Росії так і не вдалося зломити економічно Європейський Союз, як і Україну у військовому плані. Європейський лідер Володимир Зеленський запустив реактивний двигун із поставками винищувачів Україні. Лідери розвинутих демократій зустрілися в Хіросімі на місці ядерної катастрофи, що сталася майже 78 років тому. Там вони оголосили про те, що необхідно боротися з двома найбільшими загрозами їхній безпеці: війною Росії проти України та дедалі агресивнішою позицією Китаю щодо Тайваню. Такі основні віхи минулого тижня, за якими з Брюсселя, столиці Європейського Союзу, стежив шефредактор телеканалу FREEДOM Олексій Мацука.
Робочий тиждень президентки Європейської комісії Урсули фон дер Ляєн і президента Європейської ради Шарля Мішеля розпочався з їхньої спільної (що є рідкісним явищем) пресконференції в Брюсселі, де вони пояснили журналістам свої плани.
“На нас чекає напружена низка подій, які почнуться завтра (16 травня, — ред.). Як ви знаєте, ми разом відвідаємо саміт Ради Європи в Ісландії. Потім ми вирушимо на саміт G7 у Хіросіму. І, нарешті, у нас буде саміт між Європейським Союзом і Республікою Корея в Сеулі”, — повідомила 15 травня Урсула фон дер Ляєн.
Ці слова звучали в той момент, коли президент України Володимир Зеленський зустрічався з прем’єр-міністром Великої Британії Ріші Сунаком у Лондоні. Столицею Великої Британії глава української держави завершив свій європейський тур, щоб потім розпочати азійське турне через Саудівську Аравію на літаку, який йому надав уряд Франції. Із Саудівської Аравії, де він виступав перед членами Ліги арабських держав, до кінця тижня Зеленський був уже в Японії, де вдруге за тиждень зустрівся з канцлером Німеччини Олафом Шольцем, президентом Франції Еммануелем Макроном, прем’єром Британії Сунаком. Тут же український лідер зустрівся зі своїм американським колегою Джо Байденом. Усі поводилися як близькі друзі. Це й зрозуміло, адже Європейський Союз і США — найближчі союзники Києва, і надійна опора для української демократії, яку сьогодні доводиться захищати військовим шляхом від російського клептократичного авторитарного режиму.
“Ми узгоджуємо позиції з партнерами, готуємо нові спільні кроки: оборона, озброєння, ППО, винищувачі, — залучаємо якнайбільше країн і лідерів заради України… Не минає й дня, щоб Україна не стала сильнішою”, — зазначив Зеленський у Японії.
І він має рацію. Тил України — весь світ, тоді як Росія продовжує перебувати в жорсткій ізоляції, попри те, що знаходить деякі лайзеки для обходу санкцій. Україна ж у пошані всюди.
Зараз у Києва пункт номер один порядку денного для обговорення союзниками — це надання винищувачів F-16. Україна потребує 40-50 таких літаків для ефективної оборони і контрнаступу. Такі літаки є у Бельгії, Данії, Нідерландів, Норвегії, Польщі, Португалії, Греції та Румунії.
Поки Київ чекає на F-16, західні країни дедалі активніше займаються навчанням українських льотчиків-винищувачів. Велика Британія пообіцяла це зробити, і в бесіді з TF1 після особистої зустрічі із Зеленським президент Франції Еммануель Макрон сказав, що його країна “відчинила двері” для навчання пілотів разом із “кількома іншими європейськими країнами”.
Просував ідею якнайшвидшої передачі F-16 Володимир Зеленський і в Рейк’явіку під час четвертого саміту Ради Європи — правозахисної організації, створеної після Другої світової війни. Тут була помітна відсутність Росії, виключеної після вторгнення в Україну 2022 року.
“Росія використала балістику, крилаті ракети, безпілотники одночасно (рано вранці 16 травня), щоб страждало мирне населення. Але всі люди були захищені — всі ракети були збиті, в тому числі балістичні”, — сказав український лідер.
“Рада вжила заходів для підтримки України та надання їй допомоги в документуванні зловживань, скоєних Росією. Я маю на увазі бомбардування цивільних інфраструктур, зґвалтування, що використовуються як зброя війни, вбивства, загальні тортури, депортацію українських дітей. На цьому саміті Рада солідарна з жертвами агресії, створивши сьогодні міжнародний реєстр шкоди, заподіяної агресією Росії проти України. Я закликаю всі держави дотримуватися його і активно робити свій внесок у його розробку”, — додав президент Франції Еммануель Макрон.
Макрон говорить про угоду щодо створення міжнародної бази даних про збитки України від війни. На думку експертів, це стане першим кроком для притягнення Росії до фінансової відповідальності — виплати репарацій і компенсацій.
“Ми також повинні винести уроки з цієї війни, будучи готовими протистояти загрозам нашим суспільствам, перш ніж вони стануть надто великими для боротьби, тобто діяти в галузі кібербезпеки та штучного інтелекту, а також боротьбу з незаконною міграцією. Моральне обґрунтування дій зрозуміле: ми не можемо просто сидіти склавши руки і спостерігати, як злочинні банди спекулюють на стражданнях людей”, — наголосив прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак.
І результати такого протистояння, про яке говорить Сунак, є. Європейський Союз цього тижня опублікував Економічний звіт за перший квартал 2023 року — економіка продовжує демонструвати стійкість у складних глобальних умовах. Зниження цін на енергоносії, послаблення обмежень у постачанні та сильний ринок праці сприяли помірному зростанню в першому кварталі 2023 року, розвіявши побоювання щодо рецесії.
“Економіка ЄС напрочуд добре тримається перед обличчям агресії Росії проти України, що призвело до підвищення сьогоднішнього прогнозу зростання на 2023 рік. Ми також спостерігаємо сильний ринок праці та рекордно низький рівень безробіття… Проте базова інфляція залишається стійко високою. Щоб тримати її під контролем, важливо забезпечити розумну податково-бюджетну політику і зберегти імпульс реформ та інвестицій”, — пояснив виконавчий віцепрезидент Європейської комісії з економіки Валдіс Домбровскіс.
Європа сьогодні стійка як ніколи. Всупереч російському прагненню зруйнувати економічну інтеграцію Європейського Союзу, ЄС зумів встояти та не допустити підриву своєї стабільності. Хоча Росія і намагалася використати газовий і нафтовий шантаж, Союз залишається єдиною і рішучою силою, яка обстоює свої інтереси та принципи по всьому світу. І не дарма президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн свої виступи тепер завершує так:
“Слава Україні, хай живе Європа!”
Але це символізм, але ж нас цікавлять більш практичні речі — наприклад, реалізація формули миру Володимира Зеленського. Як сприймають документ мирного врегулювання, запропонований Києвом, у Брюсселі, дає відповідь президентка Єврокомісії.
“Ми рішуче підтримуємо українську формулу миру. Українська формула миру — основа шляху до миру. Ось чому я закликаю нас на цьому саміті дійсно згуртуватися навколо цієї формули миру. У ці часи випробувань дуже важливо, щоб ми всі об’єднали зусилля. Українці борються за демократію і за свободу — це наша спільна боротьба. І ми будемо на їхньому боці стільки, скільки буде потрібно”, — заявила фон Дерляєн.
“Ми повинні продовжувати надавати Україні економічну та фінансову підтримку. Координаційна платформа G7 (“Великої сімки”), яку ми спільно створили раніше цього року, допомогла “закрити” дефіцит бюджету України на 2023 рік. Але нам також необхідно разом домовитися про стабільну фінансову підтримку після 2023 року. Разом ми дорого заплатили за російську агресію. Тільки ЄС заборонив майже 55% довоєнного експорту в Росію (близько 50 млрд євро на рік) і понад 60% довоєнного імпорту (90 млрд), щоб позбавити Москву передових товарів і технологій і скоротити їхні доходи”, — продовжила президентка Єврокомісії.
У Брюсселі панує енергійний темп і рішучість діяти, де нарешті усвідомили важливість забезпечення безпеки України. Тут, нарешті, зрозуміли, наскільки важливими є гарантії безпеки України. Коаліція винищувачів і надання країні партії F-16, 11-й пакет європейських санкцій — це наступні кроки, що підкреслюють солідарність і злагоджені союзницькі стосунки Києва, Брюсселя, Вашингтона, Парижа, Берліна та Лондона. Кожен робить свій внесок у перемогу України з однієї причини, яку озвучив прем’єр-міністр Японії Фуміо Кісіда у своїй статті в журналі Foreign Affairs “Доля України невіддільна від долі світового порядку”.