“Йдеться навіть не про сотні людей”: про формати засудження військових злочинців РФ розповів Рейтерович

Ігор Рейтерович. Фото: radiosvoboda.org

Світовий досвід свідчить про те, що існує можливість видачі російських воєнних злочинців для віддання їх під суд, однак поки що все-таки варто розраховувати на заочне правосуддя. Таку думку сьогодні, 11 травня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив політолог Ігор Рейтерович.

Він навів як приклад колишнього президента Югославії Слободана Мілошевича, який був виданий урядом Сербії Гаазькому трибуналу.

“Тому, звісно, сценарій того, що російські військові злочинці вищого рівня, зрозуміло, не якісь там виконавці, а ті, хто безпосередньо віддавав накази, можуть постати перед судом, він, безумовно, існує. Просто станом на сьогодні він поки що вбачається, давайте говорити об’єктивно, малоймовірним, але з огляду на те, що ніхто не збирається захоплювати, окупувати Російську Федерацію і створювати там такий трибунал, який був безпосередньо в Нюрнберзі. Тому в цьому плані ми поки що маємо розраховувати на заочне правосуддя”, — сказав Рейтерович.

Політолог наголосив, що всі рішення мають попередньо ухвалюватися з дотриманням усіх необхідних процедур, деталей і нюансів, щоб не відкидалася можливість засудження воєнних злочинців РФ у залі суду і відбування ними покарання в міжнародних в’язницях.

“У принципі, так працюють усі міжнародні суди, міжнародні трибунали, які враховують два варіанти розвитку подій. Який із них буде? Це вже вирішується безпосередньо в процесі притягнення до відповідальності і завершення або незавершення тих чи інших судів”, — сказав Рейтерович.

Водночас політолог не виключає, що певні переговори з РФ можливі ще до винесення рішень спецтрибуналу, але тільки після того, як російські окупаційні війська покинуть територію України, а сама Росія буде готова якимось чином формалізувати для себе закінчення війни.

“Але знову-таки, станом на сьогодні, це дуже малоймовірно. І, найімовірніше, війна закінчиться таким, знаєте, природним способом. У якому плані? Росіян викинуть з України, вони не будуть підписувати жодних договорів, а взагалі вважатимуть, що ніякої війни з Україною не було. Вони ж це досі називають “спеціальною військовою операцією”. Але після цього почнеться вже суд та процедура притягнення до відповідальності всіх тих людей, які були причетні до скоєння воєнних злочинів, злочину проти людяності. Ось цей варіант на сьогоднішній день найімовірніший, враховуючи і заочну систему правосуддя”, — вважає Рейтерович.

Він назвав нинішню ситуацію унікальною і зазначив, що дуже складно у зв’язку з цим посилатися на світові прецеденти, зокрема й на Нюрнберзький трибунал.

“І, на жаль, Росія прекрасно про це знає, і якоюсь мірою вона цим користується, посилаючись постійно на міжнародний імунітет того ж президента Путіна, не називаючи війну війною”, — сказав політолог.

Водночас він наголосив, що подібні виверти не допоможуть російським військовим злочинцям уникнути відповідальності.

“Мова йде не про десятки і навіть не про сотні людей, які мають бути притягнуті до відповідальності. Йдеться про тисячі, починаючи від звичайних солдатів, які вчиняли ті чи інші дії, і закінчуючи безпосередньо вищим військово-політичним керівництвом РФ. Тому ніякого відкату назад, ніяких там історій про те, що, ну, о’кей, ми вирішили забути. Росія публічно визнала свою провину, але не хоче нести якоїсь формальної відповідальності. Ми тому закриємо очі на те, що вони чинили в Україні. Цього не буде”, — переконаний Рейтерович.

Читайте також: Часто повторюється все до деталей, дуже багато паралелей із Нюрнберзьким процесом, — Гавриш про створення спецтрибуналу для Путіна

Як повідомлялося раніше, коаліція зі створення спеціального трибуналу для воєнних злочинців РФ налічує вже 36 держав. Створити групу держав-однодумців, які вимагають відповіді Росії за воєнні злочини в суді, Офіс президента України закликав у вересні торік. У січні створення спецтрибуналу для Росії підтримав Європарламент. Відтоді свою солідарність висловили низка країн і урядовців ЄС. Нідерланди ж готові прийняти трибунал у себе. Яким буде формат цього суду — поки що відкрите питання.

Прямий ефір