Правозахисна організація Human Rights Watch наводить нові докази воєнних злочинів російської армії під час окупації Херсона та його околиць. Йдеться про тортури, погрози та знущання з місцевих жителів. Доповідь правозахисників містить свідчення 34 людей, зокрема постраждалих та їхніх родичів, повідомляє FREEДОМ.
“Російські військові незаконно затримували та катували мешканців міста Херсона та його околиць під час окупації цього району у період з березня по листопад 2022 року. Колишні затримані неодноразово повідомляли про аналогічні форми жорстокого поводження, включаючи побиття палицями та гумовими палицями, удари струмом, загрози смертю або завдаванням каліцтв, а також використання хворобливих стресових поз. Затриманим не було надано адекватної медичної допомоги”, — йдеться у доповіді Human Rights Watch.
Понад 20 катівень влаштували окупанти у Херсоні та області. Організовували їх у слідчих ізоляторах, у будівлі міської адміністрації, ангарі місцевого аеропорту та навіть у школах. Діяли зазвичай за одним сценарієм: спочатку обшукували житло, а потім затримували мешканців, зав’язували очі та відвозили.
“Російські охоронці також принижували затриманих, змушуючи їх вигукувати проросійські гасла, слухати та співати гімн Росії та патріотичні пісні, аплодувати співакам під загрозою побиття. Більшість опитаних родичів заявили, що їм не надавали інформації про місцеперебування їхніх близьких, чого потребує міжнародне право. Багато хто відчайдушно шукав і намагався доставити посилки з продуктами та іншими предметами першої необхідності, не знаючи, чи дійшли вони до адресата”, — наголошується в доповіді Human Rights Watch.
У прокуратурі Херсонської області повідомили, що російськими окупантами в регіоні було затримано від 4 тис. до 5 тис. осіб, але їх може бути й більше. Як згадують очевидці, людей хапали за підозрою у волонтерській діяльності, підтримці Збройних сил України або через те, що вони були ветеранами антитерористичної операції (АТО).
“Було багато техніки. Було багато насильства. Було багато людей, яких привозили в кайданках із мішками на голові, яких утримували, катували, застосовували різного роду насильство: фізичне, моральне, інтелектуальне. Хто як міг, так і тримався”, — розповідає мешканка Херсона Людмила Медведєва.
Відступаючи з Херсона у листопаді 2022 року, росіяни вивозили із собою затриманих цивільних. За даними родичів, деяких із них звільнили, але заборонили залишати окуповану територію. Правозахисники впевнені, що нова доповідь про звірства російської армії на окупованій нею території Херсона та області надала нові докази для звинувачення російського військового керівництва в міжнародних судах.
“Цей звіт добрий тим, що він створений. Що він створений оперативно і він буде залучений до міжнародної оцінки порушення прав людини на окупованих територіях. Це ще один аргумент проти Російської Федерації й наближає диктаторський режим Кремля до Нюрнберзького процесу”, — вважає директор Інституту стратегічних досліджень та безпеки Павло Лисянський.
Крім того, міжнародна спільнота збирає докази проти російської влади за незаконне вивезення дітей із захоплених українських територій. У Росію нібито “на лікування” вивезли понад 100 тис. дітей зі сходу України. За даними Центру національного спротиву, з окупованих російськими військовими Донецької та Луганської областей дітей депортували після примусових медоглядів.
“З початку року на Донеччині “огляд” пройшли 75 тис. дітей, і 39 тис. у результаті було вивезено до РФ. У Луганській області “оглянули” 94 тис., і у 66 тис. “виявили патологію”, після чого вивезли. При цьому зафіксовано випадки, коли лікарі вимагають у батьків гроші, щоби не “виявляти патологію””, — повідомив Центр національного спротиву.
Цього тижня вдалося повернути на українську територію 24 дитини, які раніше були депортовані з Херсонської області. Той моральний тиск, який їм довелося пережити у депортації, правозахисники відносять до тортур особливої тяжкості.
“Діти, яких повернули з Росії, з цих таборів перевиховання так званих, свідчать про те, що в одному з таборів вони не мали постільної білизни, їм відмовилися її давати. Діти спали на голих ліжках. Крім того, їх примушували по 4 години на день слухати російський гімн. Це теж може досягати порога тортур, якщо спробувати довести, що це не просто одноразове діяння, а систематичне”, — коментує правозахисниця та юристка Регіонального центру прав людини Катерина Рашевська.
За депортацію дітей з окупованих територій України до Росії Міжнародний кримінальний суд (МКС) у Гаазі видав ордер на арешт Володимира Путіна та російського дитячого омбудсмена Марії Львової-Бєлової. Міжнародне право може розцінювати незаконне вивезення дітей як геноцид. Як зазначено на сайті МКС, за це Путін може нести особисту відповідальність.
Нагадаємо, нові докази російських злочинів в Україні зібрані міжнародною правозахисною організацією Human Rights Watch на додаток до тих, що вже публікувалися організацією у 2022 році.