У Держдумі Росії вирішили повернути авторам законопроєкт про виключення смертної кари з кримінального кодексу, який було внесено на розгляд ще 2001 року, інформує FREEДОМ.
Серед авторів документа — убитий 2015 року опозиціонер Борис Нємцов, померлий 2009-го реформатор економіки Єгор Гайдар, а також економістка і бізнес-тренерка Ірина Хакамада, яка залишила політику. Єдиний з авторів ініціативи, який досі є депутатом, — голова Конституційного комітету Павло Крашенніков. Зараз він перебуває в “Единой России”.
У Держдумі РФ пояснили рішення повернути внесену два десятиліття тому ініціативу формальними вимогами регламенту.
Законопроєкт 22-річної давності пропонував виключити з кримінального кодексу Росії смертну кару. Максимальним видом покарання мало стати довічне позбавлення волі. Попри те, що з 1997-го смертну кару в Росії не застосовують, цей вид покарання досі значиться в Кримінальному кодексі РФ.
“Самого мораторію немає, смертну кару ніхто не скасовував, у кримінальному кодексі вона як була, так і залишається. Після вступу до Ради Європи, Росія повинна була протягом трьох років виключити смертну кару з кримінального кодексу. Але нічого цього не було зроблено, ніякого мораторію ухвалено не було. Був указ про поетапне скорочення смертної кари, і з якихось статей її виключили, але в інших вона залишилася”, — зазначив російський правозахисник і журналіст Олександр Подрабінек.
Після повномасштабного вторгнення в Україну, у РФ дедалі частіше почали говорити про застосування смертної кари. Зокрема із закликами повернути цей вид покарання для так званих зрадників виступав заступник голови Ради безпеки Росії Дмитро Медведєв.
Вкотре цю тему порушили після вбивства в центрі Санкт-Петербурга прокремлівського блогера “Владлена Татарського”. За що саме можуть застосовувати покарання — поки що не відомо.
“Тепер посилання на Віденську конвенцію не мають сенсу, тому що Росію виключено з Ради Європи і вона денонсувала всі угоди, зокрема і Європейську конвенцію про права людини, і 6 протокол, який забороняє застосування смертної кари в мирний час. Тобто жодних реальних юридичних перешкод, щоби смертну кару було відновлено, немає. Спочатку зможуть застосовувати щодо жорстоких злочинців, серійних убивць. Але заразом введуть цю міру покарання і за політичними статтями”, — вважає Подрабінек.
Одними з перших претендентів на смертну кару можуть стати підозрювані за статтею “держзрада”, впевнені експерти.
“Якщо раніше підкидали наркотики, щоб посадити людину, то тепер можна підкинути якийсь, умовно, кирзовий чобіт у багаж і звинуватити її в замаху на державну зраду у формі переходу на бік противника. Не можна визначити якусь потенційну жертву цієї статті. Якщо раніше ФСБ йшло якимись групами людей: наприклад, саджало вчених, були справи проти співробітників спецслужб, співробітників правоохоронних органів, журналістів — справа Вані Сафронова. То зараз продавці хліба, безробітні, абсолютно рандомні люди в різних регіонах, які не розуміли, що вони своїми діями вчиняють якусь державну зраду”, — пояснив адвокат Євген Смирнов.
Від початку 2023 року за статтею “держзрада” в РФ відкрили щонайменше 20 справ. Журналісти видань “Верстка” і “Агентство” підрахували: це вп’ятеро більше, ніж за аналогічний період минулого року. Усе це свідчить лише про те, що Кремль посилює репресії щодо громадян, які не підтримують режим.
Спочатку — залякування і побиття, потім — штрафи й кримінальні терміни. Репресивна машина Кремля з кожним місяцем набирає обертів. А тому ймовірність відновлення смертної кари в Росії може бути цілком прогнозованим наступним кроком, зауважують експерти.
Читайте також: У РФ пропонували б повернути смертну кару навіть без загибелі “воєнкора” Татарського — деталі від юриста
Раніше російський опозиціонер Дмитро Гудков сказав, що повернення смертної кари відповідає загальному тренду на посилення репресій і знецінення людського життя в РФ.
Читайте також: В Росії смертна кара існує в різних формах — від повісток на війну до “пригожинської кувалди”, — Яковенко