У Росії залишаються можливості отримувати підсанкційні товари й товари подвійного призначення для військово-промислового комплексу (ВПК). Про це сьогодні, 20 квітня, в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав військовий експерт Українського інституту майбутнього, консультант комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки Іван Ступак.
Він зазначив, що зараз немає повної картини того, що відбувається в російському ВПК, оскільки більшість відомостей останнім часом були засекречені.
“Ми оперуємо окремими даними за цифрами: скільки техніки було на момент вторгнення, скільки пошкоджено, скільки знищено, скільки захоплено, щось відновлюється. Тобто розуміти всю картину, в якому процесі все відновлюється, в якій кількості, до останньої одиниці дуже важко, тому що я впевнений, що навіть самі росіяни, російський уряд до кінця цього не розуміють”, — сказав Ступак.
Він наголосив, що у Російської Федерації є можливість отримувати товари, які перебувають під західними санкціями, зокрема товари подвійного призначення, військові технології. Як приклад Ступак навів кейс сина губернатора Красноярського краю Артема Усса, якого в США підозрюють у відмиванні грошей, обході санкцій, постачанні російському ВПК військових технологій. Затриманий в Італії Усс зняв електронний браслет, втік з-під домашнього арешту, під яким утримувався з осені минулого року, та з’явився у РФ.
“Тобто це показник того, що Російська Федерація якісно намагається працювати щодо заміщення санкцій, обходу санкцій, затягування електроніки в країну, яку самі виробляти не можуть. Обсяги цих постачань дуже важко зрозуміти, тому що вони там ведуться через треті країни, через третіх людей, через третіх осіб”, — сказав Ступак.
Показовим він вважає той момент, що Казахстан та Вірменія під час війни РФ проти України значно наростили імпорт товарів, насамперед це стосується побутової електроніки, з країн Заходу.
“І ось як деякі експерти відзначають, що побутова електроніка з посудомийки, з пралки, з праски може використовуватися в якихось елементарних вузлах, якоїсь не дуже складної військової техніки”, — сказав військовий експерт.
Ступак акцентував, що російський ВПК “крутиться як вуж на сковорідці”, намагаючись якимось чином відшкодувати свої втрати через санкції, і в нього сьогодні немає ресурсів створювати проривне озброєння. На думку експерта, якщо навіть Китай готовий ділитися технологіями, то чимось дуже обмеженим, щоб зберегти в секреті свої розробки.
Читайте також: Російський військово-промисловий комплекс наочно демонструє регрес, — Коваленко
Нагадаємо, щодня українська армія знищує десятки одиниць російської військової техніки. Покрити ці втрати російський військово-промисловий комплекс не може, попри колосальні витрати.