Сьогодні, 21 квітня, на військовій базі в німецькому місті Рамштайн відбулася 11-та зустріч учасників міжнародної коаліції з надання військової допомоги Україні. Під час зустрічі обговорювали питання посилення танкової коаліції, постачання Україні боєприпасів і систем протиповітряної оборони (ППО). Союзники також обговорили створення підприємств для ремонту та обслуговування військової техніки. За перебігом подій стежив спеціальний кореспондент каналу іномовлення України FREEДОМ в Європі Віталій Сизов.
За його словами, настрій у всіх учасників був робочий. Після зустрічі міністр оборони України Олексій Резніков розповів про головні свої досягнення. На його думку, це — створення танкової коаліції, яка сьогодні отримала свій розвиток. Резніков підтвердив, що підписано меморандум між Польщею, Україною та Німеччиною щодо створення спільних підприємств, які займатимуться ремонтом та обслуговуванням танків Leopard (“Леопард”), які будуть основними, мабуть, танками, що використовуватиме Україна. Також це стосується постачання всіма необхідними технічними деталями та іншим цих танків. Резніков акцентував, що це дуже важливо.
Другим пунктом, на якому особливо акцентував український міністр, була ППО. Буквально сьогодні низка союзників заявили про готовність поставити необхідні боєприпаси та обладнання, щоб зміцнити ППО України.
Також обговорювали військову інфраструктуру. Те, як перебудовуватиметься економіка, промисловість Європи, щоб задовольнити потреби Збройних сил України.
Загалом учасники акцентували, що Україна перевершує їхні очікування в плані того, що українські солдати швидко освоюють техніку, а деякі представники американської армії сказали, що за деякими зразками зброї українці перевершують американців, які працюють зі схожими видами озброєння. Це для них іноді навіть дивно, тому що формально досвіду використання в американської сторони цих нових типів озброєння більше.
Говорили про підготовку контрнаступу української армії, який було багаторазово анонсовано. Американські представники не давали чітких відповідей, як вони це оцінюють, але загалом сказали, що довіряють ЗСУ і попередній досвід показав, що українська армія завжди перевершує очікування.
Сьогодні учасники міжнародної коаліції з надання військової допомоги Україні знову підтвердили, що готові стояти пліч-о-пліч з українцями.
“Ми закріпили розбудову танкової коаліції, тому що сьогодні було підписано меморандум разом із польськими та німецькими партнерами щодо того, що в нас буде проєкт із розвитку виробництва запчастин і обслуговування танків “Леопард 2”, “Леопард 1″. Крім цього ми говорили про боєприпаси для танків, це дуже важливий додатковий аспект. Крім цього сьогодні Ллойд Остін і Марк Міллі знову озвучили, що вони підтримують нашу позицію, і що система ППО — це завдання номер один для оборони України”, — повідомив міністр оборони України Олексій Резніков.
Як заявив міністр оборони США Ллойд Остін, підтримка України учасниками контактної групи у форматі “Рамштайн” не слабшає. Він повідомив, що загалом оборонна коаліція вже надала допомогу у сфері безпеки на суму понад 55 млрд дол.
“Це в 10 разів більше від моменту нашої першої зустрічі. Тільки за останні кілька місяців ми надали обладнання та провели навчання для підтримки ще дев’яти бронетанкових бригад. Це вже зміцнило позиції України на полі бою. Європейський консорціум передає в дар танки Leopard. І країни продовжують координувати через контактну групу постачання боєприпасів і технічне обслуговування цих танків. Крім того, були поставлені ключові системи ППО для захисту неба, громадян і критичної інфраструктури. І в усьому ми демонстрували нашу єдність і рішучість. Наші спільні зусилля мають велике значення для захисників України на полі бою. І вони підкреслюють, наскільки сильно прорахувався Кремль. Путін думав, що зможе легко повалити демократично обраний уряд Києва. Він думав, що весь світ дозволить йому це зробити. Він думав, що наша єдність розколеться. Але він помилявся за кожним пунктом”, — сказав глава Пентагону.
Нагадаємо, перша зустріч у форматі “Рамштайн” відбулася торік 26 квітня. Тоді долучилися 40 країн, більшість — члени НАТО. Друга зустріч була наприкінці травня. Тоді учасниками формату стали Австрія, Боснія і Герцеговина, Колумбія та Республіка Косово. На третій зустрічі в червні Україна отримала HIMARS (“Хаймарси”). Після четвертої в липні вже 30 країн із 50-ти учасниць “Рамштайну” поставляли Києву летальну зброю. Восени пройшли 5, 6, і 7 “Рамштайни”. Тоді ж були узгоджені пакети “зимової допомоги” і постачання систем ППО. На восьмій зустрічі в січні 2023 року погодили постачання ЗРК Patriot (“Петріот”) і ракет NASAMS. А також бронетехніки, артилерії та тисячі снарядів для ЗСУ. На 9 і 10 “Рамштайнах” домовилися про постачання Україні ще більшої кількості танків, артилерії, ракет, а також боєприпасів калібру 155-мм.
Читайте також: Битва на виснаження стає війною логістики, — Столтенберг перед 11-м “Рамштайном”
Як повідомлялося раніше, 150 млрд дол. допомоги надали Києву країни НАТО від початку повномасштабного вторгнення Росії до України. Про це заявив Єнс Столтенберг під час свого візиту до Києва. Генсек НАТО і президент Володимир Зеленський обговорили чергову зустріч у форматі “Рамштайн”, виділення Україні нових пакетів військової допомоги та майбутній саміт НАТО у Вільнюсі.