітлюючи дипломатичне турне президента Зеленського, намагаються всіляко знайти хоч би якийсь негатив.
“Тому що візити Зеленського — це як ляпас Путіну. Зеленський поїхав на саміт Ліги арабських держав. Це регіон, у якому присутні інтереси Росії, вони активно їх там просувають. Зустріч з Індією, з Моді (прем’єр-міністр, — ред.) теж дуже важлива. Індія теж має відносини з РФ. А тут усе може повернутися зовсім в інший бік, оскільки вони прекрасно знають, що президент Зеленський дуже ефективний перемовник, має харизму, вміє впливати на людей і досягати поставлених цілей. Іноді навіть достатньо в такому тиску, серйозному тиску, скажімо, на свого візаві. Тому це просто страх. Тому тут питання не простягнутої руки, тут питання національних інтересів України, які ми не можемо реалізувати виключно самі. Для цього нам потрібна допомога і підтримка наших союзників з багатьох дуже питань. Тому це абсолютно нормальний процес перемовин”, — пояснив Петренко.
Як приклад він навів візит до Києва спецпредставника Китаю у справах Євразії Лі Хуея.
“Можливо, так, у нас зараз багато прохань, але водночас, дивіться, навіть коли приїжджав спецпредставник Китаю, подивіться на делегацію, яка була з ним на зустрічі. Там не тільки був Єрмак (керівник Офісу президента України, — ред.), Кулеба (міністр закордонних справ України, — ред.), Сибіга (заступник керівника ОПУ, — ред.) тощо, там були віцепрем’єри, міністри з різних напрямів. Це свідчить про те, що широта питань, обговорень була досить великою, і не тільки питання безпеки, питання відбудовування України тощо. Тому, всі ці штампи [роспропаганди], кліше простягнутої руки тощо, це виключно безсилля Російської Федерації. Оскільки їхній президент, якщо подолає свій страх, може поїхати до Білорусі, до Китаю ще заїхати, до Ірану, і пару африканських країн. І в принципі, на цьому всі його можливості”, — резюмував Ігор Петренко.
Читайте також: Світ чує нашу позицію, — звернення президента Зеленського у 452-й день війни
Нагадаємо, Європа, Близький Схід, а потім Японія — такою є географія закордонних візитів президента України Володимира Зеленського цього тижня 15-21 травня. Глава української держави взяв участь у саміті Ліги арабських країн, а також у саміті країн G7, який відбувся в Хіросімі. Ключовими питаннями стали військова допомога та гуманітарна підтримка — все, щоб домогтися миру і безпеки на континенті.