У процесі створення спеціального міжнародного трибуналу за злочин агресії проти України для президента РФ Володимира Путіна та його найближчого оточення виникають паралелі з Нюрнберзьким процесом. Про це сьогодні, 8 травня, в ефірі телеканалу FREEДОМ повідомив головний консультант відділу організаційної роботи Кабінету керівника Офісу президента України Олег Гавриш.
“Дуже багато паралелей між Нюрнберзьким процесом і тим, що робимо ми зараз. Наприклад, там 23 країни створювали трибунал і 4 брали активну участь. Зараз у нас 36 країн у колі груп, які створюють трибунал, проговорюють, яким чином він працюватиме. Перші ідеї створення Нюрнберзького процесу були озвучені таким країнами, як Польща, Словаччина, в Лондоні урядами, які перебували у вигнанні в 1942 році. Знадобилося 3 роки, щоб його створити. У нас зараз Польща, Словаччина, Румунія — одні з ключових країн, разом із країнами Балтії, які беруть участь у створенні нашого міжнародного трибуналу. У нас часто повторюється все до деталей”, — сказав він.
За словами головного консультанта, Україна склала список злочинців, які мають бути засуджені. Це — 25 осіб. Принаймні з тих, які передбачається, що вони точно дійдуть до суду і 100% справа щодо них розглядатиметься. А на Нюрнберзькому процесі судили близько 20 осіб.
“Також ми робимо ставку досить часто в адвокації трибуналу, в процесі його створення, на ті воєнні злочини, які скоювали росіяни тут, ми судимо російське керівництво за злочин агресії, тобто за те, що вони розпочали війну, це окремий вид злочину, це взагалі основний злочин, через який сталася війна й стали можливими всі інші злочини, як-от убивства мирних людей, зґвалтування, мародерства, ракетні атаки тощо. Але ми все одно розповідаємо про них досить багато. Так само, як на Нюрнберзькому процесі, хоча засуджували винних, зокрема, і за злочини проти миру, тоді злочин агресії називався так, за злочин проти людства, за багато інших речей, за геноцид (сам термін виник на Нюрнберзькому трибуналі), проте теж показували саме конкретні злочини. Показували відео з концтаборів, розповідали про те, що творили нацисти на окупованих територіях. Точно так само, що творять російські війська зараз на окупованих територіях України”, — розповів Гавриш.
Крім того, як зазначив головний консультант, до таких історичних паралелей, що так усе сходиться, належить лист про те, що потрібно створити трибунал (і що стало підставою створення трибуналу), який у лютому 2022 року підписав останній прокурор, який брав участь у Нюрнберзькому процесі (Бенджамін Ференц, помер у віці 103 років 7 квітня 2023 року). У ньому Ференц сказав про те, що трибунал має бути створений.
“Такі історичні паралелі, що так все сходиться. Іноді бувають такі паралелі, що мурашки по шкірі. Ми впевнені в тому, що наш трибунал зможе винести рішення всій цій російській кліці. Я не знаю, чи буде на той час живий Путін, тому що Гітлер теж не дожив до Нюрнберзького трибуналу, але його найближче оточення — Патрушев, Шойгу, Лавров, Бортніков (дуже важлива ключова особа в тому, що відбувалося), Медведєв, Володін, Мішустін — усі вони мають опинитися на лаві підсудних. Трибунал судитиме саме за злочин агресії, а агресія означає — ті, хто почали війну. Хто ухвалював рішення про початок війни, Герасимов, крім тих, кого я назвав, основних, якісь ключові люди, які віддавали накази, вони мають бути покарані”, — резюмував Олег Гавриш.
Читайте також: Міжнародний спецтрибунал дасть історичну оцінку діям Путіна та всієї військово-політичної верхівки РФ, — нардеп
Як повідомлялося раніше, коаліція зі створення спеціального трибуналу для воєнних злочинців РФ налічує вже 36 держав. Створити групу держав-однодумців, які вимагають відповіді Росії за воєнні злочини в суді, Офіс президента України закликав у вересні торік. У січні створення спецтрибуналу для Росії підтримав Європарламент. Відтоді свою солідарність висловили низка країн і урядовців ЄС. Нідерланди ж готові прийняти трибунал у себе. Яким буде формат цього суду — поки що відкрите питання.