Майже 2 тисячі міст і сіл України залишаються під тимчасовою окупацією російської армії. Грабежі, насильство, знущання — це те, з чим стикається місцеве населення після приходу “русского мира”, повідомляє FREEДОМ.
З перших днів повномасштабного вторгнення Росії на територію України стало зрозуміло, що країна-агресор ігнорує визнані світовим співтовариством правові норми, порушує закони і методи ведення війни, атакуючи не лише військові об’єкти, але й житлові будинки та цивільну інфраструктуру.
Ще більшим шоком для світу стало безжальне ставлення окупаційних військ до мирного населення на захоплених територіях. За рівнем репресій і жорстокості воно нагадувало страшні часи Другої світової війни. Знаки у вигляді латинських літер Z і V, якими росіяни маркують свою військову техніку, вже увійшли в історію як символи насильства, страждань і смерті. Село Ягідне в Чернігівській області під окупацією перебувало 27 днів. За цей час його жителі встигли сповна відчути на собі, що таке “русский мир”.
“У цей підвал потрапили 4 березня вранці. Нас завели під дулами автоматів, завели в підвал нашу першу вулицю, і ми всією вулицею сиділи в цій кімнаті. Тут було 37 осіб, 10 із них діти. Усі дорослі сиділи на стільцях 28 днів. Це було жахливо. Тому що ви розумієте, як сидіти з опущеними ногами. Ноги набрякали, не було чим дихати”, — розповідають жителі Ягідного.
Життя місцевого населення на тимчасово окупованих територіях України щодня погіршується через мародерство з боку росіян. Вони розкрадають підприємства та медичні заклади, вивозять обладнання. У лікарнях облаштовують госпіталі для своїх поранених солдатів, що обмежує доступ до медичної допомоги звичайних громадян. У людей забрали всі соціальні гарантії та економічні можливості забезпечити себе.
“Окупанти оштрафували та конфіскували товар у всіх магазинах, які приймали гривні. Також вишукують людей, які займаються обміном валюти, і забирають у них усі гроші. Людей, яких забирали “на підвал” і типу “депортували”, ніхто так і не бачив. Тільки кажуть, що бачили, як вони працювали під автоматами десь у Василівці”, — розповів мешканець окупованого Енергодара Андрій в інтерв’ю виданню “РБК-Україна”.
Зараз росіяни перебудовують вокзал і порт Маріуполя та створюють там транспортний хаб. Через нього планують вивозити зерно, деревину та інші ресурси, зібрані на тимчасово окупованих територіях України. Поки звідти експортують чергову партію вкраденого металу з Маріупольського порту. А влітку 2022 року з чотирьох тимчасово окупованих українських областей росіяни вивезли близько 400 тисяч тонн зернових — третину всіх запасів зерна в регіонах. Цей грабіж не припиняється і тепер.
“Російські окупанти продовжують грабувати мирне населення України, привласнюючи зерновий урожай мирних громадян України. Так, у місті Бердянськ Запорізької області так звана російська окупаційна влада намагається вивезти викрадену кукурудзу, завантажуючи її на баржі”, — йдеться в повідомленні Генерального штабу ЗСУ у Facebook.
Збиток українській екології, завданий Росією, вже оцінюють у 35 млрд доларів. Під загрозою знищення перебувають мільйони гектарів природних заповідників. Під контролем російських окупантів опинився і біосферний заповідник “Асканія-Нова” в Херсонській області.
“Як варвари, вони в принципі не розуміють, що роблять. Вони вже зруйнували велику кількість наших цінних природоохоронних об’єктів, використовуючи наші заповідники як військові бази, “паркінги” для танків. Рішення, які вони ухвалюють сьогодні, нелегітимні. Днями я підписав відповідні звернення до секретаріатів міжнародних конвенцій, щоб, по-перше, така діяльність Росії була засуджена, а по-друге, почався процес невизнання цих дій агресора”, — сказав міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець в ефірі марафону “Єдині новини”.
Однак всю шкоду, завдану Росією Україні, документують відповідні організації, зокрема й міжнародні. І за нього Кремль отримає рахунок для оплати — шляхом репарацій або вилучення заморожених російських активів за кордоном. А російське беззаконня зупинить деокупація всіх тимчасово захоплених територій України.
Читайте також: Пришвидшити процес деокупації українських територій можна тільки на полі бою, — Чернєв